Gobarjenje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:15

Prejšnja tema - Naslednja tema

mak

Pozdravljeni  Enastajerka !
Nabiranje gob nosecnice je v redu,kaj pa konzumacija ,hmm..?
Naj povem svojo izkušnjo ki ni mišljena kot strašenje gobarjev .
Po Černobilu sva oba z bratom zbolela za levkemijo,on za težjo obliko .jaz malo lažjo.
V tistih časih sva konzumirala pšeničnike(cigančke) pogosto.
Znano je, da se cezij razkraja v zemlji stoletja.Bavarci so naredili analizo mesa divjega prašiča
lansko jesen ,pa je še vedno neužitno zaradi presežene meje radioaktivnosti.
V glavnem,od tistih časov ne nabiram in ne konzumiram nobenih hitro rastočih gob,kot
naprimer vse vrste kukmakov,marel,golobic itd.Morda se pa tudi motim,tako z lahkoto pustim te gobe v gozdu.
Pri lisičkah in črnih trobentah pa zamižim.

Če veljajo gobe samo kot začimba potem verjetno tudi uživanje v manjših količinah za zdravje
ljudi ni škodljivo.Torej,jaz jih nabiram in kuham samo kot začimbo ali dodatek drugim jedem.
Na ta način tudi zdaleč ne naberem 2 kg gob na dan .

Končno je zalilo.
Veliko uspehov vsem želim !
Mak

rene

Tako je v selnici je pa zanimivo bilo to da so rastli samo po eni strani drugih gob pa praktično ni bilo...Bil sem trikrat dva tedna nazaj in vedno med 10 in 15 komadov. Sedaj pa je pavza samo da postane bolj toplo sploh noči so še kar hladne.
Lp ;D

enastajerka

Ojla,

Hvala Rene za info... Ja zanimivo..jaz v tiste predele hodim kar pogosto, velikokrat tudi samo za rekreacijo, pa vedno se za gobice pogledam... Ampak tak kot na drugih placih verjetno - vcasih gres na svoje place,pa nic ne najdes, par 10 ali 100 m stran pa lahko da rastejo - ampak ne gres tja gledat ker npr.v preteklosti tam nisi nic nasel. Jaz cakam tud bisernice na tistem obmocju, so ponavadi mnozicno..sploh zdaj v juniju, ko so tud ze borovnice - ponavadi obojne nabiram v istem casu...

Hja glede uzivanja gob med nosečnostjo so mnenja tolk razlicna. Kaj pa vem... Nekateri odsvetujejo zaradi same "teže" gob,ampak glede tega in nasploh prebave gob nisem imela nikoli tezav. Kar se pa tiče tezkih kovin in podobnega..pa nekako upam,da na dovolj odrocnih in relativno cistih terenih pobiram gobe in upam,da res ni veliko nezdravega v njih... Jih pa jem res samo obcasno sedaj v nosecnosti...

Hvala obema..;)
Lp

enastajerka

No, malo sem se mogoče narobe izrazila. Sej vem,da ne gre samo za razlicna mnenja glede uzivanja gob med nosečnostjo in kovin v gobah..seveda obstajajo raziskave in vse... Se mi zdi,da dokler clovek ne dobi nekih zdravstvenih tezav, sploh ne razmislja o tem in verjame, da pobira on ciste gobe... ;)

RaxhXephon1

Citat od: enastajerka dne 10 Junij 2020, 13:41
Ojla,

Hvala Rene za info... Ja zanimivo..jaz v tiste predele hodim kar pogosto, velikokrat tudi samo za rekreacijo, pa vedno se za gobice pogledam... Ampak tak kot na drugih placih verjetno - vcasih gres na svoje place,pa nic ne najdes, par 10 ali 100 m stran pa lahko da rastejo - ampak ne gres tja gledat ker npr.v preteklosti tam nisi nic nasel. Jaz cakam tud bisernice na tistem obmocju, so ponavadi mnozicno..sploh zdaj v juniju, ko so tud ze borovnice - ponavadi obojne nabiram v istem casu...

Hja glede uzivanja gob med nosečnostjo so mnenja tolk razlicna. Kaj pa vem... Nekateri odsvetujejo zaradi same "teže" gob,ampak glede tega in nasploh prebave gob nisem imela nikoli tezav. Kar se pa tiče tezkih kovin in podobnega..pa nekako upam,da na dovolj odrocnih in relativno cistih terenih pobiram gobe in upam,da res ni veliko nezdravega v njih... Jih pa jem res samo obcasno sedaj v nosecnosti...

Hvala obema..;)
Lp


Ko je bila moja noseča sem ji nabiral in dal jesti samo mikorizne gobe in nobenih pogojno užitnih. Če ni težav pri konzumiranju prej verjamem, da je zelo majhna verjetnost da bi zaradi nosečnosti nastale.

Drugače pa mislim, da bi marsikatera težava manj bla z gobami, če bi vsi jedli samo sveže (oz. primerno shranjene) in zdrave primerke. V trgovinah in na tržnicah kdaj vidim gobe, ki jih ne bi dal v usta nikoli.

gusar76

Citat od: mak dne 10 Junij 2020, 10:54
Pozdravljeni  Enastajerka !
Nabiranje gob nosecnice je v redu,kaj pa konzumacija ,hmm..?
Naj povem svojo izkušnjo ki ni mišljena kot strašenje gobarjev .
Po Černobilu sva oba z bratom zbolela za levkemijo,on za težjo obliko .jaz malo lažjo.
V tistih časih sva konzumirala pšeničnike(cigančke) pogosto.
Znano je, da se cezij razkraja v zemlji stoletja.Bavarci so naredili analizo mesa divjega prašiča
lansko jesen ,pa je še vedno neužitno zaradi presežene meje radioaktivnosti.
V glavnem,od tistih časov ne nabiram in ne konzumiram nobenih hitro rastočih gob,kot
naprimer vse vrste kukmakov,marel,golobic itd.Morda se pa tudi motim,tako z lahkoto pustim te gobe v gozdu.
Pri lisičkah in črnih trobentah pa zamižim.

Če veljajo gobe samo kot začimba potem verjetno tudi uživanje v manjših količinah za zdravje
ljudi ni škodljivo.Torej,jaz jih nabiram in kuham samo kot začimbo ali dodatek drugim jedem.
Na ta način tudi zdaleč ne naberem 2 kg gob na dan .

Končno je zalilo.
Veliko uspehov vsem želim !
Mak


Ja, res je, v gobah se skladišči marsikaj, ampak se tudi v zelenjavi, ki raste iz enake zemlje - cezij in ostali radioaktivni elementi so bolj ali manj enakomerno razporejeni po vsej zemeljski površini. Strokovnjaki, ki se s tem ukvarjajo trdijo, da se v Evropi vidi dve plasti cezija v pedosekvenci. Prva je kakšnih 10 cm pod zemljo, ki je posledica Černobilske nesreče, druga pa je 10 cm globlje, posledica jedrskih poizkusov iz 60-tih let. Kar želim  povedati je, da prostorastoče gobe povprečni državljani jedo nekajkrat na leto, zelenjavo pa vsak dan in najverjetneje z zelenjavo vnesejo v telo neprimerno več radioaktivnih elementov kakor z gobami! Poleg tega je tu še naravno sevanje zemlje, pa letalski poleti, sevanje sonca, zdravniški pregledi..., vse to je bistveno bolj agresivno v smislu tveganja za zdravje - takšno je moje mnenje. Mislim, da so gobe povsem varne in niso bistven dejavnik tveganja... LP

TopCat

Gusar76 ima prav!

Poleg tega sem na spletni strani nemškega urada za zaščito pred sevanjem (https://www.bfs.de/EN/topics/ion/environment/foodstuffs/mushrooms-game/mushrooms-game_node.html) zasledil naslenje zanimive podatke:
- če gobe uživamo v normalnih količinah je naša izpostavljenost dodatni radiaciji (ali nabiranju nevarnih snovi v telesu) razmeroma majhna.
- pri zaužitju 200g gob s 3000 bekereli cezija 137 na kilogram (v Nemčiji dovoljena meja za javno prodajo je 600 bekerelov na kg) smo izpostavljeni radiaciji 0.008 millisievertov. Enaki radiaciji smo izpostavljeni med letom npr. od Frankfurta do Gran Canarije.
- kontaminacija gobe je odvisna tako od izpostavljenosti ali bližine micelija nevarnim snovem kot od vrste gobe in njene zmožnosti absorbacije teh nevarnih snovi.
- kontaminacija gob je v veliki meri odvisna od kraja/prostora rasti, pri čemer lahko kontaminacija variira tudi znotraj enega kraja ali površine.

Najbolj izpostavljene in "zastrupljene" gobe na južnem Bavarskem (eno najbolj prizadetih območij Nemčije po Černobilu) med leti 2016 in 2018 z več kot 1000 bekereli na kg so bile:
- Bela polževka (Hygrophorus eburneus)
- Diskasta polževka (Hygróphorus discoídeus)
- Dišeča polževka (Hygrophorus agathosmus)
- Rdečkasti ježek (Hydnum rufescens)
- Rumeni ježek (Hydnum repandum)
- Kostanjevka (Xerocomus badius)
- Pšenična koprenka, ciganček (Cortinarius caperátus)
- Dvobarvni lupinar (Amanita umbrinolutea)

Lep pozdrav in vse dobro!

slavko

Pridružujem se mnenju, da občasno uživanje nabranih gob ni nevarno (seveda, če so užitne) zaradi radioaktivnega sevanja. Pri nas obstaja nadzor radioaktivnosti v okolju, https://www.radioaktivnost.si/rvo_public/RVO/Map, kjer lahko preverite, če je kje povečana stopnja radioaktivnosti.

Ocenjujem, da je pri gobah bolj kot radioaktivnost nevarna vsebnost težkih kovin. V industrijskih okoljih je to velika težava. O tej težavi je bila objavljena tudi študija, https://www.dlib.si/stream/URN:NBN:SI:DOC-U3NGEIJI/de660eb8-8517-4849-8224-f8e50ec1d031/PDF.

V gobah so preverjali prisotnost kadmija, svinca, živega srebra in arzena. Kot je razvidno iz študije, so bile nekatere gobe zelo obremenjene s težkimi kovinami. Izdali so priporočilo, da se na teden npr. v Šaleški dolini lahko zaužije največ 50 g kukmakov (šampinjonov).

Lep pozdrav,
Slavko

BORISAN12


gusar76

Citat od: TopCat dne 11 Junij 2020, 09:33
Gusar76 ima prav!

Poleg tega sem na spletni strani nemškega urada za zaščito pred sevanjem (https://www.bfs.de/EN/topics/ion/environment/foodstuffs/mushrooms-game/mushrooms-game_node.html) zasledil naslenje zanimive podatke:
- če gobe uživamo v normalnih količinah je naša izpostavljenost dodatni radiaciji (ali nabiranju nevarnih snovi v telesu) razmeroma majhna.
- pri zaužitju 200g gob s 3000 bekereli cezija 137 na kilogram (v Nemčiji dovoljena meja za javno prodajo je 600 bekerelov na kg) smo izpostavljeni radiaciji 0.008 millisievertov. Enaki radiaciji smo izpostavljeni med letom npr. od Frankfurta do Gran Canarije.
- kontaminacija gobe je odvisna tako od izpostavljenosti ali bližine micelija nevarnim snovem kot od vrste gobe in njene zmožnosti absorbacije teh nevarnih snovi.
- kontaminacija gob je v veliki meri odvisna od kraja/prostora rasti, pri čemer lahko kontaminacija variira tudi znotraj enega kraja ali površine.

Najbolj izpostavljene in "zastrupljene" gobe na južnem Bavarskem (eno najbolj prizadetih območij Nemčije po Černobilu) med leti 2016 in 2018 z več kot 1000 bekereli na kg so bile:
- Bela polževka (Hygrophorus eburneus)
- Diskasta polževka (Hygróphorus discoídeus)
- Dišeča polževka (Hygrophorus agathosmus)
- Rdečkasti ježek (Hydnum rufescens)
- Rumeni ježek (Hydnum repandum)
- Kostanjevka (Xerocomus badius)
- Pšenična koprenka, ciganček (Cortinarius caperátus)
- Dvobarvni lupinar (Amanita umbrinolutea)

Lep pozdrav in vse dobro!
Ja, samo naravno ozadje na leto pa znaša v Sloveniji povprečno 2,5 do 2,8 mSv. Torej samo tisto, kar nas tako ali tako obseva iz okolice (sonce in zemlja).

mak

Pozdravljeni !
Najprej obvestilo : danes sem zgodaj zjutraj prehodil nekatere prostorčke v Brkinih,kjer običajno najdem kakšno
gobo ,danes niti ene,niti sehljice ali kaj podobnega.Pa naj še kdo reče,da gobe rastejo po dežju.Očitno je še prezgodaj,
sonce še ni ogrelo gozda,je pa gozna tla dobro namočilo.
Hvala vsem,ki ste prispevali svoje komentarje na zastrupljenost užitnih gob.
Jasno pa je ,da vsi konzumiramo dnevno živila,ki imajo na seznamu sestavin veliko konzervansov in E-jev,umetnih barvil,arom itd.
meso ki je bilo vzrejeno izključno na farmah in solato nabrano na njivi ob cesti ?
Lep pozdrav vsem !
Mak

grgr

Letos je pa vse čudno! Pravkar sem prišel s hriba nad hišo (450 m, južno pobočje, okolica D.Toplic) in sem na mestu, kjer vedno rastejo ko se krepko ohladi, našel 2 krasni veliki tintnici!?! :-o 

gusar76

Citat od: grgr dne 12 Junij 2020, 20:02
Letos je pa vse čudno! Pravkar sem prišel s hriba nad hišo (450 m, južno pobočje, okolica D.Toplic) in sem na mestu, kjer vedno rastejo ko se krepko ohladi, našel 2 krasni veliki tintnici!?! :-o 

To niti ni tako čudno, tudi jaz sem jih letos že dobil - aprila.

Sem bil danes v hosti, pa sem v dveh urah našel enega borovega gobana in tri grive. Drugega nič, niti strupenih! Kar ne morem verjeti: vse namočeno in toplo - že dva meseca bi moralo kaj rasti - pa nič! Slišim, da je na štajerskem že prava gobarija, v Bosni tudi, pri nas pa še nič! Prejšnji vikend sem na dolenjskem že dobil poletnega gobana, marelo in kup golobic - pri nas v osrednji Sloveniji pa žalost!

Perice

Tudi na Štajerskem ni gobarije, pač tu in tam se najde kaj, ampak daleč od kakega booma.

klavir

Tako je, povsod je malo gob, tudi na Goričkem, čeprav ni presuho. Poleg nekaj golobic in bisernic same bolj jesenske vrste, se vidi, da je bilo hladno - tintnice, sirovke, bledovijoličaste kolesnice, rjave skledice in ob eni gozdni cesti dovolj mišk, da so popravile sliko v košari! Nato pa na "moje" jezero ob Muri nabrat malo suhljadi za pripravo kareja z gobjo omako, njam. (Ko sem si v jezeru na hitro švic dol spravo, sem pa na koleno pijavko fasal, heheh.)
lp