Vprašalnik za nabiralce gob

Začel/a slavko, 26 Februar 2013, 15:34

Prejšnja tema - Naslednja tema

Mitja

#15
Citat od: frke dne 28 Februar 2013, 05:28
Citat od: Mitja dne 26 Februar 2013, 22:05
Plačat,če greš v gozd nabirat gobe?Hm... Pol si jih za ta denar koliko jih sploh nekateri včasih najdemo lahko kupiš na trgu.Verjetno bi imela ta dovolilnica tudi vpliv na rekreiranje ljudi saj kar se razgibavamo do zdaj z iskanjem gob tega ne bi bilo več.
Se strinjam z Batorjem,da je to osnovna človekova pravica.


Ja pa nimam nič proti temu, da bom moral plačat par EUR, da bom lahko nabiral gobe, borovnice, jagode... v gozdu.
Gozd je privatna lastnina po celem svetu, razen v  komunističnih državah.




Res je privatna lastnina ampak že verjetno dosti stoletij ni noben računal,da greš v njega nabirat gobe vse do zdaj :-\


P.S.
Drugače pa za ta denar,ki bi ga moral plačat za dovolilnico lahko gobe,borovnice,ter jagode kupiš v trgovini pa še trudit se ne rabiš,da jih kje najdeš.To mislim kolikor jih včasih sploh najdeš,ter nato primerjaš denar katerega si porabil za dovolilnico,ter koliko si dejansko nabral,ter ugotoviš,ko nič ne nabereš,da bi si lahko za ta denar gozdne sadeže kupil v trgovini.Res pa,da včasih tudi nabereš kakšen kilogram dva ampak redko.Pri nas recimo lansko leto sploh ni bilo borovnic,ter kostanjev.
Zato menim,da bi se zmanjšala rekreriaranost ljudi saj bi eni raje kupili v tgovini saj bi bilo cenovno bolj ugodno.
Lp! Mitja

Martin

 ;) GOSPOD  A.S.-

Noja ta vsebina protesta je vredu a malo je ta gospod preveč pameten,no misli da je.Njegovo pisanje ,da so zdaj gobarji ,ki tu in tam naberejo(NABEREMO) večjo količino gob košaro ali dve zdaj krivi za ta zakon za plačevanje in za uničenje gozdov. Se najbolj ne strinjam,kajti če sem šel gobarit. In sem na večih lokacijah nabral nekaj gob naprimer na treh lokacijaj, ki so velike kot od šumika do klopnega in imam pol vseskupaj npr-8.kg gob ki sem jih na licu mesta odrezal, očistil in in dal v košaro. sem z tem sigurno nardil man škode kot pa tisti gobarji ,ko mislijo ,da so pametni in ker naberejo sam tri gobe ali kilogram jih kao nerabijo čistit nerabijo košare in še za njimi pobiram smeti. Dajte no pametnjakovičev sem srečal že na stotine .ljudje ruvajo brcajo gobe mečejo smeti se vozijo z motorji po gozdovih pol pa bom jaz kriv,ko še v življenj nisem z gozda nesel neočiščene gobe,ki je po moje glavni faktor, da se ohrani rast.

Glede tega pa še nekaj- sam sem bil član društva lisička in tud v društvu sem svoje videl tud tam so ljudje,ki trdijo češ ,da ni pomembno čistit gob hja no in to tisti ki že v društvu nekaj veljajo. Tak ,da ne mi s takimi ker se prvo prepričajte gdo je zakaj kriv.

Da nebo pomote omejitve morajo bit in nikakor ne promoviram nabiranja velikih količin a ,če že najde gdo večjo količino gob naj vsako gobo očisti na mestu najdbe in gozd pusti za sabo čist pa nebo nardil nobene škode.

Absolutno pa obsojam nabiralce brez košar ki ne čistijo gob ,in mečejo smeti.

NI GOBARJA, KI BI V GOZDU PUSTIL GOBO ČE BI ŽE V KOŠARI IMEL DOVOLJENO KOLIČINO.NI GA.

Pa brez zamere to je pač moje mnenje.


Lp
Martin
(GOBAN)

Nagi Bator

Gospa A.S. (ne gospod), je pismo morda res napisala nekoliko v afektu, vendar je zajeto bistvo in se z napisanim v glavnem strinjam.
Strinjam se tudi s tem, da hvaljenje z velikimi kolicinami nabranih gob, bilo kje, ne samo tu na forumu, lahko pripelje nekoga do tega,
da zacne razmisljat o nekaksnih dovolilnicah za nekaj, kar je ze itak dovoljeno. In potem imamo situacijo s katero se zdaj soocamo.
Sam sem v gozdu dozivel ze marsikaj, pa sem glede na ostale uporabnike tukaj, morda podpovprecno pogosto v gozdovih.
Prav tako lahko potrdim, da obstaja(jo) gobar(ji), ki pusti(jo) gobo v gozdu tudi, ce kosara ni polna. Pa ne zato, ker me ne bi oci mikale pobrat se to in ono gobo,
pac pa zato, ker jih toliko enostavno ni mozno, niti zdravo konzumirat. Ce pa kdo profesijonalno nabira gobe za nadaljno prodajo, pa se ga naj kontrolira in obdavci.
Tole zadnje ni kritika, je le moje menje in nacin obnasanja v gozdu - da se ne bi kdo spotaknil ob to in padel ;)

Mitja

#18
Citat od: Nagi Bator dne 01 Marec 2013, 19:54
Pa ne zato, ker me ne bi oci mikale pobrat se to in ono gobo,
pac pa zato, ker jih toliko enostavno ni mozno, niti zdravo konzumirat. Ce pa kdo profesijonalno nabira gobe za nadaljno prodajo, pa se ga naj kontrolira in obdavci.
Tole zadnje ni kritika, je le moje menje in nacin obnasanja v gozdu - da se ne bi kdo spotaknil ob to in padel ;)

Jaz pa včasih,ko grem/o nabirat gobe poberem tudi še kakšno gobo na poti domov kljub,da nisem siguren ali že imam v svoji majhni košari dva kilograma saj ne nosim zraven težke tehtnice,da bi to točno vedel,če pa že kdaj naberemo z domačimi štiri kilograme ali več katerih ne bomo morali vseh pojesti,ter shranit za ozimnico te gobe preprosto podarimo znancem,ki ne utegnejo iti nabirat ali nimajo sreče,da bi našli več kot eno gobo.Predvsem pa podarimo tudi gobe ostarelim katere že poznam/o od otroštva kateri ne morejo zaradi starosti iti nabirat gobe.
Zato mislim,da kdo še najde enih par gob na poti domov kljub,da je že prepričan po teži,da že ima dva kilograma jih lahko podari znancem,ter ostarelim kateri si zaradi skromne pokojnine ne morejo kupit ali zaradi starosti nabirat gob.Jih bodo z veseljem sprejeli in vam bodo hvaležni :-\


Martin

 :-*
Se opravičujem Gospa A.S.

Točno tako je mitja kot si napisal se strinjam z tabo tud jaz podarim znancem in starejšim osebam kakšno gobo .

Nagi Bator- tud jaz pustim mnogo gob v gozdu ja predvsem majhnih.Glede konzumiranja pa mi pojemo kar veliko gob doma okrog 20kg na sezono (leto) poleg tega jih tud vložim, ostale dam nekaj svoji žlahti znancem in tistim kot je mitja napisal ,ki zaradi bilokaterega razloga ne morajo v gozd to je nekje od 20 do 30 kg govorim čez vso leto od maja do jeseni.In če mi negdo od teh da za zahvalo (20e naprimer) morn zaj davek plačat al kaj sem zaj preprodajalec gozdih sadežev al kaj . Tako ,da ne vem kaj gre tu komu v nos. Da pa zdaj govorite češ da se negdo nekje hvali kok ke našo in bodo zdaj zato uvedli ta zakon lepo vas prosim .

V glavnem nebom debatiral o tem več ker nima smisla ,če koga moti da nalagam slike na forum naj pove pa jih nebom več ni blema .

Vsem želim obilo gob v sezoni ki prihaja.
Martin

Nagi Bator

#20
Glej, cisto narobe sta vzela vso zadevo, predvsem pa prevec osebno. Pa tako jasno sem na koncu napisal, celo tvoje lastne besede sem uporabil, Martin,
da bi le bilo jasno, da nikogar direktno ne kritiziram, kar tudi nikakor ni bil moj namen. Nikakor pa nisem nikogar tukaj niti priblizno direktno obsodil, da gobe preprodaja,
kot si ocitno razumel, ceprav jih imamo take tu gor. Ti Martin, jih koliko je sodit po tvojih postih, vsaj po mojem mnenju, ne preprodajas, a jih nabiras v precejsnjih kolicinah,
saj si zagrizen ter strasten gobar, kar je obcudovanja vredno. Samo vseeno je malo neodgovorno pisat o osmih nabranih kilogramih in hkrati solit pamet nekomu drugemu kako naj cisti gobe.
Pa ne zato ker gob ne bi bilo treba ocistit, pac pa zato ker je 8kg za 4x presezena zakonsko predpisana dovoljena meja, kot je tudi neciscenje gob na mestu najdisca prekrsek.
Taksna pridiga je pac v vsakem pogledu potem nekoliko licemerska. No, to zdaj pa je javna kritika, samo s tem ne mislim nic slabega.
Zelim le povedati, da z javnim hvaljenjem o (pre)velikih kolicinah nabranih gob pljuvamo gobarji sami sebi v skledo, saj se bo na koncu nek drzavni uradnik skliceval na podatke,
ki jih bo dobil na raznih internetnih gobarskih portalih in ta je eden vecjih, ce ne celo najvecji v Sloveniji in s tem upraviceval uvajanje placljivih dovolilnic.

Tudi sam zelim vsem obilo gob v prihajajoci sezoni.
Konec koncev je to najvazneje.

Richard

Če se bo plačevalo za nabiranje gob, bo potrebno spremeniti tudi dovoljeno količino nabranih gob iz sedanjih 2 kg na osebo na neko višjo cifro. Se vam ne zdi?

Sauron

Jaz po gobe hodim z majhno košaro, ne vem koliko litrska je, ampak tudi če je polna ne gre notri 2kg gob, morda takoj po dežju če so mokre, drugače pa ne. Po gobe pa hodim ponavadi enkrat na teden, zelo redko dvakrat.
Gobe vedno očistim na mestu kjer jih najdem. Predvsem gobane vedno odrežem in nikoli jih ne pulim. Morda sem eden izmed zelo redkih, ki pusti gobe tudi če košara ni polna. Recimo lansko sezono sem dokaj blizu skupaj našel štiri gobane, kar se mi redko zgodi ampak lanska sezona je bila zares dobra. Tri sem vzel in enega pustil. Prav tako ne nabiram majhnih gobanov ki imajo šele nekaj cm. Ne nabiram tudi starejših, ki so spodaj že temno zeleni, pa čeprav marsikdo pravi da so takšni najboljši, ampak jih pustim da se zasejejo. Ponavadi takšne starejše gobane celo zakrijem z listjem ali kakšno vejo, da se jih od daleč težje opazi. In preden vzamem gobana vedno preverim čvrstost beta. Če je mehek je ponavadi črviv in tudi takšne gobane pustim.
Morda imam srečo, da sem našel terene na katerih skoraj ni drugih gobarjev, ker so nekoliko težje dostopni. Ne vem, ampak tako delam že leta in na teh terenih lahko vsako leto nabiram gobane in ni strahu da bi nehali rasti. Vsak teden zraste nekaj novih, seveda če je vreme primerno.

Drugače pa me motijo predvsem "gobarji", ki poberejo gobe do golega zato da imajo čim več za prodajo in ob tem delajo še škodo. Za njimi po navadi ne ostane nobena užitna goba, tiste neužitne pa so ponavadi prevrnjene ali pohojene. Enostavno jih "boli k...." kaj počnejo samo da napolnijo košare za prodajo.

Jaz gobe nabiram izključno za družino in še nikoli nisem niti ene prodal. Na leto jih naberem morda 15kg, če je sezona dobra, zato sem proti uvedbi dovolilnic.

tomo

Citat od: slavko dne 27 Februar 2013, 20:25
Zahvaljujemo se vsem, ki ste in boste izpolnili in nam poslali vprašalnik.

Najprej bi vam želel pojasniti, da vprašalnik nismo sestavili v našem društvu. Glede na to, da imamo spletno stran in forum, pa se nam je zdelo primerno, da nagovorimo člane in obiskovalce foruma, saj ste prav vi tisti, ki se zanimate za gobe. Ocenjujemo, da predstavljate pomemben del javnega mnenja, zato je vsak izpolnjen vprašalnik dragocen. Kot sem napovedal, bomo vse vprašalnike dostavili do kontaktne osebe, navedene v navodilih.

Mislimo, da je ta vprašalnik ena redkih priložnosti, da lahko mnenje slehernega posameznika pride do tistih, ki odločajo o tem kje bomo lahko hodili, kaj bo treba plačati in podobno. Zato vas pozivamo, da sodelujete v čim večjem številu.  

Lep pozdrav,
Slavko




Slavko,tale je pa tako bosa ,da bi tudi največji naivnež uvidel kam pes taco moli.Žalosti me, da je med njimi tudi moderator.
Še na volitvah ni vse po volji ljudi, ne da bi bilo mnenje posameznika pomembno za to neumnost.Se pa strinjam ,da je to priložnost za nekoga- ki bi si rad na lahek način tlačil €€€ v žepe.
Eh,brezveze.




Nagi Bator

Oprosti Tomo, ampak tele obtozbe so pa povsem neargumentirane!

janko


Lep pomladni pozdrav vsem

Sam sem lastnik gozda in me ne moti, če kdo pobere gobo, ki zraste v mojem gozdu. Hvala bogu, da še imamo kaj za pobrati.

Gozdov ni mogoče ograditi. To ni pašnik za živali !!!

Ministrstvo naj raje preverja, kje dobijo gostilne gobe in če so plačali račun za njih.

Ne podpiram pa divjega nabiranja gob za uporabo v gostilnah...

Sadovi gozda naj bi bili javno dobro. Vsak naj nabere toliko kot lahko porabi za svoje potrebe.

Izjema pa so lahko tisti, ki bi pod nadzorom pobirali gobe za prodajo. Pravilno bi bilo, da bi se določilo parcele, kje se lahko nabira za komercialne namene.

Sicer pa vemo, da so gobe že sedaj nabrane in prodane v bližini gostinskih lokalov. Pa, da ne bomo samo pri gobah. Gre tudi za ostale plodove gozda.

Lep pozdrav Janko

 

slavko

Gospod Janko, anketni vprašalnik je en od sklopov projekta, ki ga je razpisalo Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. Z vprašalnikom se bodo prvič ovrednotile nabiralne navade ljubiteljskih nabiralcev gob v Sloveniji in preverilo mnenje anketirancev o uvedbi plačljivih vinjet za nabiranje gob. Doslej še ni bilo takega načina zbiranja mnenj. Ankete so na tej povezavi, http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,621.0.html. Doslej je izpolnjenih preko 1000 anket. Tudi vas vabim, da jo izpolnite.

Moje osebno mnenje je, da se v naših gozdovih redkeje gobari komercialno, izključno za potrebe prodaje. Verjamem pa, da nekateri posamezniki to počno. Statistike namreč kažejo, da se v odkupnih centrih proda manj gob kot nekoč. Po mojem menju se veliko več gob uvozi od drugod in proda pri nas. Evropsko tržišče, ki je enotno, ne pozna meja in težko je preveriti izvor gob npr. v gostiščih ali na tržnicah. Gobe iz Romunije, Bolgarije..., so namreč cenovno ugodnejše in se na trgu pojavijo večkrat kot domače.

V Sloveniji je po trenutni zakonodaji tako, da obstajajo omejitve nabiranja gob v Triglavskem narodnem parku in sicer v conah 1. in 2. (ožje območje), v coni 3. (širše območje) tega parka pa je gobarjenje dovoljeno, seveda v skladu z uredbo o varstvu samoniklih gliv, po kateri posameznik lahko pobere 2 kg gob dnevno. Gobarjenje ob upoštevanju uredbe je dovojljeno tudi povsod drugod, razen tam, kjer je to z ustreznim odlokom prepovedano.

Je pa v enem sklopu projekta predvideno gojenje tržno zanimivih gob, gomoljik oz. tartufov po domače. Gomoljike po novi uredbi o zaščitenih vrstah gliv, http://www.gobe.si/Gobe/ZasciteneGobe, niso več med zasščitenimi vrstami, zato je v projektu predvideno gojenje teh vrst na kmetijsko nezanimivih območjih.

Težko bi ocenil, kako velik problem predstavlja "divje nabiranje gob" in drugih plodov gozda. Verjamem, da lastniki gozdov tako ravnanje obsojate. Verjetno pa še bolj nekulturno vedenje posameznikov, za katerimi ostane kup smeti. Z osveščanjem se v našem društvu trudimo, da bi bilo takih pojavov manj. Vem, da to počno tudi predstavniki drugih društev.

Lep pozdrav,
Slavko

janko

LP

Vprašalnik sem že davno poslal.

Upam pa, da bo le zdrava kmečka pamet prevladala nad birokrati.

Vse te uradnike bi jaz poslal na teren in si ogledajo stanje...

Na forumu in posredno tudi v naravi ste zelo aktivni. Vse pohvala.

Zakaj ni v Ljubljani nobenega, ki bi pomagal pri promociji, ozaveščanju...

S tem pomagamo mlajšim. Mladim je treba pomagati. Jim podati roko...


Janko


mak

Pozdravljeni gobarji !
Že nekaj časa prebiram prispevke na forumu,sedaj sem se pa včlanil,ker želim prispevati moje mnenje
k temi.
"država" je izstavila vprašalnik-pojasnila,zakaj po mojem mnenju zamegljujejo resnične namene "države".
strinjam se z predhodnimi komentarji,čemu naj bi ta vprašalnik služil vendar se ob tem ne morem znebiti 
prepričanja,da je dejanje "države" običajno:vrži plebejcem eno palčko za glodat,mi bomo pa naredili po
svoje saj smo "država" in tudi kasirali.Nažalost pa tudi vsi vi gobarji volite to "državo" in na volitvah se nihče ne postavi proti taki samovolji.
Pišem zato,ker sem bil prejšnji petek na pokljuki,kamor hodim gobariti že pribl.50 let,pa sem doživel,da sem z avtom ostal zaprt za rampo.Včasih sem prehodil vso poklj.peš,zdaj pač zaradi zdravja ne zmorem več in moram uporabiti avto.Ceste na pokljuki je naredila JNA-inženirci,zato da so jih lahko uporabljali gozdarji za spravilo lesa,zdaj je pa to nenadoma zaplankana privatna last? vključno z gobami!
Pozivam vse gobarje,da se združimo in MI izdelamo NAŠE predpise o gobarjenju !
Moj prispevek k temu bo natančni opis,kje lahko gobarijo pri nas italijanski državljani-NIKJER.
Naj vas spomnim,da so v italiji gozdovi privat in vsak vstop v gozd ti mora odobriti lastnik,razne boletuse
pa stražijo s puškami.Ali si res želimo tako "državo" glede gobarjenja?
Pa lep pozdrav in vam želim veliko neobremenjenih užitkov pri naslednji polni luni! Mak





Lemedis

Gobarji pozdravljeni!
Posredujem vprašalnik o vašem odnosu do gozda in upravljanja z njim, ki je del raziskave v projektu "Za gozd - za nas. Cilj projekta je povečati vpliv civilne družbe pri sprejemanju nove gozdne zakonodaje in zagotoviti sonaravno upravljanje z gozdom, v katerem bodo zagotovljene vse funkcije gozda, ki so v javnem interesu.
Vprašalnik oz anketo najdete na povezavi: https://www.1ka.si/a/52864

Hkrati ob tej priložnosti posredujem tudi povezavo do ankete: Sprejemljivost ukrepov za upravljanje s populacijami sive vrane – javnomnenjski vprašalnik : https://www.1ka.si/a/54439
Vsak vprašalnik vzame dobrih 5 minut časa.

lep pozdrav, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!