Katere gobe so to?

Začel/a bojan, 13 September 2012, 12:02

Prejšnja tema - Naslednja tema

bojan

Prosim za pomoč pri določitvi vrste za gobe po priloženih fotografijah. Prvih pet fotografij je iz prejšnjih let, zadnja oz. šesta pa je letošnja.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

LP.

MatejM

1,2,4 mislim da so "dedeki"
5 pa je "turkec"

bojan

To tudi jaz vem. Zanima me vrsta posamezne gobe.

slavko

Mislim, da so na fotografijah naslednje vrste:
1. Črni ded (Leccinum melaneum), užiten.
2. Brezov ded (Leccinum scabrum), užiten.
3. Hrastov turek (Leccinum quercinum), užiten.
4. Trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten.
5. Lisičji turek (Leccinum vulpinum), če so v bližini iglavci. Užiten.
6. Svilasti kukmakovec (Leucoagaricus holosericeus), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

dd

Pozdravljeni! Sem nov na forumu, zato sem bom kar pridružil debati o povpraševanju vrst gob. Tudi mene zanima, ali je goba na priloženi sliki prava, torej užitna ali ne. Naajdena je bila na robu gozda na travniku. Mislim, da je "marela", ker pa ima temno trosnico nisem prepričan. Hvala za pomoč in lp. D.http://shrani.si/f/45/np/4zc8O7VX/gobe-002.jpg

slavko

Mislim, da ste našli ščitkani kukamk (Agaricus praeclaresquamosus), ki je strupen. Pri kukamkih (to so gobe, ki imajo pretežno bel klobuk in rjavo trosovnico, ko zrastejo; pa obroček, ki rad odpade) je treba biti previden pri barvi mesa. Če na ranjenih mestih rumeni, gre za strupene vrste kukmakov. Tisti, ki so užitni praviloma rdečijo.

Lep pozdrav,
Slavko

dd

Slavko, hvala za hiter in izčrpen odgovor. Lp

blaz3k

#7
no, pa se je začnelo ::)

sajko

#8
Živjo,
ponovno imam eno vprašanje. Pri nabiranju oz. pri rezanju "jurčkov", me je pri nekaterih zmotila rdečkasto rjava barva na robu klobuka(2-3 mm), pri nabiranju po dežju so bili klobuki rahlo sluzasti. Če veste me zanima vrsta te gobe ki je na sliki(upam da se vidu dokaj dobro). Sam ugibam da bi lahko bila polstenka.
Poizkusil sem jih posebej skuhati, nato pa so postali nežno rožnati.

Hvala za odgovor !

michelle

Zdravo,

Se kar navezujem na to temo; zanima me katera goba je na spodnjih dveh slikah? Mislil sem da je Brezov dedek vendar nisem prepričan. Lahko prosim kdo potrdi? Hvala.

P.S. se opravičujem za slabšo kvaliteto slik.




BarbaraKočevar

Pozdravljeni,

tudi jaz sem se letos odločila da je dovolj ugibanja katera goba je katera in da malce bolje spoznam naš gobarski svet. Žal sem zamudila vikend ko so bile v Lj predstavljenje gobe, saj sem se potepala po Triglavu, zdaj pa sem doma našla nekaj gob okoli hiše in me zanima če mi lahko kdo pomaga pri identifikaciji, saj jih v knjigi o gobah ki jo imam doma ne morem najti.
Spodaj so priložene slikice kar se da najboljše vidnosti (uporabila dropbox in pripela link do mape - prosim sporočite če ste lahko dostopili)
Tista goba ko ima rumen bet (nekaj sem gledala da bi bila lahko ena vrsta gobana) ob pritisku pomodri, ko se jo prereže pomodri celotna površina v 2 sekundah (bet, meso, trosi...)
Tista rjava je pa še najbolj podobna kakemu dedku, ampak res velika zraste. Oranžna pa se mi zdi kot turek, ampak nima značilnih pikic po betu. Pa še to me zanima glede turkov, a po tem ko se jih nareže in nadalje prekuhava počrnijo? Menda nisem kuhala kake strupene gobe (no ja, med smrtno nevarnimi ni nobene ki bi bila podobna turku vsaj po knjigi sodeč ne; se je pa prekuhavalo več kot 15 minut)
Hvala Vam za vaš odgovor!!

Evo še povezava https://www.dropbox.com/sh/qfmbdkgqor45nen/5cnuM88Mqb

Lep gobarski dan še naprej! ;)

Lukap8

Citat od: BarbaraKočevar dne 15 September 2012, 11:38
Pozdravljeni,

tudi jaz sem se letos odločila da je dovolj ugibanja katera goba je katera in da malce bolje spoznam naš gobarski svet. Žal sem zamudila vikend ko so bile v Lj predstavljenje gobe, saj sem se potepala po Triglavu, zdaj pa sem doma našla nekaj gob okoli hiše in me zanima če mi lahko kdo pomaga pri identifikaciji, saj jih v knjigi o gobah ki jo imam doma ne morem najti.
Spodaj so priložene slikice kar se da najboljše vidnosti (uporabila dropbox in pripela link do mape - prosim sporočite če ste lahko dostopili)
Tista goba ko ima rumen bet (nekaj sem gledala da bi bila lahko ena vrsta gobana) ob pritisku pomodri, ko se jo prereže pomodri celotna površina v 2 sekundah (bet, meso, trosi...)
Tista rjava je pa še najbolj podobna kakemu dedku, ampak res velika zraste. Oranžna pa se mi zdi kot turek, ampak nima značilnih pikic po betu. Pa še to me zanima glede turkov, a po tem ko se jih nareže in nadalje prekuhava počrnijo? Menda nisem kuhala kake strupene gobe (no ja, med smrtno nevarnimi ni nobene ki bi bila podobna turku vsaj po knjigi sodeč ne; se je pa prekuhavalo več kot 15 minut)

4. slika mislim da je brezov turek.ki je odličen! je še boljši uložen kot jurček! ;)
Hvala Vam za vaš odgovor!!

Evo še povezava https://www.dropbox.com/sh/qfmbdkgqor45nen/5cnuM88Mqb

Lep gobarski dan še naprej! ;)
Luka Prezelj

slavko

sajko, rdečkasto rjava barva na robu klobuka nastane, ko se jurček zaradi dežja navlaži in se nato barva klobuka nekoliko razširi v meso. Na sliki je jesenski goban (Boletus edulis), za katerega je značilno, da ima povrhnjico klobuka sluzasto.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

michelle, lahko bi bil nekoliko bolj star brezov ded (Leccinum scabrum), ki je užiten, kot vsi dedi.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BarbaraKočevar, prosim če lahko naslednjič fotografirate še trosovnico pod klobukom, ki je zelo pomembna za določitev gobe.

Od leve proti desni:
- na prvih dveh fotografijah bi lahko bil grenki goban (Boletus radicans), neužiten, ker greni,
- sledi trepetlikov turek (Leccinum aurantiacum), užiten,
- na naslednjih dveh fotografijah je najverjetneje zelenkasti ded (Leccinum cyaneobasileucum), užiten,
- na zadnji fotografiji se bolj slabo vidijo vse značilnosti turka, vendar mislim, da je brezov turek (Leccinum versipelle), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko