Gobarjenje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

rene

Ko ti pa človek napiše zs pa ti je težko odgovorit ne? Boš šel še kdaj z mano po gobe ja....
Hvala lepa ;)

TopCat

Pozdravljeni!

Ker obljuba dela dolg, poročam kako je bilo danes v mojem osrednjegorenjskem gozdu (med 500 in 600 m n.v.).
Gozd se je počasi pričel prebujat. Bilo je kar nekaj vrst gob, vendar vsaka vrsta le na kupu na določeni mikrolokaciji (na drugih meni znanih nahajališčih jih ni bilo), kar se mi je zdelo izredno zanimivo. Kljub nabiranju, ki je bilo podobno vzorčenju, se je na koncu nabrala lepa bera - me je prijetno presenetila glede na moje poletne gobarske ekspedicije.  ;D :laugh:
V gozdu sem tudi pustil veliko "mladeža", zato upam, da se bodo napovedane padavine uresničile, saj bi bilo lahko gobarjenje za vikend in naslednji teden še precej zanimivo.

Vsem, ki se še odpravljate v gozd želim veliko sreče!

robert11

pozdravljeni
dolgo nisem nič napisal, me je ta pravi gobar danes malo spomnil.

res je kar je napisal klavir. večina uporablja družbena omremžja, predvsem fb, ker je zelo enostavno. kar iz telefona naložiš gor slike in to že v gozdu. na našem forumu pa rabiš prvo računalnik, slike moraš pomanjšat, kar nekaj moraš poklikat in je res zamudno.
je pa tudi druga "slaba" stran teh omrežij. ker so tako dostopna in hitro vsak dobi, je tudi večja "gužva" v gozdovih. pred 15 leti je bil mir v gozdovih in si lahko res užival, danes pa ko prvi da sliko gor na fb je na pohorju mravljišče ljudi. sploh več nimam prav volje v gozd na pohorje ker je vse steptano in seveda smeti se tudi najde.

kljub temu bil včeraj pod arehom in nabral ravno dovolj za prve gobje jedi.
lp
robert

Ta Pravi Gobar

Zdaj me pa res zanima ali bo sploh kateri drugi javil kaka norišnica je z jurčki na Rogli ali čisto vsi zadržijo zase informacijo. Takega kupa jurčkov kot včeraj še v življenju nisem videl v živo nikoli, kolega, ki je bil zraven, star 65 tudi še ne, in pravi da je v gozdu stalno na istem terenu zadnjih 10 dni, in da je vsepovsod sam jurček. Stalno dva trije avti pri neki Mašin žagi - to so meni neznani tereni, oni pa grejo naprej po makadamu, tam pa nikoli enega avta niti enega gobarja ne srečajo.

celjanka

Pozdravljeni vsi skupaj.Res je,da je na Rogli prava gobarska norisnica.Vceraj smo bili prvic gor.Vsakega,ki smo srecali je imel nabito polno kosaro.Ogromno ljudi jih nabira kar pri stolpu,tukaj kjer je ta nova pot med krosnjami.Veliko gobarjev sem srecala na Pesku,vsi polne kosare gob,ki so jih nabrali na Klopnem vrhu.Noro.

frcaja

Bravo Ta Pravi Gobar, najboljša reklama za invazijo "piksn gobarjev" na Goričko. Ja in za takimi bo res smetja ( piksne od piva, papir, pvc..), boš organiziral čistilno akcijo za takimi. Glede na to, da si zelo prisoten na tem forumu, sem res mislil da si pravi gobar. Ali je res treba vse lene riti na ta način spodbuditi - prite v šumo gob je ko smetja, poberte, drugo zbrcajte.

Ta Pravi Gobar

Ko pa napišem da rastejo na Rogli, Dravskem Polju, Arehu, Lovrencu na Pohorju, te pa nič ne moti, Frcaja ?   Nam pa tu nihče ne pride smeti metat pa gobe brcat ?  A samo pri vas na Goričkem se to dogaja ?   Zanimivo, prvič slišim ...

Kvader

V dveh dneh sem bil na dveh različnih straneh Pohorja. Na eni strani polno vseh vrst gob na drugi strani samo marele. Drugo zanimivost sem opazil da so na enem delu jurčki lepi, čvrsti, čisti in na drugem grebenu popolnoma črvivi. Tudi takšni srednje velikosti neuporabni ampak bet čvrst, ko ga prerežeš je 3/4 beta  v notranjosti kot prah.
Običajno jesenski gobani niso bili črvivi. Morda se motim!

kobanc

Za strokovni gobarski forum, kot naj bi bil ta, se mi ne zdi primerno, da se objavljajo lokacije in količine nabranih gob. S tem res povzročimo nepotrebno obremenitev nekaterih gozdov.  Dovolj je, če želimo povedati drugim, da gobe rastejo, da objavimo višino. Pustimo še nekaj skrivnostnosti, kar je pravzaprav lastnost "pravih" gobarjev.

Ta Pravi Gobar

Ne vem če ste poslušali na radiu Maribor v torek 6. 9. 2022 okoli poldneva oddajo, kjer je govoril naš dragi Gospod Slavko Šerod ?  Med drugim je povedal - po radiu - da zdaj najbolj rastejo naše gobice na višinah, visoko Pohorje, Jelovica ... Če niste jo najdete v Arhivu tv slo - ali radio mb ...

Zanimivo kako še zdaj nič kaj ne objavijo drugi. 500 ogledov moje fotke polne košare jurčkov pove vse, tu je nekje 500 ljudi ki to spremlja. Gobarjev pa je najmanj 100.000 v Sloveniji, pa še pol otroci zraven, pa kak kolega etc.  Skozi leta prihajam na moje place - ki so res marsikje, in je včasih že vse polno gobarjev, ko tukaj še sploh nič ni javljeno. Smo samo en čist mali delček vseh gobarjev Slovenije. Da bi kaka objava tu ogrozila koga - niti slučajno. Jaz sem prvič javil košaro ko smo že en teden nabirali.

Pa še je noro na Rogli, kolegi včeraj spet polne košare najlepših najbolj zdravih nečrvivih nič polža jurčkov. Medtem ko sem na Arehu in proti šumiku našel samo najslabše od polža do amena razturane GLOBAJE. Tema. Drugo pa sploh še ni pognalo tam niti slučajno - v petek sem s kolegom tam rajžal. Popolnoma drugače 200 - 300 m nadmorske nižje, raste vse, obljubljena dežela ... Seveda je gobarjev kot smetja, ampak je pa bolje za nabiranje če polno konkurence, kot pa nobenega drugega gobarja, ampak tudi za pobrat ničesar sploh.

Ne pozabit na stari rek o posebno močni Slovenski FOUŠIJI, tudi tukaj se lepo zrcali skozi leta.

Pa lep pozdrav vsem

kobanc

Ne vem sicer, zakaj bi bila foušija slovenska?
Če nekdo objavi posnetke po enem tednu pobiranja, kaj to pomeni? Da ne mara, da bi mu drugi kaj pobrali. Mogoče. Lahko pa, da mu ni do objavljanja. Vseeno pa po enem tednu objavi. Zakaj?
Zgleda, da bo res glavni razlog neobjavljanja na tem forumu kompliciran in zamuden vnos slik. Kolikor vidim drugje, so eni tako neučakani, da že iz gozda objavljajo slike. Je to smisel gobarjenja?
Gob je za vse dovolj, samo v gozd se je potrebno odpraviti. Pa ne nujno s fotoaparatom in z navodili z interneta in na drugi konec Slovenije.
Ponekod je sicer že včasih potreben kakšen garmin ali kaj podobnega, da prideš nazaj do avta.
Kot je bilo rečeno, sedaj rastejo marsikje, na različnih višinah, samo poiskati jih je treba. Čeprav moram reči, da je bil zame vrhunski val v juniju. Vsaj lokalno.

rene

Danes v nedeljo spet lepa količina. Ljudi polno, gob kolikor hočeš. Zjutraj prišel na plac in sem bil sam, 3 ure nazaj je bilo 12 avtomobilov ;D
Je pa zanimivo kako poganjajo, največkrat kar tam kjer so prejšnji čistli.



Košare pa raje ne objavim ;)
Bo pa zagotovo še rastlo, ampak vedno bolj nižje. Moje mnenje.
Lp :)


enastajerka

Ojla, po dolgem casu se malo javljam. Res je, kar so nekateri ze pisali...na Pohorju je norisnica-ampak predvsem glede stevila "gobarjev"..sej gob se seveda tudi da najt,ce prides dovolj zgodaj...ampak ta guzva je res nenormalna...kot je ze nekdo napisal..sploh ni vec pravega veselja v gozd it...ni miru,tisine, nefotaknjenega okolja...med vikendom res mislim da sploh vec ne grem gor. Ceprav verjetno tudi med tednom ni kaj dosti drugace. Odkar do vse te skupine na fb, se mase ljudi odpravljajo v gozd...meni je bilo prej dosti bolj vsec, ko so se gobarji le na tem forumu "druzili"...
Uzivajte vseeno..
Lp

vidak

Se pridružujem mnenju, da enostavno ni takšnega užitka pri gobarjenju, kadar je v gozdu poplava nabiralcev.
Kjer jaz nabiram, skoraj nikoli nikogar ne srečam. Je pa res, da teren ni znan po gobah, pa tudi strmine so le za dobra kolena  ;D.
Košara je zelo redko polna, ampak meni je že par jurčkov po uri ali dveh čisto dovolj.
Bo pa zgleda na 400 - 500 nmv treba še vseeno malo počakat... Danes sem našla le dva preprosta gobana,
sem pa prvič naletela na ježasto prašnico in oranžno latvico - kar je pa tudi po svoje super. In super je, da sem ju uspela sama determinirat s pomočjo informacij na tej spletni strani.
Fejsbukerji pa si naj dajejo duška, nič ni narobe s tem, če le ni samo zaradi všečkov.

Kmalu pa se tudi mi nižinci javimo s kakšnim jesenskim jurčkom iz domačih logov  ;)

lep pozdrav vsem!

klavir

#74
Sam osebno sem že od 20.julija gobaril samo na Pohorju, ker drugod ni bilo gob, pa ga imam že počasi dovolj (glej naslednji prispevek). Kar se tiče stanja, bom rekel samo to, da sicer sam sploh nisem našel tako strašno dosti jurčkov, tam do 30 največ. Pač pa je bilo in je najbrž še ogromno kostanjevk, ki jih že menda nihče ne nabira, saj na forumu sploh niso omenjene, da rastejo, kakorkoli, tako sem obe vrsti imel skupaj za v skrinjo. Je pa res bilo zmeraj več gobarjev - zašli so celo na gozdno cesto od Osankarice proti nikamor, kjer se sploh ne bi smeli voziti, zato sem mislil, da bom edini tam, saj ob nedeljah navadno ne delaš zmede gozdnim službam, ker jih ni in sem si dovolil, rampa je bila tudi odprta - sem mislil, da bo več gob zato. Pa je bilo že polno avtov tudi tam... Po pavzi kar se tiče Pohorja ta vikend, moram pogledat, če so zrasli ponovno na 900 metrih nemodreči gobani, ki so v bistvu vrsta rumenih jurčkov in jih je nekdo pred mano začel pobirat, nato pa se mu očitno niso zdeli pravi in jih je pustil velik kup na tleh sredi gozda. Nekateri so bili na srečo še za vzet. Na tem mestu bi omenil, da se mi zdi, da ljudje niti vseh vrst jurčkov več ne poznajo. Po starem je to bila in bi še vedno morala veljati definicija, da je jurček vsak goban (v starem smislu rodu gobanov boletusa), ki ima klobuk svetlo do temno rjave barve (izjemoma bolj blede, če je pod listjem ali ima albino varianto), rahlo rdečkaste (npr. borov goban) ali črne barve (ajdovček), trosovnica pa je blede ali rumene barve - do rahlo zelenkaste pri starejši gobi, na prerezu ne sme modreti ali pa modri minimalno (npr. rumeni jurček) in je jasno prijetnega vonja in okusa. Pod to definicijo se seveda uvrstijo vsi klasični gobani, kot so poletni, jesenski, borov, črni goban, pa tudi rumeni jurček, ki ga ponavadi že puščajo v gozdu, pravzaprav pa tudi novodobne vrste, ki so jih izvzeli iz starih, kot so nemodreči goban, ki je prej štel za rumenega jurčka ali pa redkejši - npr. Emilov goban, jamičasti goban, preprosti goban... Vse to je jurček, saj pri nas ne obstaja nobena strupena vrsta, ki bi imela prijeten okus in bi zadoščala zgornjim kriterijem. Ni pa na primer kostanjevka jurček, ker je zmeraj štela za polstenko. Niti ni na primer kraljevi goban jurček, saj nima prave barve na klobuku. No, takšni taksonomski spodrsljaji so se mi vedno zdeli zanimivi...mogoče pa še komu:)