Determiniranje 2012

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2012, 18:37

Prejšnja tema - Naslednja tema

murrober

pozdrtavljeni
verjetno kraljevi goban, se malo slabše vidi.
lp
robert m.

ROGLA


ljubmatjaz

Citat od: slavko dne 14 Oktober 2012, 16:34
ljubmatjaz, na posnetku so divji lisičkovci (Hygroporopsis aurantiaca), ki so pogojno užitni.

Lep pozdrav,
Slavko

Potem sem imel prav, ko so mi bile te lisičke malo "sumljive". Čudno mi je bilo to, da je v gozdu ful teh "lisičk" in da jih nihče ne pobira. In kaj naj bi bilo to "pogojno užitne"?

slavko

Pogojno užitno pomeni, da so surove strupene, prekuhane pa užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BarbaraKočevar, na posnetku je gabrov ded (Leccinum scabrum), užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

murrober, če goban na prerezu ni spremenil barve, je kraljevi goban (Boletus regius), užiten in zaščiten.

Lep pozdrav,
Slavko

mihab

prosim za določitev te gobice

mihab

in te...

slavko

Meni se zdijo posnetki golobic enaki. Mislim, da gre za modrikasto golobico (Russula cyanoxantha), ki je užitna. Pri golobicah je za določitev zanesljiv okus. Če so golobice pekočega ali grenečega okusa, niso užitne, sicer pa so.

Lep pozdrav,
Slavko

mihab

hvala za odgovor.
gobici sta različne barve. na prvih dveh slikah sta zeleni, na drugih dveh pa hm. sivo plavi ?
barve na silkah so čisto zanič.. .

slavko

Modrikasta golobica ima veliko barvnih variacij. Zato v primeru, če ločite golobice od drugih vrst, lahko poskusite košček gobe in se prepričate o užitnosti. Približno 200 vrst je v rodu golobic.

Lep pozdrav,
Slavko

matej03

Pozravljeni, spet sem naletel na mnogo nepoznanih gob in bi vas prosil za pomoc pri determiniranju.

zarnorumena latvica?



lijasta lisicka? ali morda zolta lisicka.. skoda ko nisem slikal se malo globje pod klobuk.



lilasta koprenka? slaba slika, listice ima rjave, mlajsi primerki so zaviti v kopreno.



mogoce uzitna sirovka?



bela polzevka? ali smrekova polzevka?



za naslednje 3 pa nevem v katero vrsto bi jih dal







Za odgovor se ze vnaprej zahvaljujem. Matej

Nagi Bator

Sem pravzaprav ziher, da imam Vijoličasto kolesnico,
katere do sedaj nisem pobiral, pa zelim to spremeniti, zato raje vprasam.
Ze vnaprej hvala za odgovor.

      

nebivedu

BubikolRamios, hvala za determinacijo, spodaj je imela bodice ja, in kakor brskam je samo ena užitna izmed njih.

In spet nova neznanka zame, klobuk me spominja na kostanjevko, vendar me motijo rdeči odtenki na klobuku, rdeče črte na betu, precej rumenkast bet, in še ta modra barva ki se pojavi pri dnu beta po nekaj časa.
Prosim za determinacijo:


LP in hvala!

slavko

Matej03, od zgoraj navzdol:
- oslovsko uho (Otidea onotica)
- lijasta lisička (Cantharellus tubaeformis)
- ena od koprenk (Cortinarius). Težko je reči, če je lilasta
- užitna sirovka (Lactarius deliciosus)
- bela polževka (Hygrophorus eburneus). Smrekova je suha in ima lističe navzdol po betu
- votlobetni gobanček, rumena oblika (Boletinus cavipes fo. aureus)
- ena od koprenk, verjetno hostna koprenka (Cortinarius nemorensis)
- redkvičasta medlenka (Hebeloma sinapizans)

Lep pozdrav,
Slavko