katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Griva, babica je našla sivorumeno mraznico (Armillaria mellea), ki je pogojno užitna. Pred uporabo naj nekaj minut vre, nato vodo odlijte in gobe uporabite za jed.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Janja, hvala za sliko. Goba je res okusna, vendar pri nas na štajerskem koncu zelo redka, žal.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak








A-IMG_5461


A-IMG_5462


A-IMG_5475


A-IMG_5477


A-IMG_5524


A-IMG_5525


B-IMG_5496


B-IMG_5497


B-IMG_5501


B-IMG_5503


B-IMG_5505


C-IMG_5470


C-IMG_5471


Č-IMG_5511


D-IMG_5512


D-IMG_5513


D-IMG_5514


D-IMG_5517


E-IMG_5484


E-IMG_5485


E-IMG_5489


E-IMG_5490


E-IMG_5492


E-IMG_5494


E-IMG_5495


F-DSC04872


G-DSC04658


Vidim, da je izginilo nekaj zadnjih objav na forumu, zato svoje ponovno objavljam.

Kaj je na slikah
A mislim, da je Amaníta spissa var. excelsa, čokata mušnica, podaljšani različek, vendar nisem povsem prepričan,
  predvsem zaradi barve klobuka, je pa zelo lep primerek in ga je škoda vreči v smeti
G to sem prinesel na razstavo v Qlandijo, meni se zdi, da je kar Fomes fomentarius, Bukova kresilka

Sem pa danes našel ogromno golobičjih kolobarnic, jurčka pa nobenega.

Chlorophyllum molybdites, Dežnikasta zelenolistka je zelo podobna Macrolepiota rhacodes, Rdečeči dežnik ,
ki sem jih že nabiral, sedaj pa nisem več prepričan, da jih ne morem zamenjati s to strupeno gobo (še nekaj primerov link1, link2)
lp

firbcen

Lep pozdrav,

prosil bi za determinacijo sledeče gobe.
Predvidevam da je ene vrste kukmak, samo upam da ni Karbolni kukmak :)

Rastejo pri prijatelju na travniku okoli lope (lesene ute) in jih je malo morje, zato me zanima če se jih da determinirati iz spodnjih slik, ali pa bom pač moral narediti nove.
Ob prerezu je zelo rahlo porumenel (komaj opazno), nima pa nikakršnega posebnega vonja?

Še fotografije (gobe niso bile slikane takoj ob pobiranju, pač pa naslednji dan, medtem pa so se tudi že kar precej razprle):



Hvala in lep pozdrav!

jernej

Lisjak:
A slike so pravilno določene.
Na B slikah je koprenka. Upam si trditi, da je vijoličasta koprenka Cortinarius violaceus.
Na slikah C in E so Livke Clitocybe. Zdi se mi, da je na slikah C in prvih treh E ista vrsta, na ostalih slikah E pa druga vrsta. Samih vrst pa ne znam določiti.
Iz slike Č se ne da določiti vrste. To bi lahko bili zajčki Lyophyllum, tudi kolesnice Lepista ali celo livke Clitocybe.
Na slikah D je korenovka Collybia. Jaz bi rekel, da je pegasta korenovka Collybia maculata.
Ne vem kaj je na sliki E.
Na sliki G pa je smrekova kresilača Fomitopsis pinicola - rdeči rob!
Dežnikaste zelenolistke še nikoli nisem videl v živo in je ne poznam, zato vam lahko odgovorim, le na podlagi literature. Prva razlika je v življenskem prostoru; zelenolista raste na traviščih, medtem ko rdečeči dežnik raste v gozdovih, največkrat v smrekovih sestojih. Lističi zelenolistke so v starosti zelenkasti, saj je trosni prah zelenkastosiv, pri dežnikih so vedno beli, trosni prah je bel. Rdečeči dežnik na ranjenih mestih močno rdeči.

Firbcen:
Ni Karbolni kukmak, saj ne porumeni v dnišču beta. Kukmak je užiten, a vrste ne znam določiti. Pazljivo pri nabiranju kukmakov! Kukmaki so saprofiti-gniloživke. Uspevajo tam, kjer se razkrajajo različni organski odpadki. Paziti moramo, da jih ne nabiramo tam, kjer so tla preobremenjena z nitrati, sulfati,fosfati,... ali onesnažena (težke kovine, pesticidi,..)

jure123

#485
Pozdrav!

Ker sem začetnik kar se gob tiče bi prosil, če mi kdo lahko pove za katere gobe gre.













Hvala že vnaprej.



LP,
Jure

koncinar

Pozdravljeni!

Jaz pa sem pod svojo živo mejo našel polno gob, za katere me zanima, če so užitne - to bi namreč bilo super!!! ;)
Ali jih kdo pozna?

Tista goba na beli podlagi je stara 1 dan, tiste v travi pa so še sveže. ;D

Malo sem že iskal po bazi gob in našel podobno: http://www.gobe.si/Gobe/AlnicolaMelinoides
Je to ta?

slavko

Jani123, na prvih slikah je kostanjasta polstenka (Xerocomus badius), enoako dobra kot gobani, le da pri prerezu plavi.

Na naslednji sliki je okrasta golobica (Russula ochroleuca), užitna. živajte le golobice, ki ne pečejo.

Na zadnji sliki pa je ena od rdečelistk (Entoloma), vendar bi težko rekel točno katera. Rdečelistke niso za uživanje.

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Jure 123, tvoja zadnja goba je vijoličasta bledivka (Laccaria amethystina), užitna. Sedaj raste v velikih količinah, je pa malo težje prebavljiva. Jaz uporabljam samo klobučke za mešanje med ostale gobe in za sušenje kot začimbo za kakšno juho ali rižoto.

markok

Slavko, a govoriva o isti gobi??

slavko

Ja, govoriva o isti gobi.

Vijolična bledivka ni tako plavih barv kot goba na sliko Jerneja 123; to je bolj značilno za določene rdečelistke, ki sedaj rastejo. Rdečelistka pa so praviloma srtrupene.

Lep pozdrav,
Slavko

jure123

Super! Hvala za odgovor.

Lp,
jure

markok

Točno tako gobo sem že večkrat jedel, sicer v zelo majhnih količinah, pa nisem imel težav.
Po mojih opažanjih je vijoličasta bledivka lahko od svetlo vijoličaste barve do skoraj modre kot na sliki.
Če pa obstaja možnost zamenjave s strupeno rdečelistko, bom pa raje nehal nabirati te gobe.

lp Marko

slavko

Koncinar, na slikah je črnomekisnata mraznica (Armillaria ostoyae), pogojno užitna. Tej gobi po domače pravijo štorovke. Pred uporabo jih je treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

M-XXXX

Če mi lahko kdo pomaga katera goba je tole:



Rastle so ob deblu jablane (cel "šop" ali kako bi se izrazil). Predvidevam, da se gre za Štorovko?