Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

domix5000

katera goba je to? ali je užitna?

hvala za pomoč

grajbos

Citat od: BubikolRamios dne 23 Oktober 2015, 15:45
Če se mi zdi prav in je na spodnji sliki videti jamičast bet --> http://agrozoo.net/gallery/Lactarius-salmonicolor
Treba je vsaj pogledat kakšne barve mleček izloča.
Sem se nekoliko poglobil in podrobneje pobrskal po spletu, pa sem skorajda prepričan, da je na sliki smrekova mlečnica. Vmes so bile nekoliko zelenkaste (po klobuku), nabrane so pa bile med travo pod mladimi smrekami.

Meni osebno so bile zelo okusne, tudi po toplotni obdelavi so ostale lepo krhke...

slavko

BubikolRamios post #428:
1. Clavulina cristata
2. Rhodocube gemina
3. ne vem
4. Macrolepiota affinis.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

grajbos, na posnetkih je užitna sirovka (Lactarius deliciosus), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios, post #432:
veliko jih je pooročalo, da po zamrzovanju greni.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

BubikolRamios post 433:
5. Pholoiota astragalina.
6. Russula je, za drugo pa je premalo podatkov.
7. Podobna Cortinarius paleaceus.
8. ne vem.

Lep pozdrav,
Slavko

nat

Pozdravljeni,

a je to Clitocybe geotropa?

Hvala in lep pozdrav,

Natalija

eMZe

Na skoraj barjanskem področju (Tomišelj, LJ) sem ugledal nekaj lepih gobic, ki so se zdele kot sivi lupinar in sem jih nabral.
Pa mi nekaj ni šlo v račun in sem šel malo po knjigi listat -- nič podobnega.

Opis:
- Velikost: kot bolje raščen lupinar, malo variacije v velikosti med različnimi primerki.
- Klobuk od zgoraj izgleda kot lupinar, dobrih 10 cm, vendar ima pri vseh odraslih primerkih na sredi grbo. Barva siva z nadihom rjave. Hitro ploščat (+ grba). Mlad primerek ima obliko klobuka kot mlada zelena mušnica ali lupinar.
- Lističi precej izrezani, tudi pri mlajših primerkih nekaj med roza in svetlo oker. Gostota kaj takega kot lupinar.
- Bet valjast, strogo raven, spodaj nekoliko odebeljen, BREZ zastirala, koprene in ovojnice (tu mi je potem potegnilo, da ni lupinar), visok vsaj 15 cm, raje več. Nič ovinkov, krivin, zasukov.
- Vonj: nič posebnega
- Bližnje rastline: pleveli vseh oblik in velikost. Do prvega dreveščka vsaj 20 m, pa še to črni trn, topol, jesen. Apnenec v razdalji 2 m -- cestišče.

V Seljakovi knjigi preveril vse rdečelistke, trhlenke, vlažnice, ... nič prav blizu.
Gobe sem potem deložiral. Kakšna ideja?

eMZe

BubikolRamios

#443
Citat od: nat dne 24 Oktober 2015, 22:23
Pozdravljeni,

a je to Clitocybe geotropa?

Hvala in lep pozdrav,

Natalija

Lahko bi bila glede na grbico na klobuku.
http://www.gobe.si/Gobe/ClitocybeGeotropa
CitatNikoli ne smemo použiti nobene belkasto obarvane livke, če je nismo točno določili. Obstaja namreč večje število strupenih vrst.

Z relativno debelim betom si zgleda nimamo kaj pomagat, letos sem dobil take velike z debelim betom, premer klobuka do 15-17 cm (domnevno C.Geotropa), rastoče v krogih, v enem pimeru polkrog premera +/- 3 m
Debel/tanek bet : http://agrozoo.net/gallery/Clitocybe-geotropa

Opcijsko: Hygrophorus ... tistele luknjice na klobuku ...

To4

Lep pozdrav,

Včeraj sem bil prijetno presenečen saj sem opazil gobe na deblu.
Micelij na čepkih sem dal v hlod 1 leto in 3 mesece nazaj.

Rajše Vas vprašam če so 100% šitake preden jih vržem v ponev :)
Rad bi bil 100% prepričan, in če so kakšne posebnosti pri pobiranju teh gob (starost, barva,...) ali če na deblo lahko "uide" tudi kakšna podobna strupena goba.

Hvala za Vaš odgovor

Tine


slavko

nat, na posnetku je mlada pozna lijevka (Infundibulicybe geotropa), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

To4, na posnetkih je užitni nazobčanec (Lentinula edodes), bolj znan kot šitake. Razlog, da ste tako dolgo čakali nanj je v tem, da je najprej v lesu moralo zrasti podgobje.

Lep pozdrav,
Slavko

romar

Zdravo. Ker v naših krajih jureti štrajkajo sem se lotil malo širit seznam gob, ki jih poznam. Na naslednjih slikicah je nekaj gob, za katere bi rabil pomoč pri determinaciji.

Na prvih dveh slikicah mislim, da gre za cigančke. Zanima me tudi ali jih lahko zamenjaš s kako hudo strupeno vrsto?

Na drugih dveh mislim, da gre za okusno sirovko. Moti me le to da na betu nisem videl nobenih vdolbinic. Mogoče bi lahko bila tudi smrekova sirovka glede na to da sem jo našel pod smreko. Tudi tu podobno vprašanje. Ali lahko sirovke, ki imajo oranžen mleček zamenjaš s kako hudi strupeno vrsto?

Gobice na zadnjih dveh slikicah pa tudi približno ne poznam.

Hvala za odgovore in lep pozdrav.

janko

LP

Slavko je to rumeni goban ali ne.

Zanima me zakaj goban izgleda kot jurček ima pa tanjši bet.

Katera je ta mala gobica, ki je velokokrat prisotna v času rasti gobanov.

Hvala za odgovor Janko.