Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Hvala, pa lep dan še naprej!

Lojze
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih. 

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

storovka

G. Slavko, ali bi lahko še meni pomagali prosim pri identifikaciji gob? Slike sem dodal na prejšnji strani...

Hvala,

lep pozdrav,

Jernej

Kristijan

Pozdravljeni,

na travniku sem našel večjo količino kukmakov.
Prosim vas za determinacijo za katero vrsto kukmak gre.

Hvala in lep pozdrav,
Kristijan

slavko

Preverite dnišče beta. Če na poporaskanem mestu rumeni in ima vonj po karbolu, gob ne jejte, ker gre za strupeni karbolni kukmak (Agaricus xanthodermus). Če ne rumeni ali bolj ali manj rdeči, pa gre za eno od užitnih vrst, morda travniški kukmak (Agaricus campestre).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

storovka, opavičujem se, ker sem spregledal vaše vprašanje. Na posnetkih je sivorumena mraznica (Armillaria mellea), ki je pogojno užitna. Pred uporabo naj vre vsaj 5 minut.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bojan, od zgoraj navzdol najverjetneje:
- mislim, da goba nima obroča, torej je ovčarska lupljivka (Suillus granulatus); če ima obroč, je maslena lupljivka (Suillus luteus),
- ena od koprenk (Cortinarius). Težko bi rekel katera vrsta,
- dolgobetna česnovka (Mycenitis alliaceus),
- rumeneči bradovec (Hericium cirrhatum),
- ne vem, če je na posnetku sploh goba,
- navadna mokarica (Clitopilus prunulus).

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Citat od: Ale dne 18 Oktober 2015, 19:18



Je prijetnega vonja in okusa, ob prerezu ne spremeni barve, ostane bela.  Raste okrog breze, v krogu 2-3 metre od drevesa. Raste v skupini, vsaka posebej iz zemlje. Rastišče je na kraškem terenu na Primorskem, nadmorska višina cc. 700 mnm.

Zdi se mi, da bi lahko bila ta vrsta koprenke:
http://www.pilzbestimmer.de/Detailed/11549.html

Zna kdo prevesti opis?

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih. 

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Ale, še zmeraj mislim, da je posnetku bliže lisičja koprenka (Cortinarius vulpinus), kot pa okrašena koprenka (Cortinarius triumphans). Opis okrašene koprenke je tukaj, http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusTriumphans. Bolj natančna določitev bi bila z mikroskopom.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Bojan, od zgoraj navzdol najverjetneje:
- zvezdastotrosna razcepljenka (Inocybe asterospora)
- jetrasta mlečnica (Lactarius hepaticus)
- škrlatna golobica (Russula atropurpurea)
- plišasta tintovka (Coprinopsis lagopus)
- velika vlažnica (Hygrocybe punicea); prosim, če zapišete kje ste jo našli
- mlečna čeladica (Mycena galopus).

Lep pozdrav,
Slavko


Ale

Citat od: slavko dne 21 Oktober 2015, 14:57
Ale, še zmeraj mislim, da je posnetku bliže lisičja koprenka (Cortinarius vulpinus), kot pa okrašena koprenka (Cortinarius triumphans). Opis okrašene koprenke je tukaj, http://www.gobe.si/Gobe/CortinariusTriumphans. Bolj natančna določitev bi bila z mikroskopom.

Lep pozdrav,
Slavko

OK, hvala. Sicer pa se nisem igrala z njimi.  :)

Lp, Ale

bojan

Slavko, veliko vlažnico sem našel na travniku, ob robu gozda, nad Stransko vasjo, pri Ljubljani.

lukar

Zdravo
mene pa zanima za sledeče gobe
Našel sem jih na Duhu na ostrem vrhu v mešanem gozdu.
Za prvo sem po priročnikih približal hojevo polževko
Drugo pa rdečenogega mavlja, samo ma res specialno rdeči tut klobuk ne oa samo nogo :)

lep dan še naprej
Luka


Grbanjček

Pozdravljeni!

Sem nova na forumu. Gobarim od otroštva in vsakih toliko kakšno novo gobo dodam. Letos sem našla na goričkem ogromno marel, vendar se mi zdi sumljivo, ker so na pretrganih/prerezanih mestih rahlo pordečele. Po navadi tega še nisem opazila, pa jih nabiram že leta.Ali pa prej nisem bila tako pzorna...nevem. Izgledajo kot prave marele,nimajo neprijetnega vonja, le da so bile rahlo manjše. Prosim za pomoč!
Nato pa me zanima še ali je dugi šop gobic štorovka (nikoli ne nabiram, ker vem, da je možna yamenjav s strupenimi), zadnje pa prav poznam ne in takih tudi ne nabiram.

Hvala že v naprej!