Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

Urban

Se popolnoma strinjam s PravoBiBo. Ne razumem kaj  in komu želijo nekateri dopovedati s svojimi izjavami. Robert11, a vi ste res mnenja, da vaši oz. koraki vaše družine pa ne puščajo stopinj na gozdnih tleh? Verjemite, tudi vaši koraki in stopinje prispevajo k "razritosti" gozdnih tal. Za gobarje, ki delijo vaše mnenje je rešitev samo v podeljevanju ekskluzivnih "nabiralskih" koncesij posameznikom, ki bodo "stopicali" po gozdnih poteh v skladu z lastnimi, visokimi moralnimi normami. Včasih gre razbrati, da vsi hodijo po gozdovih samo na sprehode med katerimi bi se radi spotikali ob jesenske gobane.

O kakšnih ribnikih oz. dnevih pa je govora?  A vi bi dovolili gobarjenje le ob dnevih, ko tudi sami najdete čas za gobarjenje ali kako? V določenih komercialnih ribnikih, ki prvotno sicer služijo izživljanju nad ribami je ribolov dovoljen res le ob določenih dnevih, ampak vsem, tudi turistom. Na celinskih vodah tipa rek, jezer in akumulacij pa se še za enkrat, hvala bogu, ne gremo tovrstnih, milo rečeno, potegavščin. Te omejitve se izjemoma uvajajo na ribnikih tipa ujemi in spusti, da si ribe oz. krapi uspejo vsaj delno zaceliti razparana usta. Ne mešati jabolk in hrušk. Lahko pa se ob določenih dnevih v gozdovih uvede le fotografiranje gob. Kaj pravite? Kak tretji dan pa nabiranje.

Sicer pa čestitke vsem za lepe najdbe in obilo strpnosti.

Lp,Urban

Miha89

V soboto sem šel na gobarjenje/dvourni sprehod po gozdu v okolici Domžal/Ihana. Gozd izredno presušen, tla suha, gob nobenih, ne starih ne novih. Našel zgolj mladega in majhnega brezovega deda, pa še ta je rastel ven iz močvirnatih tal. Nabiral pa na nadmorski višini 350 do 500 metrov. Zaenkrat torej gobe rastejo zgolj višje, se bo pa spremenilo ob prvi večji pošiljki dežja, ki pride predvidoma prihodnji vikend.  :police:

janko

LP

Včeraj sem šel v okolico "Janč", Ljubljana-okolica. Razultat je bil nula.
Preveril sem vlažnost tal več cm v globino je zelo suho.
V nižjih predelih na severni strani je malce boljše.

Pozdravljam, da gobarke in gobarji poročajo o rasti in spremembah v gozdu.
Dovolj je, da samo omenite širše območje. Tudi slike so dobrodošle.
Pogrešam tudi slike in podatke o rasti ostalih gob, razen gobanov in lišičk.  

Vidim, da je kar nekaj vročih besed, razumljivo saj imamo zelo vroče poletje z nič padavin.
God ni v izobilju. Razen na določenih mikro lokacijah. Vsem privoščim veliko veselja.

Zanimiva mi je bila izkušnja gobarke PravaBiba, ki je gostila gosta iz Avstralije. Pobirali so smeti kot jih vsi mi tudi okoli doma.
Ko pa pridemo v hosto pa ni isto. Tudi v moji glavi je takoj misel, češ kakšni so ljudje. Kako more biti tak...
Nimam pa vrečke s sabo samo za ta namem. To moram spremeniti v glavi.
Če si želim, da vidim čist gozd je enina pot ta, da poberem smeti. Biti moram boljši od tistih, ki smetijo.
Tem verjetno ni pomoči in tudi niso na forumih. Ne verjamam pa, da bi to počeli namerno.

Prihaja September in Oktober..., ko bo vročina popustila. Narava se bo prebudila.

Janko

 

celjanka

Lep pozdrav vsem.Na kozjanskem koncu je gozd popolnoma suh.Cisto nic.Kar se pa smeti po gozdovih tice,tudi mi vedno pobiramo plasticne plastenke,vinske steklenice,piksne od piva....Vendar niso le gobarji krivi,najdejo se tudi kanistri od motornega olja,sredstva za  motorke...To pa gobarji in sprehajalci ne nosimo seboj.Lp

PrviProgram

Treba se je zavedati, da pravi nabiralci gob prebijejo dnevno med 2 do 5 ur v gozdu. V tem času ne potrebujemo ne hrane ne pijače. Tako, da, če že iščete krivce za svinjarijo v gozdovih, potem to ni pravi naslov.

Andrej Banko

Tisti, ki tukaj kaj objavimo, najbrž res ne smetimo po gozdu, ne parkiramo na neprimernih mestih, smo dokaj neslišni, ne brcamo neznanih gob, ipd. ...
Ja, težka tema. Kultura/nekultura obnašanja, saj ni samo v gozdovih to problem ...  :-\

Včeraj sem šel malo hodit po malo bolj odročnih koncih nad Tržiško Bistrico, proti Fevči in Stegovniku.
Sicer nisem šel namensko po gobe, amapk sem na poti gor "srečal" nekaj gobanov, večinoma mladih.
So me počakali na svojem mestu do povratka !  :laugh:




PravaBiBa

Citat od: PrviProgram dne 28 Avgust 2017, 15:43
Treba se je zavedati, da pravi nabiralci gob prebijejo dnevno med 2 do 5 ur v gozdu. V tem času ne potrebujemo ne hrane ne pijače. Tako, da, če že iščete krivce za svinjarijo v gozdovih, potem to ni pravi naslov.

Kdo pušča piksne piva in na pol prazne plastenke vode v gozdu ne vem.....pobiram jih že nekaj let, ker se nahajajo na območju izven pohodnih poti predvidevam, da gre za lovce na gobe........ali so to gobarji ali "gobarji" pa ne vem...poanta je v tem, da kdorkoli od nas državljanov ali samo obiskovalcev zaide v gozd se naj zaveda, da je tam samo na obisku in naj sam za sabo počisti......a je tako težko svoje smeti odnesti s sabo iz gozda?

leamarija

Zdi se mi prav da je tema tudi o smeteh po nasih prelepih gozdovih,a na zalost to ne berejo tisti ki to pocno.Sem oma na dezeli in vsaki dan opazam veliko plocevik,cigaretnih skatel,posodice z hitro prehrano in še in še............Seveda to pocne mularija ko se pozno ponoci vozi naokrog.Vse to pobirajo delavci komonale ,vsaki dan in mi ni jasno da ne uvedejo nocnega redarstva,da bi jih kaznovali.Iz gozdov pa nosim domov vzabojnik.vse veliko srece pri nabiranju gob.

enastajerka

Citat od: PrviProgram dne 28 Avgust 2017, 15:43
Treba se je zavedati, da pravi nabiralci gob prebijejo dnevno med 2 do 5 ur v gozdu. V tem času ne potrebujemo ne hrane ne pijače. Tako, da, če že iščete krivce za svinjarijo v gozdovih, potem to ni pravi naslov.
V 2-5 ur da ne potrebujemo hrane in pijace?? Zdaj poleti je treba tekocine nonstop vnasati v telo, sploh ce smo aktivni-in ce gres  gozd in se sploh ce hodis po  hribih, je treba ogromno pit da ne dehidriras. Vsaj meni se to hitro pozna z glavoboli drug dan..ce ne pijem dovolj. Hrana pa tudi...itak da porabis vec ali manj energije pri hoji po gozdu (odvisno od terena) in jo moras na novo vnasati, ce si vec ur v gozdu.

Drugace se pa valda strinjam z vsemi glede tega smetenja...me je groza to gledat. In res jaz tudi pogosto vidim kanistre od motornega olja, kar zagotovo puscajo gozdarji za sabo...Glede tistih majhnih smeti-konzervic, plocevink, vreck..pa itak sploh ne razumem zakaj je enim tak problem to s seboj vzet (ko pojejo ali spijejo) in doma vrect v kos???

Sem pa trenutno se na morju in komaj cakam da pridem domov in grem spet po gobice. Ce se prav spomnim sem letos komaj enega pravega jurcka nasla..
Lp

sabincica

Citat od: PravaBiBa dne 28 Avgust 2017, 22:07
Citat od: PrviProgram dne 28 Avgust 2017, 15:43
Treba se je zavedati, da pravi nabiralci gob prebijejo dnevno med 2 do 5 ur v gozdu. V tem času ne potrebujemo ne hrane ne pijače. Tako, da, če že iščete krivce za svinjarijo v gozdovih, potem to ni pravi naslov.

Kdo pušča piksne piva in na pol prazne plastenke vode v gozdu ne vem.....pobiram jih že nekaj let, ker se nahajajo na območju izven pohodnih poti predvidevam, da gre za lovce na gobe........ali so to gobarji ali "gobarji" pa ne vem...poanta je v tem, da kdorkoli od nas državljanov ali samo obiskovalcev zaide v gozd se naj zaveda, da je tam samo na obisku in naj sam za sabo počisti......a je tako težko svoje smeti odnesti s sabo iz gozda?

Jaz se bolj vprasam, kako tezko ti mora še le bit, da se z avtom do gozda pripeljes in v notranjost odneses 2 vreče smeti? V naš gozd nosijo ni da ni. Ne razumem tega človeke,ker bi lahko v kontejner vrgel ki je le 1km stran, in definitivno bi se manj vozil,kot pa se sedaj.

Tudi jaz si za med gobarjenjem priskrbim steklenico vode in kaj za pojest. Prazna steklenička mi je že večkrat prav prišla. Vanjo naberem gozdne jagode in borovnice. Ostalo pa počaka v avtu.

Kar se tiče gozdarjev...razumem da so cel dan v gozdu in imajo malico...ne razumem pa tega, da nekdo kot gozni delavec ne čuti vsaj kančla empatije do gozda in živali in na koncu nas vseh, in s sabo odnese kar je prinesel. Vem da je kak vmes ki to dela, ker ni nasel druge sluzbe, pa vseeno...

Upam da je včerejšnji dež kaj navlažil suha gozdna tla.

Lp, s
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

rotor

Če že gob ni bilo je bil vsaj lep sprehod po gozdu. Suho je zelo.

Nekaj posnetkov:





















https://www.flickr.com/photos/155653468@N08/albums/72157688280287425

drowl

Jutri imam namen it na Roglo, ker pa nisem iz teh koncev in še nikoli nisem bil me zanima, če mi lahko kdo priporoča iz katerega konca naj začnem hodit, da ne bom čisto zgubljen. V mislih sem imel iz Mislinja proti Rogli... Ne sprašujem za točne lokacije, seveda ne, samo toliko da vem pravo smer.  :)
lp

leamarija

Haj.Najbolsi je da gres na vrh proti pesku in klopnemu vrhu,pa veliko useha ???

drowl


rene

Te dni na Pohorju :o

Ob poteh ni čisto nič. V listantih gozdovih so kr črvive, v iglastih pa ni bla niti ena črviva.
Gobarjev je ogromno. Moti me edino to, da starejši gobarji ne čistijo gob >:(
Lp  ;)