Katare gobe so to?

Začel/a bojan, 17 September 2012, 08:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

bojan

Zanima me, katere vrste gob so na priloženih fotografijah. Večina fotografij je iz prejšnjih let. Gobe na fot. pod št. 1 in 2 zrastejo nekajkrat na letu v parku pri parkirišču in jih ponavadi ljudje zbrcajo tako, da jih je težko posneti.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

LP.

T1000

Nevem zakaj se morajo odpirat nove teme, če že obstaja tema z istim imenom??

Drugače se mi pa zdi da so to travniški kukmaki..naj me kdo popravi če ni res.


lp

slavko

bojan, pri kukmakih velja splošno pravilo - če v dnišču beta rumenijo, so neužitni ali strupeni, če rdečijo pa užitni.
1. in 2. sta zelo verjetno travniška kukmaka (Agaricus campestris), užitna.
3. Verjetno svilasti kukmakovec (Leucoagaricus holosericeus), užiten.
4. Verjetno čokati kukmak (Agaricus macrocarpus), užiten.
5. in 6. Mislim, da sta odsekana kukmaka (Agaricus essettei), užitna.

Lep pozdrav,
Slavko



rok

Lep gobarski pozdrav,

doma ob hiši pod čugo in grmi lovorikovcev mi je zrastla
goba , katera se mi zdi zanimiva, vendar nevem katera je :)
zato bi rabil pomoč, naprošam poznavalce, da mi razjasnijo že tako jasen dan :)

že vnaprej najlepša hvala

lp

Rok

slavko

Na sliki je goba iz rodu polstenk (Xerocomus). Zelo verjetno datljeva polstenka (Xerocomus ferrugineus), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

rok

Hvala za odgovor,

vsekakor sem ponosen, da je zrastla na moji parceli, spremljal bom naprej njen razvoj,

še enkrat hvala za odgovor, pistil jo bom, da trosi oz. semena nareijo svoje

lp

Rok

tahitisun

A lahko še meni pomagate, mene pa zanima katera goba je to?

slavko

Glede na izredno močno mrežo na betu sklepam, da je svinjski goban (Boletus luridus), ki je pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

rok

pozdravljeni,

v prvih dveh vrstah sem prepričan, da gre za turke in dede,

za tretjo vrsto pa nisem prepričan za katero sorto gre (temen klobuk),
zato naprošam za pomoč :)

Hvala že vnaprej.

lp

Rok

slavko

Na spodnji sliki je kostanjasta polstenka (Xerocomus badius) ali po domače kostanjevka in je užitna. Značilno zanjo je, da ob prerezu modri. Ko pa jo termično obdelamo, modra barva izgine. Je zelo okusna.

Lep pozdrav,
Slavko

MatejM

Ja kostanjevka je ena najboljših gob za sušenje, mlade so izredno dobre vložene, zelo dobre so tudi z jajčkami v juhi, praktično uporabiš jo lahko vsepovsod. Imajo še po mojem mnenju več ukusa, kot pravi jurčki :)

GobarAmaterZaenkrat

Prosil bi za pomoč, pogosto v gozdu srečam tole gobo, ki pa nevem ali je uzitna ali ne, zato jo zmeraj pustim za sabo:).. danes sem rekel da jo bom slikal in tu vprašal za mnenje katera goba to je, kolikor sem gledal po knjigi bi rekel da je žametasti, queletov, svinjski ali škrlatni goban, vendar res nevem zato tu prosim za pomoč

hvala za odgovore
LP



slavko

Na sliki je žametasti goban (Boletus erythropus), pogojno užiten. Značilno zanje je, da ima rdeč bet, brez mrežice, rdečo trosovnico in ob prerezu močno pomodri. Ko je termično obdelan, modra barva izgine.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Zanima me, katere gobe so to. Posnetki so letošnji.

LP.

bojan

Zanima me, katere gobe so to. Posnetki so letošnji. Ali so gobe pod št. 6 macesnove lupljivke?

LP.