katera goba je to

Začel/a lisjak, 20 Oktober 2008, 20:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

anže

Sm skoraj prepričan, da so 85 lijaste lisičke.
lp

lisjak

Jaz pa sem prepričan, da ni lisička, vseeno pa niti približno ne vem, kaj je na sliki.
Prilagam malo večjo sliko, morda kdo dobi še kakšno idejo.
lp

anže

Uh, nism pogledu lističev...
Bom tiho :)

tdk

Danes sem v neposredni bližini hiše naletel na zanimivo in neznano gobo.Rase med jarkom in živo mejo;živa meja je večinoma gaber;v njej je posajen tudi iglavec...katerega imena ne vem(morda ga kdo spozna na sliki).
Goba raste v bližini jelše;z druge strani je malo bolj oddaljena lipa....je pa samostojna;nobene gobe nisem opazil v bližini;za katero gobo gre?

že vnaprej hvala

lp tdk

slavko

Goba na sliki je zelo podobna jelenovi ščitovki (Pluteus cervinus), ki je sicer užitna goba, vendar bolj primerna za mešanje z drugimi vrstami.

Lep pozdrav,
Slavko

tdk

Danes morda zadnji letosnji sprehod po gozdu;bera pol košare;vijoličaste kolesnice,sivke...in upam da podvihane kolesnice;nisem 100% prepričan;prosim za potrditev
vrste gob na spodnjih slikah.
Če so podvihane kolesnice me zanima ali so primerne za vlaganje v kis skupaj z sivkami in vijoličastimi kolesnicami?Do sedaj sem vlagal vsako sorto posebej,rad bi vložil
en mix gob.

že vnaprej hvala

lp tdk

klavir

Na sliki so podvihane kolesnice (lepista inversa).

Sam jih na primer sploh ne nabiram, ker se mi zdi, da lahko grenijo. Tako tudi nisem ljubitelj meglenk, ker mi njihov vonj 
in okus "po parfumu" ni všeč. Ampak kakorkoli, ljudje imamo različne okuse in morda so vam te gobe prav dobre. Za
mešanje gob v kisu pa predlagam, da najprej preizkusite kakšen kozarček podvihanih kolesnic in potem bodo stvari
postale dosti bolj jasne...

Pa lep pozdrav
             

tdk

hvala....in kje ali kako naj poskusim podvihane kolesnice,ki jih do sedaj se nisem nabiral?In močno dvomim,da jih kdo od poznanih gobarjev mojega okoliša nabira...
pa vrtam naprej...imajo podvihane kolesnice specifičen vonj ali okus,ko so prekuhane in vložene v kis?
meglenke v kisu so mi zelo okusne;edino kar se nisem poskusil(od vrst gob ki jih nabiram letos) so vijolične kolesnice;jih je kar nekaj kozarcev v kisu;glede na vonj svežih in vonj ob prekuhavanju
bi res lahko bile nekaj posebnega;bomo videli.

lp tdk

p.s.pri nas fejst piha,popoldne je vmes  naletaval sneg;zjutraj imam plan iti v gozd;upam,da se ne prebudim v belo jutro...verjetno
je letos ostalo zelo zelo malo gobarskih dni...

lisjak





A-IMG_1973
IMG_1973


A-IMG_1972



A-IMG_1979



A-IMG_1966



B-IMG_1952



B-IMG_1957



B-IMG_1984



C-IMG_1990



C-IMG_1998



D-IMG_1948



D-IMG_1947



A - Najprej sem mislil, da je Inócybe umbrática, Belkasta razcepljenka, nato pa sem ugotovil, da ni, ker ima rjavo-rdeč trosni prah
B - Ne vem če je Stropharia eximia orjaška strniščnica ali Stropharia rugosoannulata kukmakova strniščnica
     Ali je varno uživati te strnišnice, če vemo, da npr v zadnjih 2,3-tednih ni bilo škropljenja proto plevelu.
     Kako pa ta strup vpliva na gobe, jih uniči ali rastejo naprej
C - Te gobice so zrasle v travi ob hiši, trosni prah je temno rjav, skoraj črn, govnarji ? ali pa gologlavke ?
D - morda kakšna slojevka ?

lp



slavko

Pod A bo najverjetneje velika nožničarka (Volvariella gloiocephala),
pod B je kukmakova strniščnica (Stropharia rugosoannulata),
pod C je košenična govnarka (Panaeolina foenisecii),
pod D pa je verjetno navadna cepilistka (Schizophallum communae); bolje bi bilo, če bi fotografirali še spodnji del, potem bi bila določitev bolj zanesljiva.

Lep pozdrav,
Slavko

klavir

#160
Če pobiramo gobe na travnikih, kar velja predvsem za kukmake, je dobro vedeti, ali so bili pred kratkim pognojeni ali kakorkoli kemično
obdelani. Gobe namreč vse te strupe iz tal lahko posrkajo vase in rastejo dalje. Določenim vrstam gnojenje ne škodi, lahko celo poveča
njihovo številčnost in velikost. V takih primerih je dobro vprašati lastnika travnika, ali je v zadnjem času kaj gnojil, večkrat pa lahko to
ugotovimo tudi sami, če smo pozorni na vonjave okoli nas.

lisjak



A-IMG_2297
IMG_2297-1024
A-IMG_2298
IMG_2298-1024
A-IMG_2299
IMG_2299-1024
A-IMG_2310
IMG_2310-1024
B-IMG_2201
IMG_2201-1024
B-IMG_2203
IMG_2203-1024
B-IMG_2204
IMG_2204-1024

Kaj je tokrat na sliki ?
A-ta je bila najdena 11.6 , ne vem kakšen je trosni prah, očitno se je že preveč posušila, ima pa prijeten vonj
   našel sem jo na istem rastišču kot jurčke, ki jih je bilo ogromno, vendar so že bili črvivi, suhi, razpokani, očitno sem zamudil nekaj dni
B-to sem našel 7.6 , od daleč zgleda kot posušena lisička, vendar to zagotovo ni

lp

slavko

Na sliki A je skoraj zagotovo širokolistna velekorenovka (Megacollybia platyphylla), goba s slike B pa je precej osušena. Lahko bi bila vitka korenovka (Collybia dryophila).

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak





2418



2421



2422



2423



2424



2456



2406


2409


2411


2442


2446

Za katerega gobana gre, na slikah sta dve gobici (spodaj in zgoraj, mogoče sem tudi kaj pomešal).
Pri zgornji je na betu vidna nekakšna mrežica, vendar neizrazita, pri spodnji pa te mrežice ni opaziti.
Kljub temu pa mislim, da gre za istega gobana, saj sta rasla precej skupaj (Haloze, 300-400m)
Mislim, da na slikah ni svinjski goban, saj ima ta bolj izrazito mrežico na betu.
Mogoče je žametasti goban, samo mislim, da ima ta temnejši klobuk.
Obe gobici v trenutku pomodrita, če nekaj časa pa ta modra barva deloma izgine.

lp

slavko

Mislim, da je na slikah Quelletov goban (Boletus Queletii).

Lep pozdrav,
Slavko