Gobarjenje 2024

Začel/a klavir, 08 Januar 2024, 19:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Odpiram novo temo za opise gobarjenj v letu, ki sledi.

Za začetek lahko povem, da smo preizkusili zimske panjevke ocvreti in so bile odlične, čisto na ravni ostrigarjev, a z malo priokusa korenčka. Večje primerke seveda...

klavir

Odlične panjevke, narejene na oljčnem olju s česnom... Teh gob je sedaj res nenormalno veliko ponekod... ;)


klavir

V soboto pa ob reki Pesnici malo pred Ormožem našel krasno drevo, polno ostrigarjev. Podrto s koreninami, bilo visoko, zdaj dolgo vsaj deset metrov, lepo obloženo z mahom in slakom, ki zadržujeta vlago. Nekaj gob je bilo že konec decembra tam, zdaj pa prava eksplozija, kake tri kilograme mladih, mehkih bukovih ostrigarjev...



:)

klavir

#3
Preden suša in toplota pobereta zimske gobe, sem se odpravil še v obsežne logove med odvodnim delom dravskega kanala HE Formin ter staro strugo Drave do sotočja pri Ormožu. Tja se prej ni hodilo, saj je za logičen dostop potrebno prečkati slovensko-hrvaško zeleno mejo (dostop s hrvaške strani je namreč daljši in ga je težje najti). Po vstopu Hrvaške v šengen pa to smemo (no ja, po 21. oktobru samo še skoraj) in sem šel gledat, kaj poleg zvončkov tu še uspeva.



Brzica na Dravi...



Takele dupline pa si delajo menda žolne ali detli...



V eni izmed lukenj so zrasle zimske panjevke, sicer že nekoliko prestare za uporabo...



Mlade panjevke so vedno zelo fotogenične...



Takole pa je, če na enem hlodu zrasejo panjevke in ostrigarji...



Pa še več...



In še malo več mladih...



Kraj svijeta kot bi rekli naši južni bratje. Sotočje dveh velikih rek, pravzaprav pa ponovna združitev ene same, vzporedno z železnico na levi strani slike pa se izliva v Dravo še reka Pesnica. Denimo, da bi kdo mislil, da bo tod prišel v Ormož, pa po petih kilometrih pride do točke nič in se mora obrniti - ne bi bilo prijetno!



Lepo se vidi tudi Ormoški grad.



Plaža kot na Havajih - če bi bilo poletje, bi se bilo tod najbrž prijetno ohladiti v hladni vodi, je pa res, da se zelo ugreza...



Dol grede sem šel preko njive na hrvaško stran, nazaj pa po poti ob kanalu. Ponekod je panelna ograja z bodečo žico na meji, vendar je prekinjena na vsaki gozdni ali poljski poti, kjer so bodisi vrata ali pa zapornica, oboje je od 1.1.2023 odprto. Vmes pa so krajši in daljši presledki, ko ograje sploh ni. Če bi že mene kdo kaj vprašal, mislim, da takšna kot je nima smisla, saj bi morala potekati neprekinjeno v črti med dvema mejnima prehodoma z izjemo večjih rek. Tako pa samo kazi pokrajino in upam, da je kmalu več ne bo.












reidan

Citat od: klavir dne 08 Januar 2024, 19:01Odpiram novo temo za opise gobarjenj v letu, ki sledi.

Za začetek lahko povem, da smo preizkusili zimske panjevke ocvreti in so bile odlične, čisto na ravni ostrigarjev, a z malo priokusa korenčka. Večje primerke seveda...

Odlično, zveni kot zanimiva izkušnja! Zimske panjevke res lahko ponudijo čudovit okus, ki je lahko primerljiv s ostrigarji, vendar s svojim edinstvenim priokusom. Pripravljene na ta način zagotovo predstavljajo okusno in privlačno jed. Veselim se, da delite svoje izkušnje z gobarjenjem, in komaj čakam, da slišim več o vaših nadaljnjih pustolovščinah v gozdu!

TopCat

Vroča nedelja je bila idealna za sprehod in izvidnico ob rečnih bregovih. Narava pa je bila tudi radodarna, četudi kar nekaj prej kot ponavadi.   :laugh:

anjica

sama še nisem gobarila to leto, se imam pa namen odpraviti v bližnji gozd ta vikend. upam, da najdem kaj dobrega. se že veselim

as

Ima kdo izkušnje z gobarjenjem na hrvaškem? Okolica Rovinja.

Ta Pravi Gobar

V Nemčiji že nabirajo Žametaste gobane, Turke ...  https://www.youtube.com/watch?v=X_bo2qEqS4M

Ta Pravi Gobar

Kolega v Srbiji že nabira jesenske gobane, Bisernice ...
https://www.youtube.com/watch?v=bJdrr7rLKHc&t=394s

gusar76

Škoda le, da nima pojma o gobah! :grin:  :grin:  :grin:

Ta Pravi Gobar

Me zanima ali ste gobarji ki hodite v Halozah za gobe tam okoli Žetal opazili kaj so naredili z gozdovi ?  Enako smo se pritoževali skozi leta kako orjejo po Pohorju. Določeni deli - na primer med Žigartovim vrhom in Šumikom so praktično še samo grmovje. Ravno tam sem pred 25 leti prvič hodil za gobe tako visoko in samo na prvem placu med 200 let starimi smrekami našel grupo 86 prekrasnih jurčkov skupaj. Zdaj je to ADIOS. Govorili so gozdarji in lastniki velikih žag da je lubadar. Sem gledal hlode ni bilo sledi o lubadarju. No, zdaj bo rabilo 100 let da bo približno tako zgledalo. Ampak v teh klimatskih spremembah sumum da bo še kdaj tak gozd kot je bil.
Opažam pa da je to na Pohorju in v Halozah posebno povezano.  Kako, se vprašate ?  Na obeh točkah so - potem ko so vse podrli do amena - nato planirane vetrne elektrarne. Prej o tem niti črke. Je treba prvo vse uničit, da lahko rečejo :  "Poglejte kako je. Saj to ni noben gozd. Tu pa ja ne more biti posebej zaščitena narava. Samo grmovje je, bla bla bla ..."
Ja, v Halozah od Žetal preko Rogatca planirajo kup vetrnih elektrarn, seveda spet vse v najlepši naravi, gozdovih ... Baje so šle stotine najdebelejših hrastov in bukev v Žetalah v profit nekoga. Pa nič drugo.

Perice

Pozdravljeni.

Počasi se prebujajo tudi gozdovi nad 700 metri, opazil sem že večje zaplate manjših lisičk, našel tudi dve konkretni mareli.  :smiley:  Fotografiral žal nisem, saj sem telefon pozabil doma.  :undecided:

probst

Pozdravljeni.
kje nabirate te gobe? Živim v Sentjur in še nimamo gob