Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ale

Hvala Slavko.

Po čem pa ločimo škrlatni goban od volčjega gobana? Sta si zelo podobna po videzu.

Lp, Alenka

slavko

Volčji goban na betu nima mrežice, je v osnovi rumen, navzdol rdeč, prekrit z rdečimi ali rjavimi pikicami, ob dotiku pomodri. Trosovnica je rumena na obrobju, sicer pa oranžna oziroma bolj ali manj rdeča.

Škrlatni goban nima beta rumene barve, cel je bolj ali manj škrlatno rdeč, z rahlo izraženo mrežico. Trosovnica je škrlatni rdečih barv.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Ok, potem sklepam da je na obeh slikah 1. in 2. volčji goban, saj gobani nimajo na betu mrežice, bet pa je v osnovi rumen. Ob dotiku in prerezu takoj pomodri. Klobučki malih gobančkov, ki rastejo poleg odraslih gobanov, pa so različnih barv, od svetlo rjavega, rdečkasto rjavega do temno rjavega.

Mede me tudi opis pri volčjem gobanu, kjer piše, da je meso brez značilnega vonja in okusa.
Tej gobani pa so imeli sladko kiselkast okus, vonj pa ni bil izrazit. Po okusu bi me skoraj prepričali, da so užitni.

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 18 September 2018, 08:53
Za Agrocybe ima preredke lističe. Mislim, da je en od govnarjev (Panaeolus). Na spodnjih posnetkih pa je zleknjena školjkarica (Pleurocybella porrigens), ki je strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

Tule še kar piše: mlada užitna: http://www.gobe.si/Mikologija/Pleurocybella

slavko

Zapisu so pripisana nova spoznanja, v bazi pa je še napaka. Hvala za opozorilo.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Ale #332, vašega sklepa ne morem potrditi le na osnovi fotografij. Potrebovali bi vzorec trosnjaka, ki bi ga mikroskopirali. Če gobe še rastejo, potem lahko napravite osušek in nam ga pošljete na naslov našega društva. V tem primeru bo določitev natančna.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Ok. Žal rastejo te gobe 2 uri vožnje stran od mene, tako da ne vem kdaj grem spet v tiste konce ... ko pa jih ponovno najdem, mogoče naslednje leto če ne prej, pa jih bom posušila in poslala na vaš naslov.

Hvala za vsa pojasnila in lep dan želim,

Alenka

pk0312

A je tole Jurcek ali ne? Preden me vrag vzame :) Malce sumljivo mi je rdeckast bel klobuk, ki se se barva. Je pa res da je ravno iz zemlje pogledal.



slavko

Ja, to je jurček. Strokovno ime pa je jesenski goban in je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Triglav

Pozdravljeni,
prosim če bi določili  katera goba je na sliki, na spodnji strani klobuka ima rumene cevke, ki na dotik pozelenijo enake rumene barve je tudi bet. Za determinacijo se vam najlepše zahvaljujem.
LP Peter

Lares

Zdravo

Nisem ravno neki gobar, pa me zanima če so vse te gobe užitne?

Za katere gobane gre? Poletni in jesenki goban?

Hvala


slavko

Svetlorjavi so poletni gobani, črno rjavi pa črni gobani. Oboji so užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Triglav #339, mislim, da ste našli lepi goban (Boletus pseudoregius), ki je užitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

gobanos

Prosim za določitev vrste. Hvala in lep gobarski dan, Nataša

BubikolRamios

Trametes versicolor, verjetno.