Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

bojan #627, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- na prvih dveh posnetkih kafrna koprenka (Cortinarius camphoratus)
- nizka rdečelistka (Entoloma rhodopolium)
- navadna mokarica (Clitopilus prunulus)
- na spodnjih dveh posnetkih opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

trnavčan #626, na posnetkih je breobročna lupljivka (Suillus collinitus), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Beni

Citat od: slavko dne 04 Oktober 2017, 13:19
Na posnetkih je velika zraščenka (Grifola frondosa), ki je v Sloveniji zavarovana vrsta.

Najlepša hvala

enastajerka

Pozdravljeni!
Tokrat brez fotografij :) vprasala bi samo ali so svinjski gobani lahko kdaj tudi cisto podobni žametastim? Se posebej me zanima ali je mozno, da na betu kdaj nimajo tako mocno izrazene mrezice in je zato rdeca barva na betu bolj podobna luskicam? Sprasujem zato, ker srecujem zelo razlicne zametaste gobane in se mi vcasih zdi, da imajo razlicen okus...na fotografijah, ki jih imate na tej strani, se mi prav tako zdi, da nekateri primerki nimajo mrezice na betu ali pa vsaj ocitno ni tako izrazita, da bi clovek lahko locil tiste rdece "luskice", ki jih ima sicrr zametasti goban, od mrezice? Slikala jih sicr nisem, ker sem bila sigurna da so itak zametasti gobani...so pa nekateri bili res cisto skrlatno rdeci, tako po betu kot trosovnica, spet drugi pa so precej rumeno-oranzni,tako da bi ze kar mislila da so svinjski gobani, a nisem opazila mrezice...skrratka..morda se lahko kaj dodate k temu, kar je ze zapisano o obeh gobah in razlikah med njimi?

Zanima me tudi ali je mozno žametastega gobana tudi posušiti, glede na to, da je pogojno uziten?
Lp, Mojca

janko

LP

Imam vprašanje. Zakaj je pri gobanih barva klobuka zelo različna ?
Danes sem naletel na skoraj bel goban z običajni zeleno trosovnico,
tanjšim poletnim betom,mrežico na betu kot pri vseh gobanih.

Ali je mogoče, da se klubuk obarva zaradi svetlobe in ne zato, ker ima to že v naravi?
Če torej goban pokrijemo bo ostal zelo svetel in sem tja malo svetle rjave barve.

Jesenski gobani so tudi pisani beli do rjavi.
Kostanjev goban pa ima že v osnovi bolj temen klobuk.
Da ne omenjam Borovega gobana, ki je zelo temen.

Torej gobani dobijo barvo klobuka, barvo beta, in obliko tudi od gostitelja.
Barva pa je odvisna tudi od količine svetlobe.

Hvala za vsak odgovor.

Janko


slavko

Mislim, da ta goban ni imel dovolj svetlobe. Tudi gojene gobe se razbarvajo, če so v temi.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

enastajerka #633, svinjski gobani imajo običajno močno izraženo mrežico. Verjetno je bila katera druga vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih fotografijah.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

Eva777

Prosim za določitev štirih vrst gob. Po moji oceni tri različne vrste kolobarnic in ene izmed zelenolistk. Hvala!
Slike na linku: http://shrani.najdi.si/index.php?kaj=album&mapa=Nerazporejeno

MatejaCo

Pozdravljeni!
Prosim za determinacijo. Kateri golobici sta to?
Hvala in lep pozdrav
Mateja



Gobar99

Prosim za determinacijo, nisem preprican po dolgem času.













enastajerka

#641
Gospod Slavko hvala za odgovor. Sedaj sem ponovno preverjala ostale gobane, ki jih imate opisane. Zelela sem se na spletu preveriti fotografije volčjega gobana in med fotografijami na eni italijanski strani opazila, da je med fotografijami volčjega gobana ista slika, kot jo imate vi objavljeno med svinjskimi gobani. Lahko preverite morda se enkrat? Gre za tisto fotografijo, pod katero je link neke francoske strani... tukaj pa je link italijanske strani:
http://www.fungocenter.it/funghi/boletus-lupinus/ (kliknila sem na zavihek s fotografijami)

Mi ob tem se morda vseeno poveste ali so volčji gobani lahko tudi podobni žametastim po barvi klobuka? So kdaj temno rjavi z vijoličastim podtonom?

Lp, Mojca

slavko

Volčji in žametasti goba sta si v betu res podobna, saj imata skupno značinost, da sta brez mrežice. Razlika je v barvi klobuka, Žametasti je temno rjav z oranžno ali rdečo trosovnico, volčji pa ima rdeč klobuk z vinsko rožnatimi lisami in oranžno ali rdečo trosovnico.

Žametnemu gobanu je podoben tudi prašičji goban, ki prav tako nima mrežice na betu, klobuk pa je rumenorjave brave.

V primeru dvomov pa predlagam, da gobana prinesete k nam v društvo in ga bomo mikroskopirali.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Gobar99 #630, zgoraj je borov goban (Boletus pinophilus), spodaj pa jesenski goban (Boletus edulis). Starejši primerki nas včasih lahko zavedejo.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

MatejaCo #629, zgornja goba ni golobica, ampak najverjetneje poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), ki je pogojno užitna vrsta. Spodnja mislim, da je vijoilično modre barve. V tem primeru je modrikasta golobica (Russula cyanoxantha), ki je užitna. Pri golobicah navadno poskusimo košček gobe ali peče. V tem primeru gre za neužitno vrsto golobice.

Lep pozdrav,
Slavko