Katera goba je to?

Začel/a idasemenic, 12 Februar 2014, 12:38

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Mislim, da so na posnetku rebravi smrčki (Morchella costata), ki so pogojno užitni. Pred uporabo jih je treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih slikah.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Na zgornjem posnetku je najverjetneje vrsta ostrigarja (Pleurotus). Ker gre za starejše primerke, je težko določiti vrsto. Na spodnjih dveh posnetkih pa mislim, da gre za zgubano črnilovko (Parasola plicatilis) v različnih fazah rasti.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

#138
Prosim za identifikacijo te gobe... ima prijeten vonj in okus, ne greni, ob prerezu počrni. Ali je mogoče Dupainov goban?

slavko

Ale, posnetek ni najboljši. Mislim, da ste našli žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užiten.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Hvala, najbrž bi res lahko bil ta.  :)

Ale

Ali je to golobica? Če je, katera?

Ale

Ali pozna kdo to gobo?

Ale

Katera je ta goba? Je prijetnega vonja, rahlo lepljiva.

Ta Pravi Gobar

Ale ...

Ne vem, ena fotka samo, deluje mi kot Sirovka, ki jih jaz leta nabiram.   Ampak naj še drugi kaj rečejo, drugič pa še kak foto s strani, pa od spodaj, pa tudi z odlompljenim pecljem ne bi bilo slabo.

Če je sirovka, mora po lomu priteč ven taka oranžna tekočina.  Če je bela, ne pobirat.

Lep pozdrav ...

Ale

Ta pravi gobar...

tekočina je bela, ni oranžna... sirovke z oranžnim sokom tudi sama nabiram že od otroštva, in so zelo okusne gobe...

Lemedis

Ale: Prva bo ena izmed užitnih vrst golobic, zelo verjetno ste našli modrikasto golobico (Russula cyanoxantha). Za drugo se iz priložene fotografije zelo težko ugiba o vrsti, videti je, da raste iz štora. Glede na barvo klobuka in barvo ter širino lističev bi lahko bil na sliki žametni podvihanec (Tapinella atrotomentosa). Na tretji sliki imate predstavnico iz rodu mlečnic. Če mleček na zraku ni spremenil barve, obrobje klobuka ni kosmato in je prisoten prijeten vonj po sadju bi rekel, da ste našli neužitno kratkobetno mlečnico (Lactarius acerrimus).
Kot vam je svetoval že Ta Pravi Gobar bi vam tudi sam priporočal, da v bodoče gobe fotografirate iz večih strani, bližje in poizkusite naložiti nekoliko večje fotografije.

Lep pozdrav, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

StaneDolanc

Pozdravljeni, g. Slavko. Sem imel to čast in sem naletel na kraljeva gobana?

lp

slavko

Zdi se mi, da na poškodovanih mestih ne pomodri. To pomeni, da bi lahko bil kraljevi goban (Boletus regius).

Lep pozdrav,
Slavko

StaneDolanc

Nalepša hvala. Zato sta kralj in kraljica ostala v gozdu.