Dalmatinski raport + determinacija

Začel/a Nagi Bator, 12 Oktober 2010, 19:55

Prejšnja tema - Naslednja tema

Nagi Bator

Pozdrav z otoka sredi Jadrana.
Bil je dezeven dan ter dolgcas,ki ga je trebalo nekako razbit in gobarjenje v majhnem borovem gozdicku na drugem koncu zaliva(50m x 50m), ostanku pogorisca izpred desetih let, se je zdel pravsnji nacin za to.
Upal sem sicer, da najdem kaksne uzitne sirovke, ampak najdba je zavila v cisto v drugo smer.

Prilagam nekaj slik za katere bi prosil determinatorja, da jih doloci.

a1


a1+d1


d1


b1


c1
(slika izbrisana)  :-\

c2



Za a1 in d1 gre verjetno za neke lupljivke. Za a1 sem najprej pomislil na maslene lupljivke, vendar zastiralca ni videti.
Imajo prijeten vonj. Ce jih prerezem imajo rumeno obrobo ter belo meso, ki ne spreminja barve.
A1 in d1 so rasle blizu skupaj, vendar so d1 precej svetlejse.
B1 bodo verjetno kaksne polstenke?
Kar se tice ostalih, pa zal nimam pojma.

slavko

A1 - ovčarska lupljivka (Suillus granulatus), užitna.
D1 - je zelo podobna macesnovi lupljivki (Suillus grevillei), užitna. Vendar na jadranskih otokih kolikor vem, ne rastejo macesni. Zato je bolj verjetno bela lupljivka (Suillus placidus), užitna in raste pod zelenimi bori.
B1 - če je bila močno rdeča, je lahko rdeča polstenka (Xerocomus rubellus), užitna.
C1, C2 - milsim, da so lepljive kolobarnice (Tricholoma pessundatum), strupena.

Lep pozdrav,
Slavko

Nagi Bator

Danes jih grem nabrat vec  (lupljivk), pa javim kaksne so bile.
Nisem pa opazil, da bi izlocale kaksne belkaste kapljice, so pa bile  prisotne pri teh dveh svetlejse barve (d1).
Macesne se pa najde na severnojadranskih otokih, tukaj nizje v Dalmaciji jih pa ni.

gregorp


D1 - je zelo podobna macesnovi lupljivki (Suillus grevillei), užitna. Vendar na jadranskih otokih kolikor vem, ne rastejo macesni. Zato je bolj verjetno bela lupljivka (Suillus placidus), užitna in raste pod zelenimi bori.
Lep pozdrav,
Slavko
[/quote]

lupljivka S.collinitus

Nagi Bator

Sem malo pobrskal na gregorjev namig.
A1 bo verjetno to kar pravi gregor - "Suillus collinitus", D1 pa "Suillus mediterraneensis"
Opisi na linkih so v nemscini.

gregorp


nekateri avtorji, collinitus& mediteranensis vrsti "sinonimizirajo". Mimogrede, poglej, kaj pod makijo (brškin, jagodičnico, mirto...), kjer rast gob šele pričenja... morda najdeš Leccinum lepidum ;)

Nagi Bator

#6
Sem se malo pregledoval slike s fotoaparata in nasel nekaj posnetkov gob s priblizno hektar velikega otocka iz "zadarskega arhipelaga".
Vse gobice so rasle pod edinim borom na otocku, pozornost pa mi je zbudilo kar nekaj lepih kukmakov.

Otocek in bor pod katerim je vse tole raslo. Slikano 6.10.2010




1. Kukmaki:

           


In pa ostale gobice, ki jih ne poznam:

1.
 


2. Ne spomnim se tocno ali sem tole slikal ker je bila druga vrsta ali da prikazem rastisce? Zal sem jih pozabil slikat "od spodaj"  ;D


slavko

Na slikah pod sliko otočka so nedvomno kukamki. Toda ne sanja se mi katera vrsta bi rasla na tem otoku. Morda čokati kukmak (Agaricus macrosporus), ki je užiten.

Pod kukamki pa mislim, da je slika ene od mušnic (Amanita). Malce je podobna čokati mušnici, vendar manjkajo krpice na klobuku.

Na zadnji sliki pa ne vem kaj raste na tleh.

Morda je komu bolj poznana gobarska scena iz jadranskih otokov.

Lep pozdrav,
Slavko