Determiniranje 2014

Začel/a kragulj, 01 Januar 2014, 21:21

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetku je najverjetneje pomladanski loputar (Helvella acetabulum).

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak



A1


A2


A3

   
B1



C1


C2


C3


Kaj imam tokrat, vse sem našel v Halozah. Mislim, da A in B nista ravno značilni za ta letni čas.
A - To je sigurno Lepista glaucocana, bledovijoličasta kolesnica 
B - ? Lyophyllum - zajčki, ne vem kateri, mogoče umazani ?
C - ? Agaricus bitorquis, mestni kukmak , našel sem ga ob asfaltni cesti

slavko

Mislim, da ste vse tri pravilno določil.

Lep pozdrav,
Slavko

PS





Zelo bi bil vesel, če bi kdo prepoznal to gobo.

Hvala za pomoč.

Peter

klavir

Žvepleni lepoluknjičar, pogojno užiten.

lp

PS


markok

Prosim za determinacijo:









Lp Marko

slavko

Od zgoraj navzdol najverjetneje:
- bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus bresadolae)
- podaljšana mušnica (Amanita excelsa)
- smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola), mlad primerek
- plišasta tintnica (Coprinus lagopus)

Lep pozdrav,
Slavko

markok

g. Slavko, se zahvaljujem za določitev, se moram pa tudi opravičiti, ker sem zamolčal najdišče. Gobe sem posnel na začasnem delu v Sierra Leoneju, kjer se po sušnem obdobju ravno začenja 6 mesečno deževno obdobje. Drevesna goba na tretji fotografiji raste iz požgane palme, ker tu domačini krčijo gozd s požiganjem. Kot kaže, se gobe v zahodni Afriki ne razlikujejo veliko od naših v Slo. Spodnja gobica je prva, katero sem našel, žal je primerek star in so fotke slabe. Menda pa jih domačini jedo in jih uporabljajo tudi v zdravilne namene.



lp Marko

slavko

S posnetkov je mogoče okvirno sklepati za katere vrste gob gre. Za natančnejšo določitev pa bi bil potreben pogled pod mikroskopom.

Nekatere vrste gob, ki rastejo drugod po svetu, so lahko podobne gobam v Sloveniji. To še posebej velja za saprofitne in parazitske vrste gob, ki prevladujejo na vaših posnetkih.

Na poslanih posnetkih pa je tudi ena vrsta, ki raste v sožitju z drevesi, in sicer druga po vrsti od zgoraj navzdol. Pri nas podaljšane mušnice rastejo mešanem gozdu.

Bresadolov kukmakovec je pri nas redkejša vrsta gob, ki raste šopasto na lesnih ostankih. Velja za pogojno užitno vrsto, kar pomeni da je užitna šele po toplotni obdelavi. V novejših gobarskih priročnikih je zaslediti, da je goba strupena, kar je najbrž povzeto po mikologu Bonu. Gobe so sicer okusne (nekaj naših članov društva jih je že okušalo), slaba lastnost pa je, da meso po termični obdelavi močno pordeči in potemni. Dodatna težava je, da pri nabiranju in čiščenju prsti na rokah tako močno počrnijo, da jih ni mogoče na hitro oprati z nobenim čistilnim sredstvom.

Zaenkrat še nisem zasledil podatka, da ta vrsta spada med zdravilne vrste gob.

Lep pozdrav,
Slavko

froggy


slavko

Na posnetku je najverjetneje podaljšana mušnica (Amanita excelsa), ki je užitna. Smiselno bi bilo, da se na posnetkih vidi tudi struktura pod klobukom in bet. Potem je določitev bolj točna.

Lep pozdrav,
Slavko

mika

Lepo prosim za determinacilo in hkrati se tudi zahvaljujem.
Lp Marija

Lemedis

mika #72 Marija na slikah je razvejani luknjičar (Polyporus umbellatus), vrsta uvrščena na Rdeči seznam gliv Slovenije (R - redka) in je ena izmed naših 41 zavarovanih vrst gliv.
Če je možno, sporočite čim bolj natančno lokacijo rastišča, da se podatki vnesejo v podatkovno bazo gliv Boletus informaticus.

lp, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

JANEZ L

Pozdrav. Tele gobe so zrasle pri nas, na vrtu. So to mestni kukmaki? Hvala.





...nor je tisti, ki ne poskusi in poskusiti ni greh...