Gobarjenje 2023

Začel/a klavir, 23 Januar 2023, 19:05

Prejšnja tema - Naslednja tema

Leonardo

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 29 Oktober 2023, 19:56
Gledal sem eno oddajo na Nemški TV kjer so razni - tudi znanstveniki raziskovali kaj je krivo, da so po dolinah nižinah ravninah na veliko izginile vse najboljše gobe kot so jurčki, lisičke, sneške, turki, dedeki, cigančki, sirovke itd. ... In pazite zdaj :  Za to izginjanje je glavni vzrok divje pognojevanje polj ki so v bližini teh gozdov. Ja, kako lepo vsujejo razni kmetje do 10 cm super smrdljivo blatno ploščo na njive ala en hektar in večje, in to na par njiv naenkrat. Brez vsakega pravila, samo da se znebi mase po mojem mnenju že posebnega odpadka - gnojšnice.  Vzrok je v raznih dušikovih spojinah v tej gnojšnici - amoniak, NO, NO2, NO3 pa ostalo ... Dušik gobe iztreblja, to so dognali. Zato te gobe najdemo v gozdovih na višjem Pohorju na primer, kjer se ne pognojuje, zrak je (zaenkrat še) čist, ali pa zelo malo kje gnojijo ... Tu po Dravskem polju pa so vse iztrebili. Pred 40 - 50 leti se ni tako pognojevalo. Sam sem opazil in menda tudi drugi, da so ravno po naši osamosvojitvi, v devetdesetih letih, nenadoma na veliko začenjale izginjati vse te gobe. Turkov je bilo v osemdesetih letih vse rdeče po tem poteh v gozdovih Dravskega polje, po 10 - 15 skupaj sredi poti travnate, zdaj niti enega turka tukaj po celem polju že preko 20 let. Po dve košari jurčkov je nesla soseda učiteljica matematike iz gozda med Miklavžem in Dobrovcami domov - zdaj niti enaga ni vsa ta leta. Snešk sem nabral po pol košare ravno tu -  zdaj niti ene 30 let nekje. Torej, znanstveniki pravijo, da je vse te dobre gobe iztrebilo to divje pognojevanje po poljih.  Zanimivo, kajne ? Ni fora v tem, da bi mi s pobiranjem vse iztrebili, kje pa ... Saj se na Pohorju pobere vse da je vse potacano in preorano že enako desetletja, pa vseeno naslednje leto spet vse požene, marsikdaj celo dosti več kot prejšnja leta - če je dobro in pravi čas zalito, seveda ...

Pozdravljeni ,
ob prebiranju vaših zgodb o polnih košarah se ne čudim ,da je tako malo gob ! Gobe so dodatek jedem !  Gobe so hrana za divje svinje ,gozdne miši in ostalih manjših živali ,ki se prehranjujejo tovrstno . Tudi odnos do gozda je postal večini pohodnikom, kolesarjem in gobarjem mačehovski na kar opozarjajo ostanki embalaže in uničena podrast . Naslednje leto ne bo nič bolje razen ,če imate v mislih leto 1986 ?

Leon
Le hod po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

klavir

#136
Pozdrav.

Rad bi objavil nekaj najbolj uspelih sličic zaščitene čokate žilolistke (vijoličaste lisičke) s Pohorja, kjer so konec julija in v začetku avgusta izjemno močno rasle, kot pravzaprav vse lisičke na Pohorju v tistem času. Bi objavil že prej; v petek, 11.8., sem namreč posnel največ fotografij, nato se mi je že mudilo; sledil je vikend, ko me ni bilo doma - pridem v ponedeljek - nobene gobe več nikjer!. Da bi jih pobrali, ker je ob cesti, je praktično nemogoče, ker jih nihče več ne pozna, pa tudi videlo bi se, vsaj ostrinki. Bo pa očitno razlog vremenske narave: tisto soboto se je začela vročina (menda prvič ali drugič 30 stopinj v tem poletju komaj), pa sem si mislil, saj jim nič ne bo, to je 1200 metrov visoko. Pihal pa je tudi močan suh veter in zgleda, da jih je ta zradiral, očitno so se v enem dnevu posušile, v drugem spremenile v prah, gre za sicer zelo suh teren, na drugih terenih sem jih nato še nekaj našel... Takrat je zradiralo tudi tako rekoč vse druge vrste, nekatere si še do zdaj niso opomogle! Zanimivo je to, da ni potrebna dolgotrajna suša, dva dni suhega vetra je bilo dovolj, da so izginile (skoraj) vse gobe in to praktično takoj po največjem deževju v zadnjih nekaj letih v začetku avgusta... Zato šele zdaj objavljam in upam, da je komu še vseeno zanimivo, če ne "stare" gobe, pa vsaj dejstvo, kako malo je potrebno, da se narava čisto izsuši...

Res so prekrasne (bile)...

P.S.: dodajam še posnetek prav teh gob, je še v delovni fazi in bo izboljšan, takrat bom dodal nov link v novo sporočilo in ta ne bo več deloval...

https://youtu.be/bUpGCkHSqEU






























mihapiha

Nujno!!! Prosil bi za pomoč. To dobili, ampak nismo prepričani, če so to vse ta prave marele?

Ta Pravi Gobar

MIHAPIHA, vse so prave marele, dober tek.  Klobuki so od dežja sprani.  Ne pa jest prestarih, da je meso kje že malo rumeno - rjavo ... Povohajte vsako pred pripravo, ponavadi se zavoha da ima malo čuden vonj.  Dober tek !

mihapiha

Ta Pravi Gobar, iskrena in najlepša hvala za odgovor. To bo užitek!!!

Triglav

Še vedno se kaj najde

gusar76

Seveda, pozno jesenske sploh še niso začele rasti. :D

snežka

Okolica Maribora in Prlekija še vedno nič kar se tiče jurčkov. Namočeno je, gob pa ni. Kaj je razlog? Upam, da bo vsaj kaj snežk. Lp :)

klavir

Rastejo pač druge gobe...

everton

Tudi jurčki še rastejo...

vidak

Po moji neuspešni jesenski sezoni, je na vrsti zgleda zimska :)
Pri nas so jurčki komaj začeli! Slikce so od danes.
Vsem lep pozdrav.


klavir

Ni še poznojesenskih gob praktično na mojih prekmurskih placih, zdaj rastejo komaj srednje jesenske gobe... Najbrž še kaka dva tedna, da se pojavijo res tiste pozne ali pa jih letos pač ne bo. Niti ene snežke, samo štiri zelenkaste kolobarnice, zato pa ogromno marel, lepih sluzavih koprenk, lijastih lisičk, maslenk ter ovčark. In seveda še precej drugega, kar pa ne pobiram... Pa dva kupčka borovih gobanov. Ampak se ne splača hodit po gobane v Prekmurje trenutno, pa ne, ker bi bil žleht, ampak ker prehodiš kilometre borovih gozdov, ko iščeš druge gobe, pa nič gobanov, potem pa dva kupčka borovnikov blizu skupaj... Zanimivo je, da čeprav bor prevladuje, ni nikoli veliko borovih gobanov...


kobanc

Ker tudi sam včasih gobarim na Pohorju, obiskujem pa tudi gorski svet, vam bodo morda zanimivi podatki ankete, ki je bila izvedena na portalu Hribi.net. Na portalu, kjer se zbirajo predvsem ljubitelji narave. Ljubitelji gorskega sveta, ki jih prav nič ne bi motilo, če bi se zabetoniralo Pohorje. Vsaj v večini tako menijo. Razumi kdor more.
https://www.hribi.net/novica/anketa_-_vetrne_elektrarne_na_pohorju/4188

klavir

Spet piha napačen, mrzel, suh vzhodnik in že pobira gobe. Zjutraj so še bile marele dokaj v redu, proti večeru, se pravi v nekaj urah pa večinoma že spodaj čisto suhe z nalomljenimi peclji. Razne pekoče golobice so se pa sploh takoj posušile. Vztrajajo še posamezni jurčki, sirovke, kjer so in tu in tam kake druge gobe. Zgleda, da bo spet vse gobe pobralo, kot je že bilo enkrat proti sredini avgusta...potem pa tako dolgo traja, da si spet opomorejo

Ene zadnjih marel še za ocvreti...:)




bunka

Pozdrav,

danes sem naletela na nekaj orjaških dežnikov. Ima pa eden med njimi temen bet, ni vzorčast, kot bi moral biti. Pa tudi rdeči ne, ko ga popraskam. Klobuk je širok 12 cm in zgleda kot pri orjaškem dežniku. Ali je razlog za bet brez vzorca starost gobe? Kaj bi bila pa tista še ne odprta mala bunkica?
hvala za pomoč.