Gobarjenje 2023

Začel/a klavir, 23 Januar 2023, 19:05

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Predvčerajšnjim na moji verandi 35 stopinj.  Potem dež in zdaj ?  Danes Rogla trenutno ob 19. uri  -1, Sveti Trije Kralji na Pohorju 2 stopinji celzija ... Predvčerajšnjim vrelo poletje, včeraj že zima. Jesen je šla v pozabo ? Super ...

rene

Noben nič ne objavlja, kot da gob ni... Včeraj bil na našem hribu, nekje med 1200 in 1100 n.m.v. Ogromno starih, ko mislim ogromno, nad 30-40 komadov. Slabih 30 pa je bilo mladih za domov vzet. Nižje o gobah ne duha ne sluha. Kar me zelo čudi. Je pa še vedno kar suho, na višini rastejo samo v bukvi.
Slika:






Lepe užitke v gozdu želim vsem :)

TopCat

Pridružujem se opazki reneja, da v nižinah gob res ni v izobilju, se pa vseeno najde. Poleg tega se na določenih kotičkih gozda razbohoti rast raznovrstnih gob - res je da večinoma manjkajo gobani na splošno. Poleg tega sem opazil, da je letoz (zaenkrat) res malo število rdečih mušnic...  :'( Mogoče pa dež in manjša ohladitev prineseta novo rast.

Vso srečo tistim, ki se še odpravljate v gozd!

Triglav

Nova runda  na obzorju

vidak

Sem morala prit malo potožit na forum...
Če je bilo poletje še kar uspešno, pa kaže, da bo tale moja daleč najslabša gobarska jesen do sedaj.
Govorim lahko le za moj bližnji gozd v okolici Velenja na cca 400-500 nadmorske, vendar je še na tako
slabo leto vedno ponudil vsaj nekaj za nabrat. Letos? Nula, nič, zero, sploh  :'( Ne hecam se, ko povem,
da sem nabrala od avgusta do danes točno dva jurčka, nekaj lisičk in enega gljivca. Tudi o drugih
gobah ne duha ne sluha, prav srhljivo prazen je gozd! Lani je bila res izjemna sezona, ampak tole je pa vsaj nenavadno.
Zdaj je že kar nekaj časa mokro in ne premrzlo, pa se še čisto nič ne dogaja. Ima kdo podobno izkušnjo? Vidim, da ste nekateri
tudi opazili podoben trend. Ali je letos tako predvsem na Štajerskem ali tudi drugje?
Upam, da še ni čisto konec, držim pesti...
Lep pozdrav vsem!

klavir

Oj, bo najbrž treba kam drugam pogledat, v bližnjo okolico. Marsikje gobe vsaj po malem rastejo, upam si trditi, da okvirno povsod po državi, razen morda ob morju, tam imajo posebno sezono; no, očitno je tale vaš gozd res izjema... :)

kobanc

Sam imam podobno izkušnjo. Zadnjih 14 dni ni ničesar. In verjetno tudi več ne bo. Vsaj za nas, ki ne hodimo na več koncev za gobami in drugim v zelje.  Sicer je pa bilo dovolj za letos. Sedaj se sladkamo s kostanji in s figami.

počasna

Citat od: vidak dne 25 Oktober 2023, 21:45
Sem morala prit malo potožit na forum...
Če je bilo poletje še kar uspešno, pa kaže, da bo tale moja daleč najslabša gobarska jesen do sedaj.
Govorim lahko le za moj bližnji gozd v okolici Velenja na cca 400-500 nadmorske, vendar je še na tako
slabo leto vedno ponudil vsaj nekaj za nabrat. Letos? Nula, nič, zero, sploh  :'( Ne hecam se, ko povem,
da sem nabrala od avgusta do danes točno dva jurčka, nekaj lisičk in enega gljivca. Tudi o drugih
gobah ne duha ne sluha, prav srhljivo prazen je gozd! Lani je bila res izjemna sezona, ampak tole je pa vsaj nenavadno.
Zdaj je že kar nekaj časa mokro in ne premrzlo, pa se še čisto nič ne dogaja. Ima kdo podobno izkušnjo? Vidim, da ste nekateri
tudi opazili podoben trend. Ali je letos tako predvsem na Štajerskem ali tudi drugje?
Upam, da še ni čisto konec, držim pesti...
Lep pozdrav vsem!

Tudi jaz bi malo pojamrala, nič, že 16 x sem šla zastonj na Pohorje, le enkrat sem našla enega jurčka. Tudi borovnic ni bilo, ne jabolk in češenj, ne sliv ... to me niti tako ne prizadene kot NIČ gob.
Sicer pa ni čudno, da gobe ne upajo ven, saj Pohorje razkopavajo kot nori!

klavir

Sam sem našel ne previsoko na Pohorju lepo rastišče golobičjih kolobarnic, končno tudi dovolj janeževih livk za ene janeževe upognjence, na 900m pa veliko manj, samo kakšnih deset sirovk, enega žametnega gobana pa precej uhatih drhtavežev za v solato...

Ja, take gobe jaz nabiram, zato zmeraj kaj imam ;)

In ali ste vedeli, da ima ocvrta golobičja kolobarnica rožnate lističe... :)

Lp

Perice

Letos je jeseni res slabša bera gob kot lani. Ampak se kljub temu najde kakšen jurček. Tudi novi poganjajo, ampak v res majhnih količinah.

klavir

Po nižinah gob v gozdu še (skoraj) ni, so pa zato na robovih gozda ter po travnikih (kukmaki)...

Ta Pravi Gobar

Razkopavajo vso naravo kot nori ... Saj vedno bolj to delajo.  Danes 29. 10. 2023 Dnevnik TV SLO od 18.57 - šetsta minuta omenijo na brzino tretjo razvojno os, pokažejo posnetke popolnoma uničene krajine - ne neurje, vse gozdove so komplet požagali - celo hribovje je sam štor, vse je še samo kup blata ki ga bodo neurja odplaknila v vaše hiše - in to so pokazali za celih 7 sekund.  Nato pa prispevek o neki Taylor Swift, o njej pa celih 5 minut, kot da me ta oseba boli k.... . Celih 7 sekund so nam pa pokazali kako so lepo vse preorali za tretjo razvojno os (kaj je razvoj se vprašate?  razvoj je popolno uničenje naše naravne dediščine !). A ne morete se načuditi, niti sekunde komentarja o tem uničenju nikoli v nobenih poročilih ne TV SLO, ne POP, ne A Anal ... Nikoli do sedaj en novinar niti enega stavka o tem.  A ni to zanimivo ? Potem pa takoj zatem Slovenska kronika, kako je to strahotno, da je na Primorskem bilo pred 70 leti 20 % površine gozda, zdaj je pa 70 % površine gozda. In TO je tem debilom narobe.  Ne, ne sme bit gozd ?!?  Gozd je slabo ali kaj je tem novinarjem ?  A so sploh vredni pesjega d.... ?  Mislim, kaj jeeee ?????  Ja pa kje živimo ??

Ta Pravi Gobar

Gledal sem eno oddajo na Nemški TV kjer so razni - tudi znanstveniki raziskovali kaj je krivo, da so po dolinah nižinah ravninah na veliko izginile vse najboljše gobe kot so jurčki, lisičke, sneške, turki, dedeki, cigančki, sirovke itd. ... In pazite zdaj :  Za to izginjanje je glavni vzrok divje pognojevanje polj ki so v bližini teh gozdov. Ja, kako lepo vsujejo razni kmetje do 10 cm super smrdljivo blatno ploščo na njive ala en hektar in večje, in to na par njiv naenkrat. Brez vsakega pravila, samo da se znebi mase po mojem mnenju že posebnega odpadka - gnojšnice.  Vzrok je v raznih dušikovih spojinah v tej gnojšnici - amoniak, NO, NO2, NO3 pa ostalo ... Dušik gobe iztreblja, to so dognali. Zato te gobe najdemo v gozdovih na višjem Pohorju na primer, kjer se ne pognojuje, zrak je (zaenkrat še) čist, ali pa zelo malo kje gnojijo ... Tu po Dravskem polju pa so vse iztrebili. Pred 40 - 50 leti se ni tako pognojevalo. Sam sem opazil in menda tudi drugi, da so ravno po naši osamosvojitvi, v devetdesetih letih, nenadoma na veliko začenjale izginjati vse te gobe. Turkov je bilo v osemdesetih letih vse rdeče po tem poteh v gozdovih Dravskega polje, po 10 - 15 skupaj sredi poti travnate, zdaj niti enega turka tukaj po celem polju že preko 20 let. Po dve košari jurčkov je nesla soseda učiteljica matematike iz gozda med Miklavžem in Dobrovcami domov - zdaj niti enaga ni vsa ta leta. Snešk sem nabral po pol košare ravno tu -  zdaj niti ene 30 let nekje. Torej, znanstveniki pravijo, da je vse te dobre gobe iztrebilo to divje pognojevanje po poljih.  Zanimivo, kajne ? Ni fora v tem, da bi mi s pobiranjem vse iztrebili, kje pa ... Saj se na Pohorju pobere vse da je vse potacano in preorano že enako desetletja, pa vseeno naslednje leto spet vse požene, marsikdaj celo dosti več kot prejšnja leta - če je dobro in pravi čas zalito, seveda ...

rene

Sam že od časa korone ne nabiram gob v nižinah. Ogromno ljudi je v tistih časih slo iz blokov na Pohorje in se ne obremenjujem več z tem, ker enostavno ni več vredno 4-5 ur hodit za 5 juretov. Sicer vsakemu svoje, ampak včasih je tukaj gori bilo po košare gob. 10-12 let nazaj v začetku julija vsak drugi dan na istem placu dobra košara gob. Sedaj hodim še samo na vrhove Pohorja. V roku ure-dve skoraj vedno polna košara. Kljub temu da so pred mano šli drugi. Letos se je začelo v začetku avgusta(ponavadi proti koncu meseca). Nobeden ni kaj objavljal da rastejo, zato je bilo tudi ljudi zelo malo. V soboto popoldan se je našlo za eno dobro košaro. Marsikateri je jezen ko vidi drugega gobarja na istem mestu. Jaz pa hodim počasi, nabiram za njimi in se jim samo smejim. V glavnem letos je bil avgust in del septembra super. Druga polovica porazna, kot tudi oktober.
Bo pa drugo leto spet pestro :P

everton

Tu in tam se še kaj najde.Če si dovolj vztrajen,si potem tudi nagrajen.
Lp