Determiniranje 2016

Začel/a Lemedis, 03 Januar 2016, 15:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

To4 #224 na posnetkih je najverjetneje hostni kukmak (Agaricus sylvicola).

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gobe na priloženem posnetku.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Mislim, da ste našli bresadolov kukmakovec (Leucoagaricus americanus).

Lep pozdrav,
Slavko

šmajda

Pozdravljeni,

zanima me če je med vami kdo ki bi prepoznal gobe iz slik spodaj.
Gobe so nam zrasle na zemlji kjer rastejo ameriške borovnice. to je mešanica smrekovih iglic- (zemlja z iglicami pobrana v gozdu) ter žagovine.





















thinkblue

Pozdravljeni

Prosil bi za determinacijo gobe:




hvala in lep dan

slavko

šmajda #228, na posnetkih je razprti ostrigovec (Hohenbuehelia petaloides). Če dovolite, bi vaš posnetek uporabili na naši spletni strani.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

thinkblue #229, na posnetku sta poletna gobana (Boletus reticulatus).

Lep pozdrav,
Slavko

šmajda

Citat od: slavko dne 29 Avgust 2016, 15:26
šmajda #228, na posnetkih je razprti ostrigovec (Hohenbuehelia petaloides). Če dovolite, bi vaš posnetek uporabili na naši spletni strani.

Lep pozdrav,
Slavko

za odgovor se vam najlepše zahvaljujem.  slike lahko uporabite, če pa želite boljšo kvaliteto slik pa mi pošljite vaš email da vam posredujem boljše slike

Ale

Pozdravljeni, zanima me katera goba je na sliki?



Je prijetnega vonja in okusa, ob dotiku in prerezu potemni.

Hvala in lep pozdrav,
Alenka

slavko

Na posnetku je žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užitna vrsta gobe. Pred uporabo ga je treba prekuhati.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale


Verjetno gre za svetlo podvrsto žametastega gobana (prašičji goban)?
Koliko časa pa je priporočeno kuhati te gobe (na vaši spletni strani piše, da je potrebno vodo odliti)? Podobno kot štorovke?

Hvala in lep dan želim,

Alenka

slavko

Svetla vrsta žametastega gobana, nekoč Boletus erythropus ssp. discolor, je po Index Fungorum sedaj Neoboletus luridiformis. Enako ime ima po novem tudi prašičji goban, ki je bil prej Boletus luridiformis. Očitno gre za isto vrsto, zato je vaša informacije pravilna. Goban na posnetku je malo podoben svetli podvrsti žametastega gobana.

Priporočam, da gobe vro vsaj 10 minut, nato vodo odlijte. Ne kuhati skupaj z drugimi vrstami, ker bodo obarvane.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Hvala za izčrpne informacije Slavko.

Zdaj me pa zanima o tej gobi, ki je na sliki, katera bi lahko bila:


Je videza užitne sirovke (tudi lističi), vendar ima bel mleček.

Lp, Alenka

slavko

Če ima goba bel mleček ni sirovka, ampak mlečnica. Načeloma gobe z belim mlečkom niso užitne, nekatere so celo strupene. Tiste z rumenim mlečkom so tudi strupene. Za določitev bi bil potreben še posnetek lističev in beta.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Lističev in beta žal nimam poslikanih. Bom vzela na znanje za naslednjič, ko se odpravim v gozd. Vseeno hvala.