Determiniranje 2020

Začel/a klavir, 04 Januar 2020, 17:16

Prejšnja tema - Naslednja tema

gusar76

Glede na čas rasti: Cóprinus ephémerus, minljiva tintnica? Rasla je na visoki kraški planoti med Rakitno in Cerknico. Slike niso najboljše, zagodla mi jo je svetloba, ki v tistem trenutku ni podpirala mojih želja!

gusar76

Pravzaprav bi lahko bila tudi plišasta tintnica, coprinus lagopus? Mladi primerek ima na rjavem klobuku bela vlakna.

slavko

Mislim, da bi lahko bila plišasta tintovka, ki je kar pogosta. Bolj natančno pa bi se dalo določiti z mikroskopom.

Lep pozdrav,
Slavko

gusar76

Da, mislim, da je to res to. Najlepša hvala g. Slavko!

Banditbanger

Pozdravljeni!

Prosim za pomoč pri determinanju gobe na slikah - mislim, da gre za žveplenega lepoluknjičarja, me je pa malo zmotilo, ker sem ga našel na smreki. Nekje sem prebral, da v Ameriki na iglavcih raste sorodna vrsta, ki pa ni užitna. Oziroma, da vsebuje snovi, ki jih dobi iz smreke in povzročajo slabost. Je to gobo po vaše varno poskusiti (kuhano/pečeno seveda)?

Vnaprej najlepša hvala!

Boštjan

slavko

#65
Na posnetkih je žvepleni lepoluknjičar, ki je je saprofit oz. gniloživka. Zato lahko zraste kjerkoli. Goba je pogojno užitna, kar pomeni, da je surova strupena, prekuhana ali pečena pa užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Banditbanger

Super!

Najlepša hvala za pomoč, bom poizkusil in če preživim, se še enkrat javim  ;D.

Sicer mi je šlo predvsem za to, da dobim vzorec in jo poskusim vzgojiti. Zasledil sem nekaj člankov na to temo in tudi na enem forumu je eden od gojiteljev objavil postopek vzgoje na substratu. Upam, da ne bo bistveno težje od gojenja ostalih saprofitnih gob. Bila bi zanimiva popestritev.

Lep pozdrav!

thinkblue

Pozdravljeni
To gobo sem našel danes pa me zanima ali gre mogoče za Kraljevega gobana?
Rob sem odrezal in ga poskusil, je prijetnega blagega okusa, na prerezu ne pomodri.

LP-G.

slavko

Lahko gre za kraljevi goban, vendar je precej netipičen. Podoben vašemu na posnetku je tudi nemodreči goban.

Lep pozdrav,
Slavko

thinkblue

Pa je možno da bi nemodrečega gobana našel v začetku junija?

slavko

Navadno nemodreči goban raste kasneje. Ampak pri gobah je čas rasti bolj okvirni podatek. Izjeme so možne.

Lep pozdrav,
Slavko

lisjak

Te gobe sem na tem travniku našel že v začetju maja, pa še danes so tam, sploh se niso veliko spremenile. So precej izšušene in imajo močan, prijeten vonj po suhih jurčkuh. So samo odrasli primerki gob, zato domnevam, da so tam že od prejšnje jeseni. Verjetno so se po naravni poti izšušile (gobje mumije).

slavko

Dvomim, da je goba tam od jeseni. Trosnjaki, ki 'preživijo' zimo, so običajno vsi črne barve in izsušeni. Tale na sliki pa ni videti tak. Lahko je star nekaj tednov, nikakor pa nekaj mesecev. V takem času trosnjaki propadejo. Propadejo pa zaradi tega, ker je goba v največjem procentu sestavljena iz vode. Zato se bodisi posuši, če je preveč vlažna pa postane plesniva, ker se gob lotijo nižje glive.

Tisti, ki želijo trosnjake ohraniti naravnega videza dlje časa, uporabljajo postopek liofilizacije. Vendar je treba tudi takemu trosnjaku zagotoviti primerno okolje, kjer je ustrezna temperatura in predvsem vlaga.

Lep pozdrav,
Slavko

lojz98

prosim za determinacijo.
2 in 3 sta ista goba z različnih kotov.
vnaprej hvala.

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- širokolistna velekorenovka,
- 2x poprhnjeni polstenec,
- podaljšana mušnica,
- čreslov cevet.

Lep pozdrav,
Slavko