Gobarjenje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:47

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir


klavir

Na Pohorju ne raste nič, razen sinjih gobanov (Gyroporus cyanescens) ob ugreznjenih poteh. Zanimiva in dobrodošla izjema...:)

Ta Pravi Gobar

Jaz pa sem včeraj med kolesarjenjem prvič v življenju naletel na tega na Dravskem polju - ŽVEPLENI LEPOLUKNJIČAR - CHICKEN OF THE WOODS :  http://www.gobe.si/Gobe/LaetiporusSulphureus
Celi nori poberem kakih 10 - od 30 listov, domov, pa potem pogledam malo kak zgleda na Youtube, pa na 123pilze, pa groza - kolk moraš to pazit - kateri zna Nemško evo o tem 17. minut : https://www.youtube.com/watch?v=ty3bnto0Ae0
Ta pravi da je na treh vrstah drevja strupen !  Lahko je strupen tudi na hrastu, ker pobira nek strup iz drevesa. Super, sem vse pustil, nima smisla se zastrupit - potencialno. Baje je pa zelo okusen.
123 pilze pravijo kot opozorilo - prevod:  Če ta goba raste na strupenem drevesu, se ji je treba za vsako ceno izogniti, saj lahko absorbira njene toksine! Na primer, če raste na tisi (TAXUS BACCATA) ali laburnumu (LABURNUM), lahko drevo prenaša strup taksin (tisa) ali citizin (laburnum), kar lahko povzroči hudo zastrupitev! Obstajajo tudi opažanja, da so žveplove polipore, ki so zrasle na hrastih ali robinijah, povzročale drisko in bruhanje pri občutljivih ljudeh. Gliva iz drevesa izloči taninsko kislino, ki prav tako negativno vpliva na okus.

Triglav

Popoldanski sprehod

MIČO

Danes sem prvič po zelo dolgem času odšel gobarit.Bera je bila kar relativno dobra - 3 jurčki in kar nekaj lisičk.Nabiral pa sem na 900 mnv v gornjesavskih Karavankah.

Ta Pravi Gobar

Zanimivo, kakšna TIŠINA je tukaj ...

rakun

Citat od: Ta Pravi Gobar dne 03 September 2022, 12:43
Zanimivo, kakšna TIŠINA je tukaj ...
Lepo
Kje pa smo tole nabiral?

rene

Bravo kolega lepa bera ;D včeraj bil na 1400 m.n.v. in sem bil za dve-tri ure prepozen. Nekaj se je vseeno nabralo:



klavir

#53
Jaz mislim, da je taka tišina na forumu zato (če odmislimo sušno poletje), ker se je večina članov morda preselila na socialna omrežja, kjer lahko po mili volji objavljajo fotografije po 20 kg jurčkov in podobnega, tukaj pa to ni zaželeno, kakor je tudi prav. In potem pride ta forum najbolj prav le tistim, ki bi radi kakšno determinacijo ali izobraževanje, vemo pa, da teh ni večina. Ne vem pa, če imam prav, mečem zgolj kost za glodanje... ;D

kobanc

Eni nabiramo lokalno in ne "skačemo" po celi Sloveniji za gobami.
Sploh pa sam ne maram terenov, kjer je dosti gobarjev. V gozdu je prijetno, če je mir in tišina.
Sem pa v petek tam, kjer pobiram, videl marele, borove gljivce, lepoluknjičare,...
Bodo pa kmalu tudi gobani. Ni potrebe, da se vozim na vrh Pohorja ali še kam dlje.

Leonardo

Citat od: rakun dne 03 September 2022, 14:22
Citat od: Ta Pravi Gobar dne 03 September 2022, 12:43
Zanimivo, kakšna TIŠINA je tukaj ...
Lepo
Kje pa smo tole nabiral?

Rakun saj lepo piše kje ? PREBERI .
Le hod po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

TopCat

Citat od: klavir dne 03 September 2022, 21:55
Jaz mislim, da je taka tišina na forumu zato (če odmislimo sušno poletje), ker se je večina članov morda preselila na socialna omrežja, kjer lahko po mili volji objavljajo fotografije po 20 kg jurčkov in podobnega, tukaj pa to ni zaželeno, kakor je tudi prav. In potem pride ta forum najbolj prav le tistim, ki bi radi kakšno determinacijo ali izobraževanje, vemo pa, da teh ni večina. Ne vem pa, če imam prav, mečem zgolj kost za glodanje... ;D

Se strijam z vami g. klavir!  :)
Sam zaradi drugih obveznosti, po tisto nekaj dežja, še nisem uspel it na "lov" za gobami. Grem jutri in javim rezultat! Obljubim!  :D ;D :D
Predtem pa sem uspel malce stikat za gobami le po pobočjih Matajurja - rezultat je bil starejši žvepleni lepoluknjičar (se vidi v rubriki Determiniranje 2022), 1 vražji goban in 2 lisički!  ::)

Lep pozdrav vsem!

Ta Pravi Gobar

Danes pred Arehom komaj kaj kakih 10 komadov jesenskih gobanov bolj malih, en lep poletni goban, 8 velikih slinarjev in 6 svinjskih gobanov. Pa polstenke krasne enih 10 komadov ... Bo vse skupaj čez eno uro z jajci. 364 ogledov moje zadnje fotke košare polne jurčkov ?  Lepo, lepo ... Spet čestitam sam sebi.  Malo se na levi vidi druga košara, ki je bila čist enako polna, slabo smo to fotkali ...  Kolegica iz Miklavža jih je na enem bregu pri Rogli nabrala 8 kg - samo na enem bregu manjšem ... Strmina pa taka - za cepin in zajlo. Jaz ne bi šel niti slučajno.   V glavnem, Areh še zmeraj bolj bogo. Nekam preveč dežja tu tudi ni bilo.

dverbnik

Jaz sem bil v petek od Vitanja 500m pa do 1300m pod roglo..pa ni bilo praktično niti strupene. Gozd prazen. Na fb- pa vse polne košare...ja vse je resnica ;D

Ta Pravi Gobar

Kolegi so danes na Rogli od sedme ure zjutraj, in to petič v 10 dneh - pošljem fotko pol koliko so nabrali. Vsakič ima vsak po košaro jurčkov ziher. Vse je resnica, direktno s terena. Predvčerajšnjim sem javil kolegu - tukaj je Robert11 - da rastejo, mi je javil včeraj po službi je šel po 16. uri na Pohorje - v dobre uri pol košare jurčkov. Pa samo hvala, hvala, da si mi javil ... Ni problema.