Determiniranje 2021

Začel/a gusar76, 01 Januar 2021, 21:57

Prejšnja tema - Naslednja tema

dverbnik

Citat od: Pista dne 21 Julij 2021, 20:14
Pozdravljeni,

Prosim za determinacijo. Predvidevam da gre za strupene oz. neužitne gobane. Trosovnice so bolj oranžne. Na pritisk bet pomodri in na betu je mrežica. Vonj gobe je oster.

https://photos.app.goo.gl/V2Ex2x9WJ7F52cjj8

Hvala za odgovor.


RES- grdo nabrani-- in vse potrgat za eno sliko

slavko

RaxhXephon1 #74 Mislim, da imate prav.

Lep pozdrav,
Slavko

TopCat

Pozdravljeni,

prosil bi za določitev gobe na fotografiji (upam, da je dovolj kvalitetna  :-\ ).
Za določitev in odgovore se že vnaprej lepo zahvaljujem!

Lp.

slavko

Mislim, da je straješi primerek žlahtnega dedka, ki je zavarovan.

Lep pozdrav,
Slavko

bunka


Tole sem še enkrat, posebej za Pisto, skopirala iz prve strani tega foruma, v upanju, da se morda zamisli nad svojim početjem, ki se kaže s priloženih fotografij.

Misel

Kaj in koliko bomo odnesli iz gozda in kakšen bo ostal gozd za nami, je stvar našega razuma.
Če je človek krona stvarstva, mora znati vladati, če pa je le črv, ki nenasitno grize lubje svojega drevesa, bo z njegovim koncem pokončan.
Anton Poler


Le kaj bi bilo, če bi vsi obiskovalci gozda potrgali vse gobe, ki jih vidijo, pa ne poznajo, in če bi lastniki gozda požagali vsa drevesa, zato da bi jih ne  požagali drugi?

TopCat

Najlepša hvala g. Slavko!
Goba je seveda ostala v gozdu.  ;)

Lp.

enastajerka

Zdravo! Prosila bi za potrditev ali gre za rjave zajčke?Hvala ze vnaprej!

Lp
Mojca

slavko

Mislim, da je gomoljava korenovka, neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Kateragoba

Zdravo! Danes sem v gozdu opazil ogromno število najbrž cistidolistnih golobic in bi prosil za potrditev, če gre resnično za to vrsto gob (prvi dve sliki).

Ob enem pa sem našel tudi eno, ki nima nobenega odtenka na betu, pa tudi trosi se mi zdijo nekoliko bolj pripeti na bet, zato bi prosil za pomoč pri determinaciji.
Nobena od teh pa surva po okusu ne peče.

slavko

Mislim, da je na posnetkih vijoličnobetna golobica, ki je užitna. Včasih smo take, kot so na posnetkih imenovali vijoličnobetna golobica, citronasti različek. Včasih imajo na betu vijočličaste odtenke, včasih pa ne.

Lep pozdrav,
Slavko

Kateragoba

Po slikah na spletu sodeč bi resnično lahko bila. Pod seznamom Golobic na gobe.si, mi je po izgledu delovala najbližje cistidolostni Golobici. Tam ima na fotografiji vijoličast odtenek na betu, klobuk pa je tudi žametno zeleno/rumenega odtenka. Skratka zelo podobno. Smem vprašati kako ste jo razlikovali?

Pista

Zdravo,

prosim za determinacijo teh dveh vrst gob.
Ali gre pri prvih treh slikah za rjavozeleno golobico (meso je trdo, ne pekoče, nima močnega vonja in kožica se lepo olušči po robu)?
Na četrti sliki so pa gobice za katere ne vem kam bi jih razvrstil.

Hvala in lp

slavko

Na prvih treh posnetkih od zgoraj navzdol je zelenkasta golobica, užitna in okusna, na spodnjem posnetku pa je najverjetneje ovratniška sehlica, neužitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Kateragoba #85, na enem od posnetkov klobuka je lepo razviden nažlebkan rob klobuka, kar je značilno za vijoličnobetno golobico.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim vas za pomoč pri določitvi vrste za gobe na priloženih fotografijah.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan