Gobarjenje 2019

Začel/a klavir, 01 Januar 2019, 20:10

Prejšnja tema - Naslednja tema

anica


Gobarsko uspešen ČRNI PETEK.

Perice


dverbnik

Tole je pamalo iu...iu.....iu.....elastiko nategujemo. A se je začel tle tud kot na fb- gobe in druge gozdne dobrote

kobanc

Lepo, Anica.
Lani so v tem času rasle tudi še v našem koncu. Sedaj se najde samo kakšen stari goban ali borov gljivec.

klavir

Še z moje strani lep gobarski pozdrav.

To soboto sem izkoristil še za eno pohajkovanje po Goričkem - začelo se je sicer z ogledom nasajenih borov na klančini ob cesti pri nekdanjem mednarodnem mejnem prehodu na gradiščansko stran pri Bonisdorfu, kjer rastejo prelepe vitezovke in snežke, kadar niso pobrane...


V ozadju se vidi avstrijska nadzorna točka, ki zdaj sameva... In pa obojne gobice na daleč.

Nato pa takoj nazaj na slovensko stran, mimo Kuzme in naprej proti meji z Madžarsko, ki se ji na več mestih zelo približamo. Gozdovi pa takšna lepota - ko vidiš vso to borovje in duhaš njegovo smolo, ki odzvanja v mahu, sploh nimaš občutka, da si v panonskem svetu, jaz dobim vedno občutje, da sem nekje na Primorskem in da bom zdaj zdaj zagledal morje. Pa ga ni, ker je že zdavnaj odteklo...



Skoraj vedno naberem tudi nekaj brinovih jagod, saj so se grmički brina ponekod zasadili kar med bori.


Gozdna cesta in tipičen borov gozd s snežkami, vitezovkami in miškami v mahu.

Včasih kakšna posamična zelenkasta kolobarnica...,



...drugič raje v družbi.


Tricholoma equestre

Ali pa se še raje skrije pod mah in iglice...



Nekaj snežk in zelenk so drugi že vzeli, naj jim tekne, nekaj jih je ostalo še za nas.



Ne smemo pa pozabiti niti na lične miške, ki so rasle po robovih.



Na koncu se nisem mogel premagati, da ne bi aranžiral par najlepših primerkov snežk in zelenk, ki smo jih našli.





P.S.: včasih Ti res ti res malo zavidam, Anica, v kakšni lepoti živiš. Če bi bil od tam, bi bil neprestano v takem gozdu.

tinček

Imam eno vprašanje.Do katere nadmorske višine rastejo snšeke.

kobanc

Do 800m zagotovo, preverjeno.

klavir

Vsaj zame je pa zimska panjevka najokusnejša pražena na oljčnem olju s česnom ter posoljena... Prej smo vedno delali recepte s spleta, ki so največkrat zapleteni, nekaj časa sem celo mislil, da goba sama najbrž ni posebno dobra, če rabi toliko dodatkov, pa ni tako. Odličnega nežnega okusa je, seveda samo mladi klobučki, pa saj je že teh ogromno...

anica

Pozdravljen Klavir!
Čudoviti posnetki z mojih rojstnih predelov. Zelo blizu si hodil. A veš kje je Sv. Jurij - čudovita vas.
Sedaj pa tudi jaz rabim skoraj 100 km do mojih placov na severu. Že zdavnaj me je usoda usmerila
nekaj let v Maribor nato pa v manjše mesto z gradom in stolpom. Lansko zimo si blizu v Petišovcih gobaril.
(na "napolitankah") Če to ponoviš javi , da spijeva pol deci 0.3 ali pa kavo.
Kar nekaj dni sem rabila da "progutam" tisto nategovanje elastike. Letos sem si nabavila novi računalnik in
telefon - največ zaradi foruma. Večina mojih slik ima v levem kotu datum, včasih se pa enostavno izklopi.
Pametnejši od mene ne vedo zakaj. Sicer sem pa napačno mislila, da mi sedaj po več letih že zaupajo in spoštujejo.
Na fb tudi nisem, je pa gotovo objavil kakšen moj podarjen jurček. Je pa res, da so poleti jurčki rasli nenormalno.

Spodaj priložim nekaj posameznih jurčkov z datumom. LP A.


anica


Pa še nekaj današnjih od skupaj 15 kom.

LP A.

klavir

Lepo, da si se oglasila, Anica. Z Goričkim sem končal prejšnjo sredo, čeprav so menda še gobe, no, zadosti je. Ravno zdaj pozimi pa zahajam tudi k Muri, ja. Škoda, da nisem že prej vedel, da si prav iz tistega mesta tam doma zdaj. No, ker v notranjem slovenskem toku Mure ni veliko panjevk (verjetno posledica regulacije), hodim predvsem v Špilje v Avstriji (ker je blizu) in v spodnji tok na Dolinskem, kjer Mura že svobodneje meandrira, to je k vam...še posebej pa v Mursko šumo do sotočja Ledave in Mure, ko je tak fajn, ko prideš do špica in ne moreš več dalje...:) Naslednjo soboto imam namen iti okoli napolitank (mislim tisti 21.12., če bodo pogoji), ne toliko zaradi gob, kot zato, da bi se zvečer malo pogreli ob ognju na Malem Balatonu, če bo uspelo, tam so že neka ognjišča pripravljena, sem videl. Kontaktiram na mail. Poleti pa sem hodil s kolegi tja na piknike in ohladitev, ker zame lepšega jezerca v radiju 100 km od Maribora ni, pa jih kar poznam. Pa čeprav je samo bivša petišovska gramoznica... Edino škoda, da ne spucajo alg. Pa malo čudno so me ribiči gledali, ker nismo lovili rib...hehe
lp


Od poletja...

anica


Res je zanimiva ta naša "velika" državica, eni kidajo sneg, eni sankajo,
eni pa še nabirajo jurčke!!!

Nekaj posnetkov od 8 kom, najdenih na petek 13. decembra. LP A.

mak

Ne morem verjeti,ze pogled na tvojo bero me pogreje in veseli, Anica.
Nisem ti "fous",je pa tako neverjetno za ta cas , da bom naslednje leto obvezno sel na izlet
k sorodnikom v mursko samo da vidim te hoste.
Pa veliko uspehov se naprej in srecno !
LP
Mak

klavir

Draga Anica in Mak (ter vsi ostali), jesenske gobe so še v gozdu!

Na zadnji, deževni jesenski dan, se je na moje veliko presenečenje izkazalo, da so jesenske vrste gob še vedno prisotne, tako kot je ugotovila sicer tudi Anica... V soboto sem hotel iti po dveh letih iskat panjevke in ostrigarje k porabskim Slovencem k Rabi, pa mi ni bilo usojeno, saj se mi je zahotelo ustaviti "za pet minut" v gozdove na Goričkem na poti do tja. V prvem gozdu res ni bilo ničesar več, sploh nobenih gob (po pričakovanju, sem si rekel), že v drugem gozdu, v okolici Petrovcev, pa so zijale iz listja take velike snežke, da se ne spomnim, kdaj so že takšne bile. In to kar celi kupi. Potem sem bil pa že v tistem gozdu dve uri - je pa res, da je mraz druge vrste gob le pomoril (kakšen drobiž se je še videl tu in tam), snežk pa res veliko. Potem je seveda Porabje odpadlo oziroma bo prestavljeno, če bo priložnost, saj sem rajši pogledal še na madžarsko mejo in tudi tam so bile... lepo!





Drugače pa še pet žoltih lisičk, dve miški, posamične zelenkaste kolobarnice in ena ona, ki ji jaz rečem ponarejena zelenkasta kolobarnica (T. joachimii), ki je zgoraj čisto ista, a ima blede lističe in je enako okusna.
lp

gorenc

Na orehovem štoru so mi zrasli ostrigarji.Bi jim lahko rekli da so sodeč po barvi bukovi ostrigarji ?







hvala za odgovor in vsem skupaj lepe božične praznike

Gorenc