Determiniranje 2022

Začel/a klavir, 01 Januar 2022, 00:25

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

peter-vipavska #289, na posnetkih je najverjetneje:
- G: podvihana kolesnica
- H: bela kolobarnica
- E: klorova čeladica
- F: pripognjena čeladica

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

peter-vipavska #288, na posnetkih je najverjetneje:
- D: dolgobetna česnovka
- A: širokolistna velekorenovka
- B: kratkobetna mlečnica
- C: bela polževka

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

peter-vipavska #287, na posnetkih je najverjetneje:
- KK: razbarvana koprenka
- RR: bukova mlečnica
- UU: rdečkasta bledivka
- WW: vrsta koprenke

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

peter-vipavska #286, na posnetkih je najverjetneje:
- AA: rumenozelena koprenka
- DD: navadna mokarica
- PP: vrsta koprenke
- ŽŽ: bela polževka

Lep pozdrav,
Slavko

Osterman

Citat od: slavko dne 24 November 2022, 11:11
Mislim, da bi lahko bila Volvariella speciosa.

Lep pozdrav,
Slavko

Volvariella speciosa je sinonim za Volvopluteus gloiocephalus?

slavko

Res je Index Fungorum marsikaj spremenil, sem pa imel v mislih Volvariella speciosa f. speciosa.

Lep pozdrav,
Slavko

peter-vipavska

Zahvalil bi se za vse določitve.
Ko sem bil še mlad, je bilo spoznavanje narave lažje; hitrejši spomin, več detajlov, lažje razvrščanje in določanje, pomnjenje.
V kolikor želimo, da bi v Sloveniji imeli več "Slavkotov", je treba začeti z mladimi. Ne le zato, da jih odlepimo od ekranov, pač pa tudi zato, da se v fazi, ko je spoznavanje intuitivno, z manj napora in najboljšimi rezultati usidra tja, kamor spada.
Vse novele učnih načrtov so (žal) usmerjene v digitalizacijo in v vedno večje št. ur preživetih za zvezki, knjigami in predvsem za ekrani. Digitalizacija na vse pretege, a živimo od narave!

Otrokom rad pokažem poleg obvezne snovi še kakšno gobo in jim povem, da naši gozdovi dobro uspevajo ravno zaradi kroženja odpadlega listja in vej, ki se naslednjo pomlad znajdejo v krošnji v novem življenju ravno zaradi gliv. Če sem že bolj švoh v določanju, pa vsaj za pomen gliv vem in se ga zavedam.

Ravno zaradi takih dejavnosti so gobarska društva neprecenljiva - pa verjetno tudi podcenjena. Če že sam ne bom postal nek član s pedigrejem (ki ga resnično ne rabim), pa sem si zadal, da bom vsaj nekaj učencev tudi skozi gobarijo spravil v naravo in po možnosti v kakšno društvo. Obenem sem si zadal, da bom vsaj do rodu v večini primerov znal določiti sam (pa kot kaže, želja sploh ni tako skromna, kot se zdi).

Gobe iz Planice, ki ste mi jih določil, bom poslal v CŠOD, da bodo imeli nekaj slikovnega gradiva; mogoče pa bo otrokom v bodoče ponujena kakšna dodatna aktivnost, da učenci poleg skakalnic in športa spoznajo še to plat. Pogoje imajo enkratne.

Hvala za izdatno pomoč, veselje in vse dobro.

Par jesenskih priponk zadnjega tedna z Vipavske.

LP
Peter




Osterman

Prosil bi za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih slikah.
Po mojem gre za:
1.) Pozno lijevko
2.) Brazdasto grivačo
Obstaja kakšen način, da enostavno ločimo lijevke od livk? Opazil sem, da pri lijevkah lističi izraziteje poraščajo bet, a to se mi ne zdi pretirano zanesljiv znak.
Hvala in lep pozdrav

slavko

Bi se strinjal z določitvijo. Lijevke lahko spoznate po vonju, ki spominja na sivko (lavendel) ali včasuh na mandlje.

Lep pozdrav,
Slavko

Banditbanger

Pozdravljeni!

Nabral sem nekaj gob za katere mislim, da so pisane ploskocevke (trametes versicolor). Ker s temi gobami še nimam prav veliko izkušenj, prosim za determinacijo.

Vnaprej najlepša hvala in lep pozdrav,

Boštjan

slavko

Na posnetkih je pisana ploskocevka.

Lep pozdrav,
Slavko

Osterman

Ponovno bi prosil za pomoč pri določitvi gob.
1.) Po mojem sluzasta algoljubka
2.) Od daleč sem mislil da gre le za brezovo kresilačo/odpadljivko. Od blizu pa sem opazil igličast trosnjak. Med brskanjem po internetu za drugimi fotografijami brezovih odpadljivk sem opazil še nekaj primerkov s podobno igličastimi trosnjaki. Je to odvisno od starosti gobe oz. kakšnega drugega parametra ali gre za popolnoma drugo vrsto?
Hvala in lep pozdrav

Banditbanger

Citat od: slavko dne 27 November 2022, 19:26
Na posnetkih je pisana ploskocevka.

Lep pozdrav,
Slavko

Najlepša hvala, sem bil sicer precej prepričan da je prava, ampak potrditev strokovnjaka mi veliko pomeni, sploh ker jo nameravam uporabiti zaradi njenih zdravilnih lastnosti. V prihodnje jo bom poizkusil tudi gojiti, zaenkrat pa naj bo ka "divja".

Lep pozdrav,

Boštjan

AlenX

#313
Pozdravljeni. Danes sem med gobarjenjem opazil jetrniku podobno gobo, ki je rastla na odpadli veji. Pa me zanima kater točno bi to bila.

https://file.si/Y5WO/img-202211271348051.jpg
https://file.si/jrJg/img-202211271348161.jpg
https://file.si/Qr9E/img-202211271348391.jpg

Vprašanje imam tudi o ježkih. Jih ne nabiram ker jih ne poznam dovolj dobro. Jih pa še posebej zdaj opazim v večjem številu (verjetno medenorumeni, ker izgleda skoraj kot lisička, s tem da je spodaj kosmat). zato imam tudi vprašanje če obstaja mogoče vrsta ježka, ki ni užitna?

Lep pozdrav

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih. 

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan