Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Mislim, da ste našli poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bertoolin #193, na posnetku je najverjetneje rdeči polstenec (Xerocomellus rubellus), ki je užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

Triglav

Pozdravljeni
prosim za determinacijo gobe, barve gobe na fotografiji niso najbolje uspele, zato bi dodal da je bil klobuk zgoraj rumen, spodaj oranžen, bet vinsko rdeč.
Za določitev gobe se najlepše zahvaljujem
LP Peter

slavko

Mislim, da ste našli rdečerumeni goban (Boletus rhodoxanthus), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

s53mm

Zdravo

Je to poletni goban?  Najden v parku pod hrastom.

Lp matija

slavko

Mislim, da je poletni goban (Boletus reticulatus), ki je užitna vrsta gobe. Ker pa je že nekoliko zdelan, predlagam, da ga poskusite, če morda greni. V tem primeru je grenki goban (Boletus radicans).

Lep pozdrav,
Slavko

Rok1111

Goba 1
Katera golobica točno je to?
https://imgur.com/a/wzaLiBy

Goba 2
https://imgur.com/a/pDQY38J
Upam da se lahko dokaj razvidi iz slike...

slavko

Pri gobi 1 bi bilo dobro, če bi imeli še posnetek lističev. Najverjetneje ste našli lundelovo golobico (Russula lundellii), ki ni užitna.  V tem primeru bi moral okus mesa biti pekoč. Goba 2 pa je jelenova ščitovka (Pluteus cervinus), ki velja za užitno vrsto gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

uporabnik002

Pozdravljeni!

Mene pa zanima katera goba je to?




Raste večinoma ob deblih. Zaradi oblike in barve klobuka, ki je žameten na dotik, na prvi pogled od zgoraj zgleda skoraj kot kakšen goban, vendar to ni. Bet je dvobarven, spodnji del je teman, zgornji, bel, pa se nadaljuje v lističe. Verjetno je neužitna, vendar jo kljub temu, da je zelo pogosta v moji gobarski knjigi ni.

Da je neužitna ali celo strupena sklepam iz tega, da so te vrste gobe vedno "nedotaknjene" s strani polžev, črvov ali drugih živali ( za odškrbljen rob sem kriv sam, saj sem ga odlomil med nabiranjem)
Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor!

Ta Pravi Gobar

To je žametni podvihanec - citiram gobe.si :  pogojno užiten, dober za mešanje z drugimi gobami, uporaben je le klobuk, bet pa je preveč žilav.  Surova je škodljiva!

Drži, vedno znova od daleč misliš da je Jurček od blizu pa ...  :)

Rok1111

Pa danes sem jih toliko videl, sem prej mislis da so neužitni in jih nisem pobiral, danes sem jih sigurno zasledil okoli 20.

Hvala Slavko za prejšnjo determinacijo!

Imam še eno vprašanje... gre tule za vijoličasto bledivko?

https://imgur.com/a/AQuGqN0

hvala.

slavko

Ja, na posnetkih je vijoličasta bledivka (Laccaria amethystina), ki je užitna vrsta gobe, vendar praktično neprebavljiva. Zato jo uporabljamo predvsem za začimbo. Gobo posušimo in zmeljemo v prah.

Lep pozdrav,
Slavko

karel

Spoštovani!

Prosim za determinacijo gob na slikah.

Lep pozdrav!

karel

Pa še te.

Goba št. 3 ima opredeno dnišče, raste v vrstah.

Lp

slavko

Na zgornjih dveh posnetkih je rjavkasta livka (Clitocybe gibba), ki velja za užitno vrsto gobe. Na spodnjih dveh poosnetkih pa je raznolični luknjičar (Polyporus leptocephalus), ki je neužitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko