Gobarjenje 2023

Začel/a klavir, 23 Januar 2023, 19:05

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Ogromna "japonska" kolobarnica... Že na daleč dišala. Na glavnem prostoru pa še niso zrasle, upam, da z bližnjo sečnjo niso prekinili mikorize teh res redkih in v svetu izredno cenjenih gob...



Sem jo moral še odspodaj slikati, saj je imela velikost kot marela... Tako velikih še nisem videl...



;D

Ta Pravi Gobar

Tega si poglejte - sever Nemčije, 50 m nadmorske višine včeraj.  Okrog 4. minute najde mutante Brezovih gobanov, zadnji dve minuti pa norišnica ... Pa suho do amena, pa sam komar v zraku.  Včeraj.  Kaj takega ...
https://www.youtube.com/watch?v=Kkq9Ntp1FVM

Ta Pravi Gobar

Ne pozabit ob vseh teh neurjih da je v gozdu lahko zelo nevarno.  Jaz sem pred leti šel za Ruško kočo v grape in po eni poti povprek, brez vetra, jasno vreme, čista tišina ... Bilo je kar nekaj jurčkov in sem bil čisto nanje koncentriran.  Pa pade kakih 5 metrov za mano po tleh na sredini poti - glih po moji sledi - veja z mislim večje višine TRESK !!  Pokne po tleh, težka kot kak klavir.  Par 100 kg.  Iz čiste tišine - sploh ni bilo kaj slišat šelestenja ali pokanja prej - nič !  Mislim, par sekund da sem bil počasnejši in že ne bi nikoli več gobaril.  Pa je bilo kaj manj divje deževje kot sedaj v tej totalni norišnici.  Tak da previdno vsem !!!   :o ??? ::)

MIČO

Lisičk je na gorenjskem kar rumeno.Višina 950 mnmv :police: :P

Kraševka00

Pri nas je ševedno presuho  ::) danes s prazno košaro domou. Ve kdo kako je v brkinih?

gusar76

Citat od: Kraševka00 dne 23 Julij 2023, 21:07
Pri nas je ševedno presuho  ::) danes s prazno košaro domou. Ve kdo kako je v brkinih?
v Brkinih suho kot poper. Preživel tam cel teden. Zadnje tri dni je bilo nekaj malega dežja, a resne gobe še niso pognale.

Leonardo

Kako kaj Pohorje mariborski in ruški del nisem zasledil  teh podatkov glede rasti gliv . Sam sem prehodil včeraj vzhodni del( rekreacijsko ) in razen podrtih dreves in plazenja zemljine ter neprehodnosti brez vznemirjenja .
Lep dan
Le hod po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

rene

Pozdravljeni!
Trenutno je z gobami bolj slabo, najde se nekaj lisičk, jureti so redki. Pa še to zelo nizko. Nad 1000 metrov tema. Bilo včeraj pri Šumiku kar nekaj gobarjev, ampak z praznimi košarami. Bo treba še malo počakat. V gozdu je razdejanje. Ogromno podrtih dreves, voda teče iz vsake luknje.
Pa vso srečo vsem, pazljivost ni odveč. Makadamske ceste so v razsulu, okoli Klopnega vrha na veliko podirajo drevesa in je še toliko bolj slabše.
Lp :)

kobanc

Res je. Rasti so nehali prejšnji teden, po dobrem mescu kar ugodne poletne sezone. Morda se bodo po tem dežju prebudili, čeprav v tem času običajno rastejo posamezno, tu in tam. Za višje od 800m je pa še prehitro. Čeprav zadnja leta ni več nič tako, kot je bilo prej.

klavir

Ni čisto tako - na Pohorju lisičk kolikor hočeš, bil do 1200 m, našel en plac 1,5x1,5m rasle ena poleg druge; tudi okoli Šumika ena košara lisičk, najdejo se navadne, žametaste ter tudi njihove sorodnice čokate žilolistke vijoličaste barve... Drugih gob je resda manj, imajo pavzo, morda kaj v povezavi z luno, ne vem...

Ta Pravi Gobar

Klavir enako jaz sem bil proti Arehu v nedeljo po 12. uri - na enem najbolj obljudenem placu tu pa tam kake lisičke v skupinah po 20 - kjer res ne gledajo. Pol pa grem na en vmesni del ki ga res ljudje ne poznajo breg poln na vsake par metrov gnezda lisičk 5 - 7 cm ampak posebno letos kot kupi cvetača, pobiraš po 10 komadov skupaj ... Ni pol ure pol košare grem domov.  Pobral sem še kakih 5 lepih ala 8 cm mladih krogel Žametastih gobanov, golobice so stare klumpaste, enako bisernice so čist OUT ... Poletnih, jesenskih gobanov ni sledi.

klavir

#56
Ne vem, ali je res mogoče, da čokate žilolistke, po domače vijoličaste lisičke zrastejo tako velikanske kot v spodnjem posnetku iz ZDA...? Mogoče pa gre za kakšno ameriško različico... Morda zrastejo tako velike, če jih pustiš čisto do konca rasti, ampak potem so črvive da bog pomagaj, tem na posnetku pa ni videti, da bi bile!

https://www.youtube.com/watch?v=q632O3gyVsE&pp=ygURcGlnIGVhciBtdXNocm9vbSA%3D

Mogoče pa v Ameriki res vse zraste večje, kot pravijo, kar velja povprečno tudi za ljudi, vsaj merjene v širino...:) Ta gospa jih suši, jaz bi rekel, da za to niso primerne, ampak očitno so. Če ne bi bile pri nas zaščitene, bi bile najboljše mogoče z ribami na plošči, tako pa jih smemo uporabljati zgolj v domišljiji...

Pa še malo resneje - res mi gre na živce, da sta obe moji pohorski rastišči ogroženi od gozdnega gospodarjenja, in ne gre za majhni rastišči, na vsakem lahko v letu kot je letos, zraste za košaro teh gob. Novih rastišč pa nikakor ne najdem, čeravno jih vsako mokro leto iščem ob pohorskih potokih, kjer so rade... Torej so res redke, a tam, kjer rastejo, jih običajno zraste ogromno. Pri prvem rastišču so zdaj menda začasno končali z gozdarjenjem, potem ko so pol rastišča zradirali z bagrom, da so odstranili manjša drevesa in grmovje, na del drugega rastišča na drugi strani asfaltne ceste pa zmetali odpadno vejevje. Na srečo so ga kasneje odpeljali in za čuda tam celo spet rastejo te gobe. Pri Šumiku so v spodnjem delu tudi ogromno žagali, zgoraj, kjer rastejo, (še) ne, lahko pa da drugo leto rastišča ne bo več. Seveda je treba gospodariti z gozdom, ampak...no ne bom nadaljeval, nisem gozdar. Vem samo to, da bodo prekinili mikorizo in bo šlo v maloro rastišče zaščitenih vrst gob, ampak uničiti rastišče je seveda dovoljeno, ker gre za spravilo lesa, če pobereš gobe, si pa v prekršku, čeravno zrastejo leto za letom zopet kot sadje na drevesu, dokler drevo stoji. Seveda nisem za odpravo zaščitenosti vrst, bog ne daj, a če na nekem območju mikologi najde(m)o kakšno večje rastišče redke, zaščitene vrste, bi iz tega moralo slediti, da se lahko takšno, običajno manjše območje, zavede v posebne evidence in da zanj veljajo drugačni pogoji rabe površja in tal, ne pa samo prepoved nabiranja, to ni dovolj, saj smo se omejili zgolj na manjše zlo. Podobno kot pri redkih rastlinah...

Lepo je videti, kako te gobe čuvajo na češkem, imenujejo jih stročkovec kyovity, ker zgledajo kot skupaj zraščeni kijci. V mikoloških publikacijah in zdaj na spletu so podrobno navedena rastišča, manj kot deset jih menda imajo, in vsako rastišče je posebej poimenovano in vsako leto opazovano. Če to kaj pomaga k ohranjanju njihovega mikrohabitata, v bistvu ne vem, a zdi se logično, da bi temu bilo tako. Kogar zanima več, lahko najde leto število člankov o tej gobi v češčini, največ od vseh narodov se prav oni zanimajo za njih, zanimivo...




vidak

Nazadnje sem pred dvema tednoma zapisala, da upam, da bo fino namočilo...
Mi je kar hudo, ker se ne meni in najverjetneje tudi drugim sploh ni sanjalo kaj nas bo doletelo.
Danes sem končno zbrala pogum in se odpravila v gozd - okolica Velenja. Pri nas je bil vetrolom
v začetku zadnjih ujm zelo hud in se žal tudi v gozdu pozna. Na nekaj rednih placov bom morala vsaj
za nekaj časa pozabiti, je prenevarno. Je bilo pa vseeno zelo uspešno, jurčki so spet pognali in tudi
črvivih je precej manj. Nekaj utrinkov v galeriji.

Lep pozdrav vsem!


TopCat

Pozdravljeni!

Po zelo dolgem času sem se tudi sam odpravil v 'moj' osrednjegorenjski gozd. Sem si rekel, nekaj pa se bo že našlo...  :D Ne samo, da se je nekaj našlo, skorajda v rekordnem času sem napolnil košaro!  :o Celo tako hitro, da sem moral popoldan še na en sprehod, da sem zadostil potrebo po rekreaciji...  ;D To se še mi, v tem času leta, ni zgodilo... Najde se veliko vrst gob, tako stare kot mlade. Najbolj pa sem se razveselil sočnega mlečnika (na tem mestu bi se rad iskreno zahvalil uporabniku klavirju, ki mi je pred leti na tem forumu predstavil to gobo - na pikniku je bila hit!), ki ga lani sploh nisem našel, letos pa raste tako, da so predeli gozda kar oranžni! Pa še zdravi (nečrvivi) so! :laugh:
Toliko iz moje strani. V priponkah je nekaj utrinkov.

Vsem, ki se še boste odpravili v gozd želim obilo sreče in veselja!  ;)

Ta Pravi Gobar

Vsi tiho, ampak marsikje je polna sezona že kak teden ... ??  Danes sem bil proti Arehu tu pa res ni skoraj nič.  Eno sem srečal je imela v košarici pol kile lisičk velikih, pa jurčke vsakega po enega - borov, jesenski in poletni. Mokro do amena, gobe pa tema, rastejo same bolj čudne zadeve - tu, drugje pa po x košarah nosijo ven.  pa čist tih ... pšššššštttt ...