Katare gobe so to?

Začel/a bojan, 17 September 2012, 08:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

bojan

Zanima me, katere gobe so na priloženih slikah. Posnetki so nastali v letošnjih jesenskih mesecih.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

slavko

Od zgoraj navzdol najverjetneje:
- bela je betičasta prašnica (Lycoperdon perlatum), rjava pa sladkasta mlečnica (Lactarius subdulcis)
- rjavozelena golobica (Russula heterophylla)
- dekliški dežnik (Macrolepiota puellaris)
- vijoličasta sehlica (Marasmius wynneae)
- lepa griva (Ramaria formosa), zraven pa rdečkasta bledivka (Laccaria laccata)
- zraščeni mesnatovec (Albatrellus confluens)

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Zanima me, katere gobe so na priloženih slikah. 

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

slavko

Od zgoraj navzdol najverjetneje:
- zažetotrosni dežniček (Lepiota ventriosospora)
- dišeča sehlica (Marasmius oreades)
- začimbena česnovka (Mycetinis scorodonius)
- hostni kukmak (Agaricus sylvicola)
- zašiljena kijevka (Clavaria acuta)
- zdrizasta postrančica (Crepidotus mollis)

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Zanima me, katere gobe so na priloženih slikah.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

slavko

Na prvem posnetku od zgoraj navzdol je najverjetneje bledovijoličasta kolesnica (Lepista glaucocana), sledi pa mekinasta trdokožnica (Scleroderma areolatum).

Lep pozdrav,
Slavko

mimimimi

Vsem obiskovalcev spleta želim prav lepe praznike in uspešno gobarsko sezono v letu 2014 :)

bojan

Zanima me, katere gobe so na priloženi sliki. Včeraj, 06.02.104, sem naletel na njih pri Bertokih, pri Kopru.

Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Goba na posnetku je podobna sivolistni žveplenjači (Hypholoma capnoides).

Lep pozdrav,
Slavko

Franciska

Pozdravljeni!

Sem nova na forumu, čeprav ga kot gost uporabljam že kar dve leti. Mene zanima, če goba Ganoderma lucidum (Svetlikava pološčenka) raste tudi pri nas. Po nekaterih informacijah iz interneta bi naj rasla pri nas v gozdovih na drevesih? Če je to res,  kdaj jo lahko nabiram in ali spada med zaščitene gobe? Vem, da je v medicini zelo dobro raziskana na učinkovine, ki jih vsebuje. Za odgovore, se vam v naprej zahvaljujem.

Lep pozdrav,
Franciska

slavko

#130
Svetlikava pološčenka (Ganoderma lucidum) raste tudi pri nas. Pogosteje jo najedemo na štorih ali lesu v notranjski in primorski regiji. Sicer pa raste tudi drugod. To vrsto gobe je možno tudi umetno gojiti. Ta vrsta je v Sloveniji zaščitena in je ni dovoljeno nabirati. Sicer pa raste od pozne pomladi do pozne jeseni.

Lep pozdrav,
Slavko

0r0n1

Pozdravljeni,

pri naši hiši se že dolgo sprašujemo katera goba bi bila tole. V okolici Vitanja jih je ogromno. Nazadnje jih je punca nabrala, ker je mislila, da so dedki. Surova je zelo grenkega okusa, okoli 5cm. Prosim za pomoč.








slavko

Na posnetkih so žolčasti grenivci (Tylopilus felleus), neužitni. Da so grenki, ste ugotovili že sami.

Lep pozdrav,
Slavko

borko


slavko

Na posnetku je mlada knežja mušnica (Amanita caesarea), užitna in v Sloveniji zaščitena vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko