Kaj vse vpliva na rast gob

Začel/a slavko, 09 September 2013, 10:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Vsi vemo, da je za rast gob potrebna vlaga in toplota. Iz anket, ki ste nam jih pomagali izpolnjevati, je razvidno, da večina anketirancev (vzorec = 1400) meni, da ima tudi luna določen vpliv na rast gob.

Rezultat anketirancev je naslednji:
večino anketirancev (78 %) meni, da luna ima vpliv na pojav gob. Od tega 38,7 % meni, da ima luna posredni vpliv na rast gob, ker vpliva na spremembo vremena; 29,9 % meni, da luna ima določen vpliv na rast gob, vendar gre za kompleksen pojav, ki ga ni mogoče enostavno razložiti. Zanimivi so bili drugi odgovori anketirancev – večina drugih odgovorov nakazuje na to, da anketiranci menijo, da luna vliva na rast gob, kadar luna raste pa vse do ščipa ali polne lune. Veliko drugih odgovorov se nanaša na mnenje anketirancev, da luna vpliva na rast gob, kadar je dovolj padavin ter vladajo ustrezne vlažnostne in toplotne razmere. 22 % anketirancev meni, da luna ne vpliva na rast gob.

Manj znan pa je podatek, da na rast gob vpliva tudi elektrika. Kar so vedeli že naši predniki, so dokazali japonski raziskovalci. Že dalj časa so opazovali, da nevihtam sledijo izdatne letine gob. Raziskovalci iz univerze Iwate na severu Japonske so potrdili legendo, da so nekatere gobe podvojile svoje donose ob šoku z električno energijo. Raziskovalci so z uporabo "umetnih strel" spodbudili rast gob vrste užitni nazobčanec (Lentinula edodes), bolj poznane kot šitake. Donosi gob so se skoraj podvojili.

Seveda obstaja še vrsta razlogov, ki vplivajo na rast gob, a jih še ne poznamo dovolj dobro.

Lep pozdrav,
Slavko

dr.boletus

 Tudi sam se pridružujem tistim , ki poznajo vpliv lune na rast gob ( predvsem to velja za gobane ) .
Že dolga leta gobarim na istih terenih ( odmaknjenih od množičnega gobarjenja ) in lahko potrdim ,
da ko se ustvarijo vsaj minimalni pogoji za rast ( malo dežja , jutranja rosa , zmerne temperature )
predvsem jurčki odženejo kmalu po mlaju (  na mojih terenih v Polhograjcih - n.v. 600 - 850 m )
letos že kar ob mlaju ( najprej na svetlih poteh in jasah , čez nekaj dni bolj obilno ob robovih in
svetlih mešanih in smrekovih gozdovih , potem se pa ne ozirajo več na luno in rastejo tja do
prvih zmrzali ) . Praviloma , nekaj dni po mlaju odženejo prvi  in potem v večjih količinah rastejo
tja do polne lune . Če se v teh ugodnih 10 dnevih luni pridruži še deževje ( topel z J - JZ )
so bere izjemno dobre .
Ostale gobe so , po mojih izkušnjah , veliko bolj občutljive na samo vreme .
Lisičke , golobice , kukmaki , . . . , zelo slabo prenašajo vročino in sušo .
Ob takem vremenu , kot je bilo letos , tudi jeseni ni obilja gob .
Drugače pa , saj ni želja pravega gobarja , da prinaša domov cele košare gob .
Umirjen sprehod , sprostitev , jesenske vonjave in košarica gob - na poti domov pa zasluženo pivo .

Nagi Bator

Jaz, razen spodaj omenjenega dejstva, ne vidim kako bi "polnost Lune"
oziroma pogled iz trenutne tocke na osvetljeno polovico Lune, imelo kaj opraviti z rastjo gob oz. bilo cega.
Po mojem mnenju gre tukaj bolj za ljudsko verovanje, nekaj podobnega, kot ce nekoga vprasas,
ali verjame, da ima trenutna pozicija planetov kaj opraviti z njegovo prihodnostjo.

Kot ze receno, Luna ima od Sonca zmeraj osvetljeno priblizno polovico svoje povrsine. Luna je torej zmeraj polna !!!
Spreminja se edino kot nasega pogleda, glede na kot osvetlitve Lune in zato, razen en dan v mesecu,
vidimo samo del osvetljene povrsine Lune. Se pa zaradi polozaja Zemlje glede na trenutni polozaj bliznje Lune in Sonca
malenkostno spreminjajo gravitacijske sile teh dveh teles, ki delujejo na Zemljo.
Slednje je se najbolj opazno pri plimovanju morja. In najvecji efekt ima ravno ob polni Luni,
v trenutku, ko sta Luna in Sonce vsak na svoji strani nasega planeta.

In ce bi morda kaj imelo vpliv na rast gob ob polni Luni, bi morda imel vpliv kak dvig podtalnice oz. drugih podzemnih voda.
Morda celo vlage v povrsinski prsti zemlje? Ce je temu tako, bi gobe ob Luninem mrku morale ponoreti,
saj so takrat Sonce, Zemlja in Luna perfektno poravnani v premici.
Svetlobni odboj s same povrsine Lune, ob polni ga je seveda vec,
pa po moje nima vpliva, saj koliko je meni znano, gobe ne potrebujejo svetlobe za rast.

In ko to pisem, se hkrati zavedam, da se na drugi strani mojega mnenja nahaja 78% vernikov, tako da bom zdaj raje kar nehal  ;D

amanita_muscaria

Svetloba od Lune ima še najmanj veze. Gre za bližino in oddaljenost Lune, pa magnete in taka fizikalna jajca, ki jih bolj slabo razumem. Ampak če ima Luna tako moč, da premika morje, lahko verjetno vpliva tudi na kaj drugega. Zanimiva se mi zdi tvoja povezava s podtalnico.

Verjetno pa nekaj res je na tem. Celo moj pokojni oče, ki je bil Gobar z velikim G, in ki tudi slučajno ni verjel v nobene vraže, je ugotavljal, da je več gob, ko luna raste. Mi, ki smo bolj nedeljski izletniki, pač ne opazimo razlike, ker so najdbe čisto odvisne od sreče.

mimimimi

Iz zelo zanesljivih virov res vpliva luna, ko je v porastu oz. ko jemlje gor! Seveda pa je tudi odvisno, če je dovolj vlage!

slavko

Nagi Bator, gobe res ne potrebujejo svetlobe, tako kot rastline za fotosintezo. Potrebujejo pa toploto. Rastejo lahko v toplih nočeh, seveda če je tudi dovolj vlage.

Lep pozdrav,
Slavko

Gorenjec

Že večkrat sem se spraševal -kdaj. Zadnjič sem govoril z nekim znancem o tem in na koncu sva se strinjala da na rast gob vpliva temperaturna razlika zemlja/zrak - pride do kondenza - rosa . Vsaj tako si razlagam rast gob pred prvim deževjem ...  .
Saj so večkrat rekli , da dovolj vlage dovaja tudi megla ...
To je moje razmišljanje , ki je lahko tudi zmotno.

vrtna bučka

Mogoče vprašanje za gospoda slavkota. Mene pa zanima kako hitro rastejo sicer gobe ob optimalnih pogojih? Danes sem naletela na dilemo, našla sem majhne šesterčke. Nisem bila prepričana ali jih bi pobrala ali ne. Razmišljala sem, da jih bi pustila. Vendar pa sem z nogami verjetno prekinila micelje in dvomim, da bodo še kaj zrasli... Kdaj se mi jih "splača" it nazaj pogledat?

Mnogi celo pravijo, da gobe rastejo dvakrat na dan in gredo tako zjutraj kot zvečer po eno bero. Čeprav se mi zdi, da tako hitro pa tudi ne rastejo  :)

slavko

Kolega, ki je gojil gobe v kontroliranem okolju, je ugotovil, da so od formiranja majhnega vlaknatega izrastka (primordij), pa do odrasle gobe, potrebovale približno 5 dni. Lahko sklepamo, da tudi v naravi zrastejo v nekaj dneh.
Če ste veliko hodili okoli šesterčkov in si jih ogledovali iz vseh smeri, ste verjetno prekinili kar nekaj nitk micelija. Če ste jih preveč, gobe ne bodo več rasle.

Lep pozdrav,
Slavko

PravaBiBa

No, na rast gob vsaj po mojih izkušnjah in v naših krajih (veliko hribčkov) velja, da rastejo na južnih pobočjih, severna so običajno "prazna" meni ljubih gob (jurčki, lisičke).

janko

LP

Opažam, da je več gob po polni luni, kar pa ni pravilo. Če so gobe rastle pod ugodnimi pogoji pred polno luno, je bila rast zadnji teden še bolj bujna.

Pride pa čas, ko vsi pogoji za rast, pa gob ni. Slavko je omenil toploto.

"Na golici" sem opazil, da so gobe rastle v zaveterju poleg potokov, na delu hriba, ki ni bil hladen od vetra.

Slišal sem od gobarjev, da goba ne pride ven, če jo zebe.

Zanimivost prejšnjega leta pa je tudi bila, da na južnih straneh ni bilo nič gob na severnih pa so rastle kot nore. Vzrok po mojem mnenju je bila vlaga v tleh.

Opazujem in si probam zapomniti novosti.

Nisem pa še našel odgovora kdaj rastejo lišičke in kaj njim paše.




slavko

Lisičke so mikorizne vrste gob, podobno kot jurčki in še katere, ki rastejo v sožitju z drevesi. Pri mikoriznih vrstah gob so pogoji za rast kompleksnejši kot pri saprofitnih ali zajedalskih vrstah, ki rastejo tudi v manj ugodnih razmerah. Težko pa je natančno opredeliti kakšni so pogoji za rast posameznih vrst gob. Vsekakor jim ustreza vlaga in toplota, vendar je še vrsta dejavnikov, ki morajo biti izpolnjeni, da so ugodni pogoji za rast.

Lep pozdrav,
Slavko

janko

Hvala za odgovor

Od sprehajalcev psov po gozdu sem slišal, da je šel gospod po isti poti zjutraj in nato zvečer.

Zvečer je našel Jurčka ki ga zjutraj ni bilo.

Je mogoče, da je bil že majhen jurček pod listi in je ob zelo ugodnih pogojih zrastel v enem dnevu za 10-20 cm nam listjem.


slavko

Gobe v ugodnih razmerah rastejo hitro, vendar ne v istem dnevu. Morda je jurček res bil pod listjem in je zrasel toliko, da je postal viden.

Kolega, ki je gojil gobe, je posnel rast gob. V nekaj dneh so gobe zrasle iz primordija (majhnega vlaknatega izrastka, ki nastane na prepletu micelija) do odrasle faze. Gobe je gojil v kontroliranem okolju, pri optimalni vlagi in toploti.

Lep pozdrav,
Slavko

vrtna bučka

janko - ko jaz gobarim, grem ponavadi na poti nazaj do avta kakih 100metrov po istem področju kjer grem tudi v gozd. Na teh stotih metrih na začetku gobarjenja vedno najdem kakšna 2 jurčka. Ko pa grem nazaj k avtu, pravtako vedno še enkrat pogledam in skoraj vedno najdem še kakšnega spregledančka. Ni zrasel v dveh urah, samo prvič sem ga spregledala :-)