Zakoni in inšpektorji

Začel/a mušnica3, 17 September 2015, 08:09

Prejšnja tema - Naslednja tema

mušnica3

Veliko je bilo že rečenega na temo nabiranja in inšpektorjev, zdaj me pa zanima še tole. Zanima me, kako lahko inšpektorju, ki želi videti prtljažnik avtomobila dokažeš, da 5 kg gob nisi nabral v enem dnevu, ampak si bival v tistem kraju pač tri dni in se zdaj vračaš domov v "daljne" kraje. Torej nisi prekršil 2 kg dnevno.
Lep pozdrav,
mušnica3

medica

Še eno vprašanje: ali lahko kupiš do 2 kg gob od gobarja, ki ga srečaš v gozdu? Tudi če nima nikakršne dopolnilne dejavnosti ipd...

Pa tole:
Če gobe kupiš na tržnici, ne dobiš nobenega računa. Torej kupiš gobe na tržnici (več kot 2 kg) in te ustavi kontrola ter stehtajo gobe?? ???

slavko

mušnica3, medica, vprašanja so življenjska. Odgovor pa je dokaj preprost - brez dokazil si ne morete pomagati.

Če nabavite gobe na tržnici in ne prejmete računa in vam inšpektor, ki vas je ustavil, natehta več kot 2 kg, boste plačali globo. Tudi ne vem kako bi uspeli dokazati, da ste gobe nabirali več dni.

Lep pozdrav,
Slavko

mušnica3

Sprašujem se, ali bi bil dovolj dokaz potrdilo o bivanju (prijava), glede na to, da me s tolikšno količino gob ne bi dobili v gozdu, ampak na poti domov. Saj tudi oni ne bi mogli dokazati, da sem to nabrala v enem dnevu.  :(
Saj vem, teorija je eno, praksa pa je ponavadi nekaj drugega... mogoče ima kdo že izkušnje s tem, pa jih bo delil na forumu.
Lep pozdrav,
mušnica3

balvan

V osnovi so inšpektorji mali vladajoči ljudje, ljudje z zelo velikim egom in brez čustev da o nekem normalnem razumu ne govorimo. Njihovo poslanstvo s strani države je ta da kasirajo in gobarji smo najlažja tarča ob dnevih bujne rasti gob.
Njihov cilj ne bi smeli biti gobarji ampak preprodajalci gozdnih plodov, kajti le ti so izvirni problem zaradi katerih je prišlo do zloglasnega Jelinčičevega zakona 2kg nabranih plodov. Inšperktorji naj svoje delo opravljajo po tržnicah, preprodajalcih sadja ob trgovskih centrih in gostincih.
Normalni gobar bo nabral za svoje potrebe, včasih je to lahko več kot 2kg zelo velikokrat pa manj ali pa celo nič. Gobarji smo samo ljudje katerih rekreacija je gibanje v naravi, in sobivanje z naravo. Takšna rekreacija je najbolj protistresna in zdrava za sedanjega delavnega človeka in upam da nam ne bodo še to zaračunali ali hoteli vsiliti antistresno depresijo ob gobarjenju na recept.

mušnica3

Citat od: balvan dne 17 September 2015, 11:29
Normalni gobar bo nabral za svoje potrebe, včasih je to lahko več kot 2kg zelo velikokrat pa manj ali pa celo nič. Gobarji smo samo ljudje katerih rekreacija je gibanje v naravi, in sobivanje z naravo. Takšna rekreacija je najbolj protistresna in zdrava za sedanjega delavnega človeka in upam da nam ne bodo še to zaračunali ali hoteli vsiliti antistresno depresijo ob gobarjenju na recept.
Saj za to gre! Pa ne bi rada imela težav z njimi, če si privoščim gobarski vikend. Velikokrat grem brez gob iz gozda... Ne vem pa če bodo razumeli...Pa še vse je odvisno od moje gobarske sreče. ;)
Lep pozdrav,
mušnica3

medica

Nekaj o osebnem dopolnilnem delu, ki je po novem urejen preko vrednotnic:
http://www.mddsz.gov.si/si/delovna_podrocja/delovna_razmerja_in_pravice_iz_dela/delovna_razmerja/delo_na_crno/osebno_dopolnilno_delo_po_1_1_2015/

Vsi, ki prodajajo gozdne sadeže morajo imeti priglašeno osebno dopolnilno delo in za prodane sadeže izdati račun:
http://www.delo.si/gospodarstvo/finance/na-trznici-so-med-jurcki-tudi-davcni-inspektorji.html


klavir

Mislim, da bi tudi v tem primeru morali biti kolegi v istem avtu, drugače vas lahko vseeno kaznujejo; že če sta vsaj dva v avtu, ne bi smelo biti težav, za 5 kg pa seveda morate biti najmanj trije. Mislim, da tudi račun od bivanja ne bi pomagal...

Andrej Banko

Mene pa zanima, če pregledajo in obrnejo cel avto in iščejo tudi kakšne morda bolj nenavadne, skrite kotičke ( tako kot policisti, ko iščejo prepovedane droge ) ali samo vidno notranjost ter prtljažnik ?  ;D

klavir

Po mojem ne iščejo skritih kotičkov. Pogledajo največkrat prtljažnik, pa skozi okno zadnje zice... Tudi sam sem že pomislil na to, da bi gobe dajal tako, da se ne bi videle, pa čeprav bi bilo manj kot dva kilograma. Nimaš potem problemov, da se ti nekdo v nekaj vtakne. Samo problem je kam. Nekoč smo čez avstrijsko mejo v Slovenijo švercali kakšne koce, posteljnino, kojtre in podobne stvari, za katere bi bilo že treba plačati carino, in se je dalo narediti tako, da je zgledalo, kot da so zadnji sedeži naravno oblečeni v to. Če bi gobe samo prekril,bi se še vedno videlo, da je nekaj spodaj. Po mojem bi moral tisti, ki noče, da ga gledajo, dati gobe pred zadnje sedeže na tla, čez pa dosti krame kot da je iz trgovine. Tistega mislim, da ne bi gledali.

No, če pa so sedaj inšpektorji to prebrali, pa ne bo nič pomagalo ;D.

gorenc

#10
pozdravljeni

Porihtal sem si to dovoljenje  za nabiranje svežih gozdnih sadežev ker imam že "popoldansko obrt "mi je bil samo dodatek a pač ,kaj si moremo letos ni toliko gob.Tisti ki si bo porihtal to dovoljenje mora prijaviti ODD na upravni enoti.Morate pa dobro prebrati ,da boste morali prodati izklicno sveže gobe in ne" sušene" ter sveže zelišča ipd..."Zakon je malo dvorezni meč"POD TOČKO  ( B3)
NABIRANJE IN PRODAJA GOZDNIH SADEŽEV IN ZELIŠČ V NJIHOVI OSNOVNI OBLIKI
Kupiti boste morali še vrednotnico ki vam velja za tekoči mesec ,kupite lahko 2 vrednotnici za tekoči mesec in za naslednji mesec.1 vrednotnica je 9€ v to je všteto prispevek za pokojninsko in invalidsko zavarovanje 7€ in prispevek za obvezno zdravstveno zavarovanje 2€

lepo bero vam želim

robert11

pozdravljeni
kaj potem ko imaš to "dovolilnico", a potem lahko gobe nabiraš v neomejeni količini?
lp
robert

gorenc

Citat od: robert11 dne 18 September 2015, 12:53
pozdravljeni
kaj potem ko imaš to "dovolilnico", a potem lahko gobe nabiraš v neomejeni količini?
lp
robert


Še vedno velja 2kg na osebo .Ko imaš prijavljeno je to dovoljenje samo za prodajo z izstavitvijo računa na paragonskem bloku.