Gobarjenje, oprema, skrb za okolje 2015

Začel/a janko, 20 September 2015, 15:52

Prejšnja tema - Naslednja tema

janko

LP

Menim, da je čas tudi za temo o opremi, ki naj bi jo imel vsak gobar pri nabiranju gob.

To je obvezna košara, nožek ,škornji po potrebi, preventiva proti klopom, včasih tudi vrečka za smeti !!!.

Kaj menite gobarji in cenjene gobarke.


Janko

janko


LP


Trenutno vem da je bilo gob v tem letu premalo. Zato vsi iščemo lokacije kjer rastejo gobe.


Morda so vsi, ki nabirajo gobe, prebirajo teme na forumu že dobili vse informacije od gobarjev.

Jaz osebno ne morem biti tiho, če vidim gobarja z vrečko ???


Tudi o odmetavanju odpadkov bi se dalo govoriti.

Pohvalno je, da nekateri gobarji sami pobirajo smeti v vreče in jih odnesejo iz gozda v zabojnik za smeti.

Vse kar prinesemo v gozd ,gore,naravo je tudi prav, da jih odnesemo nazaj na pravo mesto.

V gorah je lep rek: "Smeti" odnesite v dolino. Manjka še, da jih damo za to primerno mesto.


Janko











Andrej Banko

Morda se bo komu tole zdelo preveč posplošeno, vendar bom vseeno napisal moj pogled.
Torej, po mojem videnju imajo največ občutka in spoštovanja do narave tisti gobarji, ki večinoma sami hodijo po gozdovih; tudi med tednom.
Menim, da največ nesnage in zbrcanih gob povzročijo "nedeljski" gobarji. V teh primerih gre velikokrat za družine ali cela sorodstva,
ki marsikdaj pridejo v celih trumah, celo z več avtomobili skupaj. Po možnosti s seboj pripeljejo še kup kričečih otrok in nevzgojenih psov.
Velikokrat sem tudi že opazil, kako si te skupine pred začetkom gobarskega pohoda ( takrat, ko se jaz že dostikrat vračam nazaj )
ob odprtem prtljažniku "nabirajo moči" z alkoholnimi pijačami ...

Kako dvigniti zavest o primernem obnašanju v naravi ?! Žal ne poznam pravega odgovora.
Saj v šoli se je in se zagotovo še vedno otrokom pove kaj o tem, ampak očitno se dobršnega dela populacije te stvari očitno ne primejo.
Vzgoja je takšna kot je, vedno bolj popuščujoča. Ampak... navsezadnje, tudi mnogi iz starejše generacije,
ki je odraščala v nekem drugem sistemu in s tršo vzgojo, so sposobni za seboj v gozdu pustiti pravo razdejanje.  :-\


janko

LP

Vse to drži.

Treba je dati poudarke pri vgoji mladih. Kolikor vem tudi v vrtcih uspešno delajo na vzgoji mladih v naravi.

Dober primer so taborniki , skavti...  V osnovni šoli in naprej pa se konča.

Tudi mene je Oče učil v gozdu, ko sva hodila po gozdu.

Imam poseben odnos do gozda. Ga spoštujem.

Sfinx

Me veseli, da se je tale tema odprla. Osnovno izobraževanje o kulturi obnašanja je res potrebno. Sama sem alergična na smeti v hosti, nabiranje v vrečko, dretje ipd. Pri meni v hosti najdem od piksen, do robčkov in kozarčkov (ja kozarčkov??) in me vsakič razjezi. Zadeve seveda nosim iz gozda kolikor lahko, ampak tega ni konca... je pa res ja, da so to vikendaški gobarji ponavadi.

Drugače sem že zadnjič v temi gobarjenje komentirala, pa da nepišem ponovno tukaj je link: http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,685.msg14832.html#msg14832

Odgovora ni bilo nobenega, ampak po malo boljšem razmisleku sem prišla do spoznanja, da bi morda s tem naredila še več škode, saj bi potem pa letaki ležali po tleh v hosti... Če si bk si bk  :-[

jernej

No mislim, da je gozdni bonton znan prav vsakemu in takšne zgibanke/letaki že obstajajo in se celo brezplačno dostopni na spletu: http://www.zgs.si/fileadmin/zgs/main/img/PDF/zgibanke/Zgibanka_Skrbno_z_gozdom.pdf . Seveda pa lahko oblikujete svojega če želite in ga nekako prilepite sem, ga bomo z veseljem pogledali in uporabljali. Vendar kot ste rekli bk je bk in mislim, da to pri nekaterih ne bi nič spremenilo. Nekateri pač po mojem zavestno kršijo  pravila in delajo po svojem, kot se jim zdi da je prav.

enastajerka

Citat od: Sfinx dne 25 September 2015, 13:30
Me veseli, da se je tale tema odprla. Osnovno izobraževanje o kulturi obnašanja je res potrebno. Sama sem alergična na smeti v hosti, nabiranje v vrečko, dretje ipd. Pri meni v hosti najdem od piksen, do robčkov in kozarčkov (ja kozarčkov??) in me vsakič razjezi. Zadeve seveda nosim iz gozda kolikor lahko, ampak tega ni konca... je pa res ja, da so to vikendaški gobarji ponavadi.

Drugače sem že zadnjič v temi gobarjenje komentirala, pa da nepišem ponovno tukaj je link: http://www.gobe.si/forum/index.php/topic,685.msg14832.html#msg14832

Odgovora ni bilo nobenega, ampak po malo boljšem razmisleku sem prišla do spoznanja, da bi morda s tem naredila še več škode, saj bi potem pa letaki ležali po tleh v hosti... Če si bk si bk  :-[

Se popolnoma strinjam..mene tudi grozno moti, ko vidim vso to svinjarijo...pa ljudi z vrečkami in dretje...čisto isto rzamišljam.. Zadnjič ko sem eno soboto šla na Pohorje (kar je bilo izjemoma, ker drugače čez vikende ravno iz tega rzaloga ne hodim - da ne srečam takega folka,..) sem najprej srečala eno familijo - predvidevam da dedek in babica in hčerka in vnuk al vnukica - v glavnem majhen dojenček! Nosil ga je ta dedek in vmes pobiral gobe...onidve pa hodili skupaj in pobirlai gobe v skupno vrečko... Itak da me dvigne že to ko vidim vrečko...pol pa še dojenček v gozdu?? Kaj je samo meni to nenormalno? Naslednja familija pa starša s kakim 7 lentim otrokom - vsi so se cel čas drli po celme bregu in tamali vsako gobo pobral in jo nosil kazat starim...Kozlaš...

Kar se pa tiče letakov... po mojem bi bile boljše kakšne lesene table - napisi, da je odlaganje odpadkov rpepovedano in da se bodo prekrški kaznovali al kaj takega... ker če ljudem ne zagroziš s kaznijo, pol jih tka ne spametuje... Sej vem da so že ponekod table..ampak na Pohorju priznam da še nisme videla nobene, tam kjer hodim zandji mesec ali dva..

janko

LP

Danes sem bil na Planini pod Golico. Starejša gospa je hitela z "dvemi vrečkami iz blaga" z sumljivo vsebino.

Ozirala se je okrog, kot bi bilo kaj narobe. Po mojem mnenju je morda imela gobe.


V gozdu pa sem spet naletel na pločevinke. NE Razumem.

Kot bi doma, ko spiješ pivo iz piksne, vrgel pločevinko skozi okno na dvorišče ????


Table so morda v pomoč. Za take prekrškarje to ne pomaga.

Pomislil sem, da sestavim eko letak in ga dam v roke gobarjem, ki jih srečam.

Lepo jih pozdravim in želim dobro biro.


Morda pa je prostovoljno delo tudi del nabiranja gob.

Imamo , Gasilce, Reševelce.... ki pomagajo, nas usmerjajo... in seveda gobarsko društvo.   









janko

#8
LP

Jaz bi še vedno dal na prvo mesto "zgled".

Tako kot se mi obnašamo v gozdu se bodo tudi naši prijatelji, znanci.
Otroci nas avtomatsko posnemajo. Največ, kar lahko naredimo so otroci.
Premalo jih vozimo v naravo in gozd in jih učimo. Oni so naša prihodnost.
Starejši pa velokokrat ravnajo po ustaljenih navadah. Verjemem, da se je težko spremeniti.

Pred nekaj dnevi sem na svojem terenu srečal mladega cci. 30 let in starejšega gobarja (70 let).
Oba sta hodila po hosti z vrečko ? Starejšega gobarja ga poznam. Vprašam ga, če ve zakaj je pomembno nositi košaro.
Pogleda me in reče da ne ve. Razložim mu glede zračnosti gob, plesni in sejanja trosov. Rekel je, da tega še ni slišal.

Naši starši so v preteklosti dali malo poudarka na vzgoji o gozdu naravi. Prednost je imela vera, politika, delo, itd.

Ti gobarji ne berejo forumov, niso v nobenih društvih. Imajo pa gozd pred hišo.

janko

LP

Je imel kdo v tem letu kaj opraviti z klopi.

Nič nisem zasledil, da bi kdo omenil.

Jaz sem uporabil sprej in zvočni odganjalec v poletnih mesecih.

Janko

Triglav

Pozdravljeni
Uporabljal sem zvočni odganjalec in nisem dobil letos niti enega klopa. Pred nekaj leti sem dobil, boreliozo in sem moral kar nekajkrat na infekcijsko kliniko v Ljubljano. Nato sem se cepil proti klopnemu meningitisu. Pred uporabo zvočnega oganjevalca, sem uporabljal razne spreje, pa sem včasih dobil v gozdu tudi po tri klope dnevno, nato sem prešel na kis ki sem mu dodal vodo, tu je bilo že učinkovitejše, sedaj pa kot sem že omenil z zvočnim odganjalec so ti problemi rešeni.
LP Peter   

janko

LP

Triglav hvala za izkušnjo.

Tu ne gre za reklamo. Klopa ne smeš dobiti, da ti pije ... in še virus pusti za nagrado .

Iščem načine, kako se jih ubraniti.

Janko

janko

LP

Prihaja tudi čas daril in podobnih stvari. Mene ves ta  "rom pom pom" reklam zelo moti.

Ko se narava umiri , bi si moral tudi človek vzeti čas zase in svoje najbližje.

Morda pa je to leto čas za skromno uporabno darilo v obliki košare za nabiranje v naravi, nožka za čiščenje...

Darilo je lahko izvirno, zabavno in uporabno brez interneta in telefonov.  :o 8) ;)

 

janko

LP

Lep pozdrav vsem.

Je v tem letu kaj drugače glede varovanja narave...

Ali je kdo morda kupil hčerki, sinu, tastu ,tašči košaro za nabiranje gozdnih sadežev.

Sedaj je čas počitnic, spoznavanje narave, in možnost " stran od računalnika, telefona..."

Ima kdo kako izkušnjo.


Janko



janko

LP

Zamima me, če uporabljate zaščito proti klopov.

Zadnje leto jaz uporabljam napravico "bajbaj", ki je kot obesek in zmoti klope.

Na srečo to leto še nisem dobil klopa. Imate ostali kakšne nove izkušnje.

Hvala za vsako mnenje.

Janko