Determiniranje 2018

Začel/a klavir, 07 Januar 2018, 13:01

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Tema, predvidena za determiniranje nepoznanih vrst gob.

Funnybot

Bom pa jaz prvi :) Danes sem šel peš ob potoku in sem čisto slučajno usmeril pogled na osamel štor, ko se mi je nenadoma oranžno zasvetilo. Seveda mi ni dalo miru. Nato odkrijem bršljan in pod njem zagledam te prisrčne gobice:



Menim, da gre skoraj verjetno za zimske panjevke, a raje vprašam, saj sem jih danes (potencialno) prvič videl. Žametast bet v barvah, ki me spominja na pijačo miš maš, skratka vse skladno z opisom v literaturi. Zanima me bolj konkretno, kakšno rastišče imajo te gobe rade z ozirom na morebitno preferenco do določenih drevesnih vrst in temperature. Sam namreč z zgornje Gorenjske in me zanima, kako je pozimi s panjavkami in drugimi zimskimi gobami v naših koncih, če ima kdo izkušnje, glede na to, da tu prevladujejo smrekovi in bukovi gozdovi z nižjimi povprečnimi tempraturami ter višjo nadmorsko višino. Pa še glede užitnosti panjevke: nekje piše, da je pogojno užitna in da jo je priporočljivo prekuhati, spet drugje, da je absolutno užitna. In kaj je mišljeno, da je prekomerno uživanje škodljivo; v kakšni količini govorimo? Relevantne študije, ki sem jih na hitro preletel pravijo, da flamutoksin, izoliran iz zimske panjevke, lahko deluje kardiotoksično in hemolitično - slednje testirano na človeških in živalskih eritrocitih. Najlepša hvala za odgovor!

slavko

#2
Na posnetku so zimske panjevke. Gre za mlajše primerke, saj bi sicer beti bili temnejši. Goba je užitna, le pretiravati ne smemo s količino. Za večjo količino gob smatramo več kot pol kilograma svežih gob na osebo pri enem obroku.

Pri nas na štajerskem koncu te gobe najraje rastejo v lokah ob vodi, praviloma na vrbah. Sicer so gobe saprofiti, kar pomeni, da lahko poženejo tudi na drugih vrstah dreves oz. zakopanih organskih ostankih. Možno jih je tudi gojiti in v tujini so znani pod imenom enokitake.

Lep pozdrav,
Slavko

Funnybot

Hvala gospod Slavko za odgovor! Vaše besede so mi takoj dale zagona, da sem odšel proti Savi in poskusil kaj poiskati v okolici vrb, na podobnih terenih, ki sem jih videl v objavah predhodnikov. In nisem mogel verjeti, da napisano res drži. Že po parih drevesih sem na večih drevesih zagledal panjevke, ki pa so bile še dokaj majhne - velike okoli 3 - 10 mm, tako da jih nisem pobiral.



Da sreče še ni bilo konec sem zagledal še bezgov grm posejan z bezgovimi uhljevkami. Vsaj mislim da so. Ali so sveže uporabne ali jih je bolje sušiti?





Našel sem tudi velik nasad, na enem mestu okoli 20 primerkov teh (vlagomerni zvezdež?) ...



... na bližnjih drevesih pa tole:




slavko

Na posnetku bi lahko bil vlagomerni zvezdež. Tista rjava lisa na drevesu je vrsta gobe, vendar je v tej fazi rasti (resupinatna faza) težko reči za katero vrsto gre.

Bezgove uhljevke lahko posušite in jih hranite za v prihodnje. Potem se bodo gobe skrčile in postale črne barve. Take dobite tudi v nekaterih trgovinah pod oznako ''black fungus''. Ko gobo namočite v vodo, se bo ponovno povečala. Te gobe najdete denimo v kitajsih kislo-sladkih juhah. Na naši strani pa imamo tudi recept za sladico iz teh gob (bezgova uhljevka ima nevtralni okus).

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Mislim, da je Peziza vesiculosa.

Lep pozdrav,
Slavko

gorenc

Citat od: slavko dne 11 Januar 2018, 07:12
Na posnetku bi lahko bil vlagomerni zvezdež. Tista rjava lisa na drevesu je vrsta gobe, vendar je v tej fazi rasti (resupinatna faza) težko reči za katero vrsto gre.

Bezgove uhljevke lahko posušite in jih hranite za v prihodnje. Potem se bodo gobe skrčile in postale črne barve. Take dobite tudi v nekaterih trgovinah pod oznako ''black fungus''. Ko gobo namočite v vodo, se bo ponovno povečala. Te gobe najdete denimo v kitajsih kislo-sladkih juhah. Na naši strani pa imamo tudi recept za sladico iz teh gob (bezgova uhljevka ima nevtralni okus).

Lep pozdrav,
Slavko
Jaz sem bezgove uhljevke vložil v kis ,so odlične.

BubikolRamios

#8
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=42437313347648668c2e24db98c7080f
Leptoporus mollis, po moje, glede na barvo.
Je pa precej propadla. Tiste zraven, ki so 'bolj sveže', nimajo nobene takšne barve, niti na prerezu. Mislim da so točno tele:
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=cad2e5b5cfbe4da9bd7d823808f75f24
Na smreki.

Gobe si: "Leptoporus mollis ... deblih raste enoletna luknjičarka konzolaste rasti" , potem so tiste ostale druge vrste, tam so že od pamtiveka (-:
In če je verjeti navedbam glede velikosti klobuka (2-5 cm), imajo ostale tudi precej večjo -  'neskončno' dimenzijo klobuka.

slavko

Mislim, da je pod 1. Leptoporus mollis. Antrodiella serialis raste samo na smrekovih štorih. Zato je verjetno tudi ta vrsta pravilno določena.

Lep pozdrav,
Slavko

bertoolin

Pozdravljeni!
So gobe na sliki Bezgove Uhljevke? Rasle so na ?bukovem? štoru in zato sem postal malce sumničav...
Hvala!


slavko

Na posnetku so bezgove uhljevke, čeprav so rastle na bukvi. To smo že kdaj tudi sami opazili.

Lep pozdrav,
Slavko

PrviProgram

Našel sem jih tudi na Kiviju.

BubikolRamios

http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=7c781e852e0a4d8bb30174afa08fa14b
Na nekaterih povsem zdravih jelkah, zadeva ne gre čisto do vrha in ne tudi povsem do dna (+/- se konča pod prvimi vejami). Na nekaterih jelkah tega ni nič.
Ni zmrzal, po moje je fungi.

slavko

Mogoče je Grandinia cineracea, lahko pa tudi karkoli drugega. Brez mikroskopiranja se to ne da določiti.

Lep pozdrav,
Slavko