Črni gobani v Sloveniji

Začel/a Andrej Banko, 02 Oktober 2017, 21:10

Prejšnja tema - Naslednja tema

počasna

tudi mene zanima, če je to črni ... vsaj mi mu tako pravimo

ta lepotec je najden v Doliču (nekje od Ptuja naprej)

Urban

Glede na rdečkasto obarvanost klobuka bi rekel, da gre za borovega gobana.

Lp, Urban

Andrej Banko

A kar na Rožniku ?!  :o Pa kaj si ti nor !  ;)
Zakon, bravo ! No, sicer sem letos slišal, da so jurčke našli tudi okoli Ljubljanskega gradu.

Res mi je zanimivo, da borovim rečejo črni. Bolj logično bi bilo, če bi jih imenovali "tardeči".

Urban, jaz definitivno sem za akcijo. Če ne drugega, bo pa izlet.
Lahko pa smo še večji lumpi in jih gremo rabutat k Italijanom.  :P

blaz3k

Citat od: Andrej Banko dne 02 Oktober 2017, 21:10
Gobe nabiram že kakšnih 25 let, ampak če dobro pomislim, še nikoli do sedaj nisem našel nobenega črnega gobana ( Boletus Aereus ).
Morda sicer, da sem v mlajših letih, ko še nisem znal razlikovati med poletnim/jesenskim/borovim/črnim,
ampak so bili vse to samo jurčki, našel kakšnega, vendar dvomim. Pa tako ali tako takrat niti nisem našel veliko jurčkov, ker nisem poznal terenov.
Zadnjih deset let, ko hodim iskat gobe na različne konce Slovenije, sem pa zagotovo prepričan, da nisem našel še nobenega črnega.
In ne, ne nabiram samo gobanov. Moja najljubša goba je mavrah. Najbolj prijeten vonj pa mi ima borov glivec.
Ampak tile črni boletusi so mi pa res nekakšne "fantomske" gobe !  ::)

Saj vem, da nihče ne bo izdal svojih skrivnih terenov, pa vseeno me zanimajo vaše izkušnje, če bo kdo pripravljen kaj deliti ...

Kdaj ste nazadnje kakšnega našli ? V katerem delu Slovenije so bolj pogosti, v kakšnem gozdu, v katerem času, na kakšni nadmorski višini ...

Zakaj jih je toliko manj v primerjavi z npr. navadnimi jesenskimi gobani ?


Hvala za sodelovanje !  ;)

Jaz sem ga našel na Pohorju spodaj pod Partizanko, bila sta samo dva, to je bilo pred več leti mogoče 6, od takrat jih nisem videl, mogoče kdo pobral pred mano.

blaz3k


RaxhXephon1

Jaz jih kar redno nabiram na obali.

gusar76

Sicer z zamudo, pa vendar...

Črne gobane sem do sedaj srečeval predvsem v Bosni. Tam so precej pogosti v gozdni združbi hrasta in belega gabra. Fotografije so iz 2017, prav takrat, ko je tema nastala.  :) Zadnji dve leti jih zaradi suše ni bilo. Je pa zanimivo, da so, kljub temu, da vsaj 2 meseca ni bilo omembe vrednih padavin, rasle dežnikarice ter razne mraznice. Teh je bilo res v velikem številu! V popolnoma suhi hosti in to obe leti!