Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

Eva777

Pozdravljeni, mislim, da so bile gobe iz prvih treh posnetkov vse iste vrste (ena izmed obrnjenih gob na drugem posnetku je namreč ravno ena izmed dveh na prvem), trosni prah je bil bel (oz. svetel), torej verjetno za črnivke ne gre. Mogoče bi vse gobe lahko bile  Hydropus scabripes... Sama sem malo razmišljala v smer mycena aetites. Bi lahko bile te? Glede gob na zadnjih treh posnetkih bi se pa kar strinjala. Hvala!

slavko

Mislim, da bo Hydropus. Mycena bi morala imeti bolj nažlebkano obrobje.

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Sicer je goba še zelo majhna, ampak mislim, da je zimska panjevka.

Lep pozdrav,
Slavko

Ta Pravi Gobar

Na Dravskem Polju rastejo še kar na veliko Borove glive,  Golobice, pa še kaj ... Včeraj pobral eno preko 1 Kg  Borovo ...  Zdrava, lepa, čista.  Ne pomnim ob tem času.   Kolega je pobral predvčerajšnjim krasnega Borovega gobana na pohodu med Spodnjo in Zgornjo vzpenjačo, mladega, res lepega.

Pa lep pozdrav vsem   :)

Eva777

Pozdravljeni,

prosim za določitev dveh vrst gob. Za prvo se mi zdi, da so Paralepista flaccida, druga ne vem. Hvala in lep večer!
Eva

slavko

Se strinjam z odločitvijo vrste na prvih dveh posnetkih. Na drugih pa je verjetno Antrodiella semisupina.

Lep pozdrav,
Slavko

Eva777

Pozdravljeni, so tole sivi zajčki ali kaj drugega? So pa gobe že malo zmrznjene. Hvala in lep dan! Eva

slavko

Na posnetkih se vidijo majhne dlačice na klobukih, kar ni značilno za zajčke. Mislim, da ste našli kraško kolobarnico (Tricholoma myomyces).

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Mislim, da bi na prvi sliki z leve (tista z vijoličastimi lisamil) lahko bila Ceriporia purpurea. Naslednja je verjetno Ceriporia metamorphosa, na naslednjih posnetkih pa najbrž Ceriporia reticulata.

Brez mikroskopa pa seveda natančna določitev ni mogoča.

Lep pozdrav,
Slavko

Funnybot

Pozdravljeni,

letos sem se malo bolj začel zanimati za gobe, tudi z namenom, da se na krožniku ne bi znašle zgolj lisičke in jurčki, ampak tudi kaj drugačnega. Malo sem spremljal ta čudovit forum ter si tudi kupil gobarski priročnik in tako z vso to pomočjo  nabral še borovega glivca, dedke in turke, cigančke in še kaj bi se našlo. Tudi vse "terapevtske poskuse" sem uspešno prestal :) Ker sem v zdravstveni stroki in sem videl nekaj zastrupitev, se res držim načela, da ne nabiram gob, za katere nisem 100 % prepričan. Priznam, da si kakšnih golobic in štorovk še ne bi upal nabirati. Med potepanjem po naravi sem tekom leta opravil nekaj posnetkov gob, ki jih nisem znal določiti, zato bi tukaj prosil za pomoč.

1. bi rekel neka zvezdica

2.

3. Vrsta livke?

4. vrsta koprenke?

5.

6. siva grivača?

7.

8.

9. Galerina?

Najlepša hvala za odgovor!

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
1. vlagomerni zvezdež (Astraeus hygrometricus)
2. jelkova plamenka (Gymnopilus sapineus)
3. varljiva mlečnica (Lactarius decipiens)
4. pegasta koprenka (Cortinarius subvalidus)
5. vijoličasta bledivka (Laccaria amethystina)
6. grmičasta roža (Thelephora palmata)
7. lijasta trobenta (Craterellus tubaeformis)
8. dvobarvna medlenka (Hebeloma mesophaeum)
9. mahovna bledivka (Laccaria proxima)

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=be3bff0da3db452ebb06025669fec631
Lycogala terrestre ? Špekuliram glede na en ime: Wolf's milk

kolikor pa berem pa Lycogala terrestre/epidendrum - brez mikroskopije ni nič ?

slavko

Drži, pri teh in podobnih vrstah brez mikroskopa ni zanesljive določitve. Na posnetku bi zato lahko bila tudi Lycogala epidendrum.

Lep pozdrav,
Slavko