Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

Na posnetkih je najverjetneje:
1. Peziza vesiculosa
2. Psathyrella candolleana

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- na prvih dveh posnetkih klobukasta ščitovka (Pluteus petasatus)
- na naslednjem posnetku cvetoča grmulja (Artomyces pyxidatus)
- na zadnjem posnetku pa kolobarčasta ploskocevka (Trametes ochracea), če je trosovnica na spodnji strani gladka. V primeru lističaste strukture pa bi lahko bila vrsta navadna cepilistka (Schizophyllum commune)

Lep pozdrav,
Slavko

marjans

Lepo pozdravljeni,

prosim za pomoč. Na sliki bi rekel da je suha polževka, ampak okus ima pa rahlo pekoč (kot poper).
Nabrane so pa na dolenjskem (v turjaških gozdovih).

https://drive.google.com/open?id=0B5DaR-CQue1UYm9zVHVBUlNnZVVCakk1RGtza1NoaGN1bUJz
https://drive.google.com/open?id=0B5DaR-CQue1UQmZTMEI1S2l1NnNHbGs1RlUzbVFXd1ZTUm9r

Hvala,
Marjan

slavko

Na posnetkih je poprova pečenica (Lactarius piperatus), ki je pogojno užitna vrsta gobe. Več si lahko preberete tukaj, http://www.gobe.si/Gobe/LactariusPiperatus.

Lep pozdrav,
Slavko

marjan

Pozdravljeni

Vaš forum sledim že kar nekaj časa, danes se pa oglašam prvič. Upam, da mi boste zaradi tega oprostili kakšno neumnost.

Pri nas je vse več gobarjev, tudi vreme se zelo spreminja, nekaj let nazaj smo doživeli tudi vremensko katastrofo.
Zato je tudi mene začelo zanimati vse več vrst gob, saj so bere iz leta v leto manjše, čeprav terene kar dobro poznam saj sem reden obiskovalec gozda že več kot 50 let.
Zanima me, če iz vaših slik sklepam pravilno, zato svojega mnenja niti ne podajam, ker nočem vsiljevati svojega mišljenja.
Gobe na spodnjih slikah sem slikal na podrtem bukovem deblu v zadnjem tednu junija letošnjega leta. Drevo je podrto zaradi žleda pred nekaj leti v osrednji Sloveniji. Na tem deblu raste tudi druga vrsta gob.
Zavedam se da so gobe preveč stare za uživanje. Zato me zanima kdaj običajno rastejo. Prosim tudi, da ocenite njihovo starost, da jih bom v naslednjem letu lahko nabiral, če so užitne.

Hvala za vaš trud
in Lep pozdrav

Marjan

PS
Tudi sam sem se trudil slike pomanjšati, sicer mi je uspelo vendar z njihovo kakovostjo nisem bil zadovoljen.








marjan

Pozdravljeni

že drugič danes

Zanima me tudi katera vrsta gobe je na spodnjih slikah.
Slikano 29.06.2017.
Te gobe blazno smrdijo (na pogled so mi pa zelo očarljive), nekatere so že ležale na tleh, ko sem slikal prvo je nanjo priletela muha, zelo podobna mesarici vendar veliko manjša in telo se ji je lesketalo v oranžni barvi, mesarici se pa lesketa v modri barvi.

Oprostite prvi dve sliki sta za 90 stopinj zasukani

Hvala za odgovor
Lep pozdrav

Marjan






slavko

Na posnetkih je smrdljivi mavrahovec (Phallus impudicus), ki je mlad užiten (dokler je še v obliki jajčka).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

marjan #51 na drevesih, ki jih je uničil žled, bodo rasle različne vrste gob, ki bodo na koncu les razkrojile in bo postal del gozdnih tal. Na posnetkih je najverjetneje poletni ostrigar (Pleurotus pulmonarius), ki je užitna vrsta gobe, ko je mlada. To spoznamo po strukturi gobe. Če je mehka in sočna, gre za mlado vrsto gobe. Pri starejših primerkih je meso trše strukture in se težko reže z nožem. Takrat goba ni več primerna za uživanje.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih posnetkih.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Na prvem posnetku od zgoraj navzdol so poprove mlečnice (Lactarius piperatus), že nekoliko starejši primerki. Sledi posnetek malinove golobice (Russula romelii).

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

1. zbledela črnivka (Psathyrella candolleana)
2. jelenova ščitovka (Pluteus cervinus)
3. verjetno mlada bukova kresilka (Fomes fomentarius)
4. sočma mlečnica (Lactarius volemus)
5. žametni podvihanec (Tapinella atrotomentosa)

Lep pozdrav,
Slavko

griziol

Hvala za odgovor! In 3. je res bukova kresilka, ker je rastla na starejši bukvi.