Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

seppo

Spoštovani,
Najlepša hvala za izčrpen in hiter odgovor.
l.p.

griziol


slavko

Našli ste gobe iz rodu čeladic (Mycena). Najverjetneje pripognjene čeladice (Mycena inclinata), ki niso užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

griziol

Hvala za odgovor! Zgledajo pa okusno  :P

griziol

Hej! Danes smo spet obiskali gozd pa smo nabrali nekaj poprovk ki so bile odlične! Zagledal sem pa tudi to čudno gobo, ki je pa ne poznam (nabral sem jo ker je že stara trosovje so pa polži v večini pojedli). Prosim za indentifikacijo :) So pa tudi že borovnice v gozdu  :D
http://prntscr.com/filntu
http://prntscr.com/filph4

slavko

Na posnetkih je žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus), ki je pogojno užitna vrsta gobe. To pomeni, da ga je pred uporabo treba toplotno obdelati. Uporabite le take primerke, ki so še mladi, sočni.

Lep pozdrav,
Slavko

seppo

Lepo pozdravljeni,
Zopet sem bil v gozdu in našel gobe, ki jih ne poznam. Prosim, če mi poveste kateri gobi sta. Hvala.

griziol

Hvala za odgovor! Sem ga tudi zasledil v knjigi 100 zdravilnih gob in naj bi imel antitumorne učinke.
+Seppo na prvi sliki je Phallus impudicus - smrdljivi mavrahovec. Užiten je ko je še v jajcu drugače je pa zelo zdravilna goba. Na drugi sliki mi pa zgleda da je Plúteus leonínus, rumena ščitovka, ki je neužitna, ampak raje počaki potrdilo Slavka  ;)

slavko

Potrjujem določitev uporabnika griziol.

Lep pozdrav,
Slavko

seppo

Pozdravljeni spet v forumu,
Zopet sem bil v gozdu in našel te gobe. Ali je to mrežasta polstenka ali kaj drugega? Je užitna?
Hvala.

slavko

Na posnetkih je polsteni goban (Boletus subtomentosus), ki je užitna vrsta gobe. Dober tek.

Lep pozdrav,
Slavko

seppo

Najlepša hvala g. Slavko.

seppo

Spoštovani gobarji,
Ponovno bi vas prosil, če mi poveste katera goba je to. Ko sem jo čistil po betu je le ta takoj postal črn. Drugače je bil rdečkast. Klobuk pa postane moder ko se ga dotaknem. Gledal sem na vaši spletni strani in zaenkrat nisem nič podobnega našel.
Hvala za vašo pomoč.
l.p.

slavko

seppo #42, dobro, da ste med posnetki dodali še mlajši primerek gobana. Prav zaradi tega je možno lažje določiti vrsto, leponogi goban (Boletus calopus). Ta goban je neužitna vrsta gobe, saj greni.

Lep pozdrav,
Slavko

seppo

Najlepša hvala za hiter odgovor.