Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Tema, določena za determiniranje gob v letu 2017...

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gobe na priloženem posnetku (2.01.2017). Ali gre za kapučasto lesenjačo?

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Res ste našli vrsto lesenjače (Xylaria), vendar mislim, da je dolgobetna lesenjača (Xylaria longipes).

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

Podobna sta Anthracophyllum lateritium in Tectella patellaris.

Lep pozdrav,
Slavko


slavko

1. Verjetno Steccherinum ochraceum.
2. Verjetno Crepidotus epibryus.

Lep pozdrav,
Slavko

maki21

Pozdravljeni,

Pišem v imenu Permakulturnega Inštituta Maribor, kjer na Pobrežju v Mariboru po permakulturnih načelih pridelujemo zelenjavo. Ker gre za poustvarjanje naravnega ekosistema, so gobe nepogrešljiv del naše prakse. Tako smo na potke med grede zelenjave nasuli sekance, na katerih sedaj rastejo gobe, ki s svojimi miceliji nudijo hranilne snovi zelenjavi. Na gredah med solato, peteršiljem, čebulo, in ostalo zelenjavo tako rastejo različne gobe, prosim za pomoč pri determiniranju in podatek o tem če so gobe užitne ali ne. Hvala že vnaprej. Objavljam samo tri vrste ki rastejo sedaj, našteli smo jih sigurno že 10, če ne še več.

Ps.: Več o inštitutu najdete na: www.permakulturni-institut.si, naša vrata so odprta za obiske, v kolikor bi želeli priti pogledat gobe in zelenjavo sami.










slavko

Na prvem posnetku od zgoraj navzdol je vrsta tintnovcev (Coprinellus). Verjetno veneči tintovec (Coprinellus impatiens), ki je neužitna vrsta gobe.

Sledita dva posnetka kukmakove strniščnice (Stropharia rugosoannulata), ki je pogojno užitna vrsta gobe in prekuhana okusna ter vsestransko uporabna. To vrsto je mogoče tudi umetno gojiti.

Na zadnjih dveh posnetkih pa je trda njivnica (Agrocybe dura), ki je užitna vrsta gobe in je nekoliko podobna kukmakom (šampinjonom). Tudi to vrsto je mogoče gojiti.

Lep pozdrav,
Slavko

Leedo

Pozdravljeni,

Zanima me vrsta gobe na spodnjih slikah.

Hvala in lep pozdrav,
Leedo

Luka34

Katere gobe so to?
Našel sem jih na pašniku.

Luka34

Zanima me, kaj so to za ene gobe.
Sem jih našel na pašniku.

slavko

Leedo #9, na posnetkih je rana njivnica (Agrocybe praecox), ki je užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Luka34 #11, na posnetku je vrsta rdečelistke (Entoloma). Verjetno je aprilska rdečelistka (Entoloma aprile), ki je užitna. Rdečelistke, ki rastejo pomladi na travnikih pod sadnim drevjem, so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

Pozdrav..danes na sprehodu videla te gobice... lepo prosim za determinacijo:) Klobuki imajo premer skoraj 1 decimeter..




lp