Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

bojan #790, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- sramežljivi dežnik
- sivolupinasti lupinar
- belobetna koprenka
- zajčki ali rdečelistke, odvisno od lističev in betov
- rdečkaste razcepljenke
- navadna gostolistka

Lep pozdrav,
Slavko

imikse

Zanima me kaj zaene gobe so to. Saj jih prvič vidim. Eno od prve slike sem pobrala, da se bolje vidi. lp

harloc

Pozdravljeni,

sem novinec pri poznavanju gob, in me zanima če mi lahko pomagate pri razpoznavi.
Hvala za pomoč.
Peter








slavko

Od zgoraj navzdol sta dva posnetka poprhnjene livke oz. meglenke, ki je pogojno užitna vrtsa gobe. To pomeni, da je surova strupena, prekuahana ali pečena pa užitna. Naslednja dva posnetka nista dovolj dobra za zanesljivo določitev.

Sledijo brezovi dedki, kji so užitna vrsta in na koncu rumene grive, ki so tudi užitne. Pozorni morate biti na barve. Le. če so vse rumene, kot na posnetku, gre za užitne vrste, sicer so lahko strupene.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

imikse #796, na zgornjem posnetku so svetlikave pološčenke, ki so v Sloveniji zavarovane in jih ni dovoljeno pobirati. Spodaj je ob svetlikavi pološčenki še navadna gostolistka.

Lep pozdrav,
Slavko

janchi


imikse

Hvala, svetlikava ploščenka ali reiši. Noben od gobarjev mi ni znal povedat, ker tu ne raste. Našla pa sem jih v Javorniku. Zanimive za videt v naravi. Gobarim že veliko let pa jo še nisem vidla. Hvala za odgovor, vse dobro in lep pozdrav iz notranjske

Irina

slavko

janchi #800, goba je že kar stara. Mislim pa, da gre za eno od kolobarnic. Med rjavimi kolobarnicami ni prav veliko užitnih. Tale na posnetkih zagotovo ni.

Lep pozdrav,
Slavko

bojan

Prosim za pomoč pri identifikaciji gob na priloženih fotografijah.

Za odgovor se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.

Lep pozdrav
Bojan

slavko

Od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- dišeča polževka
- grmovnata polževka
- kratkobetna mlečnica
- zajčje uho
- otočkasti strgalkar
- hrastova golobica

Lep pozdrav,
Slavko

grajbos

Lep pozdrav

Najprej najlepša hvala za dosedanje determiniranje.
Imam pa "novo" gobo oz. gobe za determinacijo. Rastejo v šopih kot štorovke, rastišče je pa na zelenici pred hišo. Je pa nekoč tukaj rastlo nekaj smrek ter v bližini topol.


slavko

Mislim, da so čebulaste mraznice, pogojno užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

enastajerka

#807
Pozdravljeni!
Prosila bi za pomoc. Po prebiranju opisov dolocenih gob, nisem vec sigurna katere sem nasla: zajetna, vinska polzevka ali morda zajetna kolobarnica? Zdijo se mi ful podobne, ceprav imajo moje gobe res tiste tipicne pikice po lističih, kot menda pise v opisu zajetne polzevke...ampak gledeli sticev pa ne morem reci, da bi se drzali beta ali potekali po njem navzdol...le na dolocenih mestih se mi zdi, da se res drzijo beta. No glede barve -na fotografiji iz kuhinje je barva nekoliko bolj rjava kot v resnici. V resnici so dokaj rdeckadte in tavecja ima premer celo 17 cm!
Hvala ze vnaprej in lep pozdravcek!
Mojca

slavko

Na posnetkih je orjaška kolobarnica, po domače čebular. Je užitna vrsta gobe, ampak kar žilava.

Čebular je največja vrsta v rodu kolobarnic z rdečečim mesom, se pa zgodi, da jo nabiralci včasih zamenjajo s strupenimi, rjavimi vrstami kolobarnic. Pod bori raste strupena lepljiva kolobarnica, ki diši po moki, včasih zraste tudi precej velika, kar zavede ljubiteljske gobarje.

Lep pozdrav,
Slavko

Rak

Malo sem v dvomih, je na prvi fotki hrastova ali modrikasta golobica?
Je na drugi in tretji fotki bukova kresilača (raste na trohlem padlem deblu bukve)
In katera kresilača je na četrti, raste na še živem drevesu.
Lep pozdrav in hvala za odgovor!

1   2


3 4