Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

slavko

JaniP #657, od zgoraj navzdol:
- borov goban (Boletus pinophillus)
- smrekova sirovka (Lactarius deterrimus)
- ovčji mesnatovec (Albatrellus ovinus)

Vse so užitne.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Sfinx #656, od zgoraj navzdol:
- opečnata žveplenjača (Hypholoma sublateritium), pogojno užitna
- čebulasta mraznica (Armillaria cepistipes), pogojno užitna
- na spodnjih dveh posnetkih je leponogi goban (Boletus calopus), neužitna, ker greni

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

malamut #655, od zgoraj navzdol:
- sivi zajčki (Lyophyllum fumosum), užitna
- vrsta kolobarnice (Tricholoma)

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

bojan #654, od zgoraj navzdol je najverjetneje:
- užitn asirovka (Lactarius deliciosus)
- suha polževka (Hygrophorusa penarius)
- prelestni luskinar (Pholiota astragalina)
- vrst koprenke (Cortinarius)

Lep pozdrav,
Slavko

Sfinx

Hvala Slavko
Leponogi goban je že včeraj romal nazaj v hosto, ker sem ga malo probala in vidla da je grenek, ostalo pa vrnem nazaj danes.
Živim sredi hoste in mnogo gobic ne poznam še, zato vašo pomoč iskreno cenim.

klincpagobe

Zanima me še za naslednji dve gobi, ker jih je ogromno v naših koncih:
Ali je tole sivi zajček?



Tole pa sploh ne vem, kam bi uvrstil:


Ta Pravi Gobar

Zgornja je meglenka.  V Nemčiji po novem velja za strupeno gobo.  Evo ena kopija mnenja z Nemške gobarske strani :

Nach neuersten Erkenntnissen sollte dieser Pilz nicht mehr gegessen werden.   Die Inhaltsstoffe können Magen-Darm-Störungen auslösen, für viele Personen ist er auch gekocht sehr unverträglich.   In Tierversuchen wurden Krebs und Lungenödeme durch die Inhaltsstoffe des Pilzes ausgelöst!

Torej motnje v trebuhu - črevesju povzroča.  Imeli so poskuse na živalih  (bog pomagaj)  in odkrili da povzroča  RAKA  in pljučno embolijo,  tak da prste proč od teh gob.

Lep pozdrav ...

Ale

Pozdravljeni, prosim za determinacijo:



Najdena pod kostanji, višina najvišje gobe cca. 5 cm, prijetnega vonja po moki. Na prvi pogled sem bila prepričana, da je jurček.

robert11

ale, tole je poprhnjena livka ali meglenka. kot je pred vami napisal ta pravi gobar je po novem strupena.
jaz sem jih vsako leto nabiral in tudi vlagal. s prebavo nisem imel težav. meni so bile dobre. samo na nove raziskave jih več ne bom užival.
g. slavko prosim še za vaše mnenje.
lp
robert

robert11

prossim za determinacijo.
hvala in lep pozdrav,
robert

slavko

rdečkasta trhlenka (Tricholomopsis rutilans), pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

Ale #667, poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), po dobače meglenka, ki je pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

klincpagobe #666, zgoraj je poprhnjena livka (Clitocybe nebularis), po dobače meglenka, ki je pogojno užitna. SPodaj pa črnomekinasta mraznica (Armillaria ostoyae), po domače štorovkoa, ki je tudi pogojno užitna.

Lep pozdrav,
Slavko

Ale

Hvala Robert in Slavko.

Se spomnim da smo jih nekaj nabrali, ko sem bila še otrok, vendar jih v prehrani nismo dosti uporabljali, ker starši niso bili povsem prepričani v užitnost gobe, kljub sosedovemu zagotovilu, da so užitne. Mi lepo dišijo, vendar me ne prepričajo, da bi jih nabirala. Je drugih užitnih in dobrih gob dovolj, za mojo družino in prijatelje.

Tako majhnih primerkov meglenk še nisem videla, zato jih tudi nisem prepoznala.

blaz3k



Pozdrav, mi pomagate pri prepoznavi gobe ki sem jo videl ob cesti Lovrenc na Pohorju - Šumik. Hvala.