Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

griziol

#60
Danes smo spet obiskali gozdove in sem naletel na to gobo. Sprva sem mislil da je goban vendar ni. Zdi se mi kokar da bi lahko spadala med ostrigarje. Rastla je na borovem štoru
http://prntscr.com/fsgpie
https://prnt.sc/fsgpe1
https://prnt.sc/fsgp9l

slavko

Na posnetkih je mlad žametni podvihanec (Tapinella atrotomentosa).

Lep pozdrav,
Slavko

griziol

Hvala za hiter odgovor!

RaxhXephon1

Prosim za identifikacijo gob.







Hvala in lep pozdrav!

slavko

Na prvih dveh posnetkih od zgoraj navzdol je svinjski goban (Boletus luridus), ki je pogojno užitna vrsta gobe. To pomeni, da gobe ne smete uživati surove, ampak le dobro toplotno obdelano. Zraven obroka tudi ni priporočljiv alkohol.

Sledi posnetek brezovih dedov (Leccinum scabrum), kio je užitna vrsta gobe. Verjetno veste, da dedi pri prerezu počrnijo. To pa ne vpliva na kvaliteto gobe. Nekoliko manj temni, če gobo režete v vrelo vodo. Nekateri vodo tudi nekoliko posolijo.

Lep pozdrav,
Slavko

winni

Pozdravljeni.
Današnji sprehod je nepričakovano prinesel nekaj gob.

Domnevam neke vrste jurček, babica kot rečemo mi po domače? Ali je užitna?


In še goba katere ne poznam, precej majhne velikosti:


lp

slavko

Na prvem posnetku od zgoraj navzdol je poletni goban (Boletus reticulatus), ki je izvrstna užitna goba. Na naslednjem posnetku pa je dupainov goban (Boletus dupainii), ki je pogojno užitna vrsta gobe in v Sloveniji zaščitena vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

blaz3k

V gozdu sem našel prelepega gobana, z upanjem da je užiten sem ga prinesel domov, pozna kdo to gobo in ali je užitna?






winni

Citat od: slavko dne 11 Julij 2017, 12:10
Na prvem posnetku od zgoraj navzdol je poletni goban (Boletus reticulatus), ki je izvrstna užitna goba. Na naslednjem posnetku pa je dupainov goban (Boletus dupainii), ki je pogojno užitna vrsta gobe in v Sloveniji zaščitena vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

Hvala lepa za odgovor.

Zanima me še za sledečo gobo, z zelo izrazitim vonjem in rdečim trosovjem. Takoj po prerezu je močno pomodrela.
Sumim na Bolétus quelétii, Quelétov goban ali Bóletus frágrans, dišeči goban





Lep pozdrav.
Luka

slavko

Naslednjič, ko boste poslali posnetek, naj bo viden tudi zgornji del klobuka, saj barva klobuka tudi veliko pove o vrsti.

Kolikor je možno videti iz posnetka, je zgornji del klobuka rjave barve. Na betu ni videti mrežice, zato mislim, da ste našli žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

blaz3k #67, mislim, da ste našli žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

blaz3k

Citat od: slavko dne 12 Julij 2017, 07:32
blaz3k #67, mislim, da ste našli žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko
... lepa hvala.

Ale

Pozdravljeni, prosim za determinacijo naslednjih gobanov ( rastišče na kraških tleh med listavci, predvsem bukvami):

1.
Ob prerezu potemni, kislega prijetnega okusa, med pretežno rumeno intenzivno barvo se prepletajo rdečkasti odtenki.

2.
Ob prerezu pomodri. Trosovnica intevzivno rdeče barve.

3.
Grenkega okusa. Raste v večjih skupinah.

4.
Sladek, prijetnega vonja, trosovnica intenzivne rumene barve.

5.
Sladek, prijetnega vonja, trosovnica belkaste barve.

6.
Sladek, prijetnega vonja, trosovnica rumenkaste barve.

Ta Pravi Gobar

Ale, bom na brzino jaz malo - pod 2. je Žametast goban - dober, sem si ga včeraj z lisičkami pripravil - pogojno užiten, pa saj surovih še nikoli nismo jedli, ali  ?  Pod 5. in 6. sta menda ja poletna gobana - užitna, dobra. Pod 3. mislim da je enako kot pod 2. pač trojček Žametastih gobanov.

Pri gobanih je prav strupen tako samo Vražji goban, vse ostalo je za preživet.

Lep pozdrav

slavko

Ale #72 , od zgoraj navzdol:
1. težki goban (Boletus torosus). Prosim, če nam lahko pošljete posnetke tega gobana na e-mail gdlmb1@gmail.com, da jih objavimo na spletni strani. Pripišite tudi vaše ime in priimek, da vas navedemo kot avtorja posnetka.
2. rdečerumeni goban (Boletus rhodoxanthus)
3. leponogi goban (Boletus calopus)
4. preprosti goban (Boletus impolitus). Če imate posnetke tega gobana, kjer je vidna tudi trosovnica, vas prosim še za te posnetke.
5., 6. poletni goban (Boletus reticulatus)

Hvala in lep pozdrav,
Slavko