Determiniranje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:45

Prejšnja tema - Naslednja tema

Rak

#105
Na gobo sem naletel na Pokljuki na gozdni poti pod smrekami. Goba je rasla sama in ne v skupini, zato nisem prepričan v njeno pravo določitev. Prosim za odgovor

slavko

Najverjetneje ste našli zgoščenolistno kolobarnico (Tricholoma stiparophyllum), ki je neužitna vrsta.

Lep pozdrav,
Slavko

markok

Moj drugi hobi je gojenje eksotičnih čilijev. Če je poletje mokro, je veliko gob, če je pa suho, pa čiliji bolje uspevajo :D. Zanima me, katera gobica je zrasla v loncu s čilijem. Visoka je 3cm.




lp Marko

slavko

#108
Res zanimiva vrsta. Škoda, da niste naredili še posnetek lističev. Najbliže bi lahko bila vrsta stožke, Conocybe velutipes, tudi zaradi rastišča, ker ta lahko zraste tudi v rastlinjaku. Če je možno, bi vas prosil, da gobo posušite in nam jo pošljete v društvo, da jo natančneje preverimo. Naslov je: Gobarsko društvo Lisička Maribor, Preradivičeva 1, 2000 Maribor.

Lep pozdrav,
Slavko

grgr

Zdravo,

prosim za determinacijo gobe iz priloge. Kopica, cela vrsta jih je rastla na par mesec podrti bukvo. Rastišče je Dolenjska, kraška podlaga, bukov gozd, nadmorska cca.400m.
Zgleda in deluje mi kot ostrigar, a so gobe povsem bele - bukov ostrigar pa naj bi bil siv :-o
Vnaprej hvala!

PS
Odtrgal sem seveda le eno...


seppo

Spoštovani, po dolgem času sem bil v gozdu in ugotovil, da je kljub zadnjim deževnim dnevom v gozdu še vedno dosti presuho. Gob ni nikjer. Upajmo, da bo jesen boljša. Našel pa sem dve golobici. Ena je zelenkasta (ni na slikah), druga pa je rdeča in ne vem, če je užitna in katere vrste je. Na enem štoru pa sem opazil sledečo gobo. Mislim, da bi lahko bila Laetíporus sulphúreus, žvepleni lepoluknjičar. Prosim za določitev. Hvala in lep pozdrav.

slavko

Od zgoraj navzdol:
- žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus)
- trda golobica (Russula rosea); če je določitev pravilna, potem golobica ne sme imeti pekočega okusa
- smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola)
- žvepleni lepoluknjičar (Laetiporus sulphureus)
- smrekova kresilača (Fomitopsis pinicola)
- trda golobica (Russula rosea); če je določitev pravilna, potem golobica ne sme imeti pekočega okusa

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

grgr #109, na posnetkih je poletni ostrigar (Pleurotus piulmonarius), ki je užitna in okusna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko

grgr

Hvala >> grem kar v gozd po večerjo :)

Ale

Prosim za determinacijo:

1. Zelo majhen goban, rastel je skupaj s prašnicami, na tem rastišču so bile tudi lisičke. Je prijetnega sladkega okusa in vonja, čvrsto meso, ne potemni.




2. Surova prijetnega vonja in okusa, ob prerezu potemni. Ko jo blanširaš, voda potemni, goba je okusna.




3. Sladkastega prijetnega vonja, v bližini so rasle lisičke in lupljivke (glej sliko 4.)




4. Vrsta lupljivke (ne vem katera), okusna (kožico na klobuku odstranimo), prijetnega vonja


Vse gobe so najdene na koroško-štajerskem področju.



Ta Pravi Gobar

#115
Ale, malo jaz

1.  Je ali Rumeni goban ali pa Modreč bledotrosnik - le ta je potem zaščiten na rdečem seznamu  !!!  - če na prerezu malo poplavi seveda, pa bet votel ?  Vsekakor ta goba ne more biti strupena
2.  Žametast goban - dober sem si jih letos 2 x pripravil, prvo so črno plavi, potem pa na olju lepo barvo dobijo
3.  Cigančki, jih leta nabiram - dobra gobica
4.  Macesnova lupljivka dobra tudi - se pravi vse 4 zadeve so ok, bo pa sigurno še g. Slavko potrdil

Dober tek

enastajerka

Pod 1 je verjetno zajedalska polstenka-na trdokoznici kolk vidim...
http://www.gobe.si/Gobe/XerocomusParasiticus
Ostalo bi se strinjala..naj raje se g.Slavko pove...

Ale

Hvala obema - ta pravi gobar in enastajerka - Za točko 1. se bolj nagibam k odgovoru, da je zajedalska polstenka, po tem ko sem videla opis gobe in ostale fotografije.

Cigančkov ne poznam, mi je pa dišalo po užitni gobi ... to je torej to ...  :)
Kaj za žametaste gobane strogo drži, da ne smeš spit nobene pive? Kaj se zgodi, če vseeno spiješ eno?

Lupljivke pa so končale v juhi z ostalimi lisičkami, sama jim vedno odstranim kožico na klobuku.

tomosi

Lepo bi prosil za determiniranje spodnje gobe

slavko

Na posnetkih je žametasti goban (Boletus erythropus), ki je pogojno užitna vrsta gobe.

Lep pozdrav,
Slavko