Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

PrviProgram

Kako pa je kaj z nabiranjem gob v HU. A je tam sploh dovoljeno? Imam namreč kolega tam, pa pravi da ne.

slavko

Z našim društvom že več let obiskujemo porabske Slovence v Madžarski. Gobe tam lahko pobiramo, vendar je treba biti pozoren na zavarovane vrste, za katere se plača globa (za različne vrste gob je različna višina globe). Sicer pa je količina podobna kot pri nas oz. po njihovih besedah malo večja, 3 kg po osebi.

Lep pozdrav,
Slavko

sistemc

Citat od: anica dne 09 November 2017, 10:36

18. dec. sem v tem gozdu našla zadnjega jurčka - pred nekaj leti - ko je bila izredno topla jesen.


Citat od: dverbnik dne 09 November 2017, 05:54
Ob teh slikah se pa hitr poraja dvom- upam da ne bo tako kot na drugih portalih ali FB- da se kažejo stare slike
pa lepo vsem ki kaj najdejo Dare

Pred nekaj leti sva z ženo našla štiri (4) popolnoma zdrave lepe jurčke 24. decembra v nekem gozdičku v bližini Gerlincev, ko sva tam slučajno šla na sprehod.

Tudi mene kar malo "ujezi" oz. bolj pošteno povedano "fušija se razplamti", ko vidim uspehe gospe Anice, vendar nikoli ter nikakor nisem ter ne bom podvomil v njeno verodostojnost. Moj neuspeh ali tavanje v prazno po gozdu še ne pomeni, da se gobarska sreča komu drugemu ne nasmehne.

Z odličnim spoštovanjem,

Janko



V resničnem življenju se v splošnem držimo zakonov in pravil. V virtualnem okolju pa se zdi, da nas ne morejo kaznovati, če kršimo pravila. Splošna etična pravila veljajo tudi na internetu.

anica

 Naj dodam še nekaj mojih izkušenj z dvojezičnega gobarjenja. Večina gozdov je tam v državni lasti, imajo pa takoimenovane
nacionalne parke, ki pa so tudi označeni in tam se načeloma ne bi smelo gobarit. Eni to upoštevajo večina pa ne.
Jaz se v glavnem  vsemi dobro razumem, le roke me včasih bolijo od pogovarjanja. Moja madžarščina je bolj slaba, še največ
sem se naučila v gozdu. Seveda se pa včasih najde tudi kak "čudak", ki te nadere, drugi dan ga pa srečam na slovenskih terenih.
Sicer so pa moji tereni tako blizu oznaki SLO, da z lahkoto zbrišem domov.

Prav posebna zgodba se mi je pripetila na slovenskih tleh, kjer se je en gospod odpravil v gozd z motorno žago. Svoj avto prestižne
znamke je odpeljal daleč v gozd potem pa prežagal drevo čez cesto, samo da bo v prednosti. Pozneje mi je pa pokazal tri velike
polne košare, ki so vsak dan odromale v Avstrijo. Pohlep brez primere.

Lep pozdrav vsem! A.

anica


Naj dodam še nekaj mojih izkušenj z dvojezičnega gobarjenja. Večina gozdov je tam v državni lasti, imajo pa takoimenovane
nacionalne parke, ki pa so tudi označeni in tam se načeloma ne bi smelo gobarit. Eni to upoštevajo večina pa ne.
Jaz se v glavnem  vsemi dobro razumem, le roke me včasih bolijo od pogovarjanja. Moja madžarščina je bolj slaba, še največ
sem se naučila v gozdu. Seveda se pa včasih najde tudi kak "čudak", ki te nadere, drugi dan ga pa srečam na slovenskih terenih.
Sicer so pa moji tereni tako blizu oznaki SLO, da z lahkoto zbrišem domov.

Prav posebna zgodba se mi je pripetila na slovenskih tleh, kjer se je en gospod odpravil v gozd z motorno žago. Svoj avto prestižne
znamke je odpeljal daleč v gozd potem pa prežagal drevo čez cesto, samo da bo v prednosti. Pozneje mi je pa pokazal tri velike
polne košare, ki so vsak dan odromale v Avstrijo. Pohlep brez primere.

Lep pozdrav vsem! A.

anica

 
Se opravičujem za 2. krat poslano pošto.

Lemedis

PrviProgram #780 zadeva nikakor ni tako enostavna, kot je razbrati iz odgovora št. #781.

Na Madžarskem je prepovedano nabiranje vseh zavarovanih vrst gob. Le teh je več, kot v Sloveniji.

Sicer lahko nabirate gobe v vseh gozdovih, ki niso v privatni lasti. V slednjih potrebujete dovoljenje lastnika gozda.
V državnih gozdovih lahko naberete količino gob za osebne potrebe. Ta količina je določena, 2 kg / osebo. Izjemoma lahko naberete tudi večje količine, a potrebujete zato ustrezno dovoljenje upravljalca gozdnega območja.

Lep pozdrav,
Luka


Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

anica


Nekaj dobrot iz gozda za Martinov praznik. Večino večjih jurčkov je šlo
za desert srnicam in divjim svinjam.

LP A.

klavir

Ampak kako dobre pa so črne trobente... Pred dvema dnevoma sva z mamo na Brkinih, potem ko drugih gob skoraj ni bilo,na levi strani doline Reke nekje našla en poln breg črnih trobent... Ja, včasih me gobice potegnejo tudi na drugi konec Sovenije, če imam čas, ker pri nas ni več kaj dosti...

sabincica

Klavir....ja črne trobente so odlične. Jaz jih najpogosteje pripravim v rižoti z grahom in zraven kakšn dober kos mesa (pohan /pečen).

Lahko se jih posuši in zmelje, ter dodate k jedem za aromo, Je pa treba v zakup vzeti, da pride vse bolj temno ;)

lp,
Lep gobarski pozdrav,

Sabincica

dverbnik

Ne vem ali kaj narobe delam , meni imajo pa preveč zemeljski oz. trohnobni okus
Pa lep dan še naprej

počasna

Anica, vsaka čast!

Se spomnite mojega zadnjega od lani? ta teren je že zasnežen, grem gledat, če je letos tudi kaj  ;)


RaxhXephon1

Citat od: dverbnik dne 14 November 2017, 06:00
Ne vem ali kaj narobe delam , meni imajo pa preveč zemeljski oz. trohnobni okus
Pa lep dan še naprej


Ja enak občutek imam tudi sam pa ga nisem znal tako dobro opisat.

klavir

Če človek pod drevesom v gozdu najde odvrženih za pol vrečke najlepših snežk (predvidevam, da je bila vrečka), pa tudi ne ve, kaj naj si misli...hmpf. Verjetno se je komu zazdelo, da vendarle morda niso prave, heh...

počasna

Citat od: klavir dne 16 November 2017, 10:47
Če človek pod drevesom v gozdu najde odvrženih za pol vrečke najlepših snežk (predvidevam, da je bila vrečka), pa tudi ne ve, kaj naj si misli...hmpf. Verjetno se je komu zazdelo, da vendarle morda niso prave, heh...

jaz vem, jaz vem ... lulat je šla in pozabla vrečko na tleh  ;D