Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

Ta Pravi Gobar

Vsaka čast Klavir ti si pravi PROFI, ni kaj ...

Sam gledam na Youtube tudi taka zimska gobarjenja, se bom malo odpravil, morda jutri.   Si nabiral morda okoli Dogoš - naprej od Podlesnika ?

Ali si bil kaj v gošah med Dravskim dvorom in Marjeto - na levi proti kanalu Drave  ? 

Tam v gramoznih jamah pa planirajo razni veljaki narediti pravo turistično ... ... ... ... ... da rajši ne napišem svojega mnenja, samo da narava ne bi imela kakega mira, no.

Evo kak to nabirajo Nemci :  Na Youtube napišete Austernseitlinge  ali pa  Samtfußrübling  .  Ali pa te linke pogledate :

https://www.youtube.com/watch?v=GURXR7NX_fE


https://www.youtube.com/watch?v=vL5VeETndb8


https://www.youtube.com/watch?v=mMFoqcjp-1c

Lep pozdrav vsem   :)

robert11

pozdravljeni
klavir res bravo. jaz nimam toliko volje da bi gobaril v tem času, sem pa vseeno malo pogledal po drevesih ob dravi.
našel sem pa nekaj uhljekv in eno deblo s polno malimi. če bodo kaj zrasli bo pa lepo.
lp
robert

klavir

Ma, kaki profi, hehe... Te gobe sem na začetku decembra uspel spregledati - cel hlod, in tudi zdaj bi jih skoraj. Prav tako se mi je to očitno zgodilo lani. Ampak res jih ne vidiš, podrto drevo je prekrito z lesnim odpadom. Zdaj bom pa prišel na plano z neverjetno teorijo,da so ti mladi, sivi, lepi školjkarji na  slikah v resnici stari okoli dva meseca in pol... Ne vem, če lahko kdo to verjame. Najbrž so zrasli v tistem dežju okoli 20.novembra, ko smo še veselo hodili po snežke. Decembra je bilo suho in kmalu tudi konstantno pod nič, januar pa je bil neverjetno mrzel. V manj kot tednu dni odjuge pa niso zrasli. Če si jih pozorno pogledal, si našel suhe primerke, kjer ni prišel zraven dež. Samo mrzli zimi se lahko zahvalim, da so še bili. Pa tudi moj rez ostrigarjev z začetka decembra se je zdel tako svež, da je zgledalo, kot da sem jih pobral včeraj. To, da so preživeli mraz dveh mesecev do skoraj -20 in so zdaj taki kot bi zrasli včeraj ter rasejo dalje, je čudež. In ja, res sem bil v tisti gramoznici, ki so jo spremenili v učilnico v naravi - sredi gozdov pri Kidričevem. V klasične gozdove pa pozimi ne hodim, samo na mokre terene, kot so obrežne loke (Drava) in šoderjame (podtalnica). Skrijejo se pa te gobe zelo rade in rasejo na terenih, ki niso primerni za nedeljski sprehod ;D

klavir

Enokitake rolls con prosciutto... ;D


klavir

Ta članek sem nekje našel...

V presojo njegove utemeljenosti se sicer nisem spuščal...

Pa tudi sicer zdaj ni čas za lisičke...

Torej:

Lisičke so zelo priljubljene in cenjene gobe, ki pa imajo eno pomembno posebnost - nikdar niso črvive. Zakaj?
Poznamo več kot 70.000 vrst gob, jesen pa je čas, ko so gobe pogosteje na jedilniku. Sicer pa gobe vsebujejo številne vitamine, tudi riboflavin, tiamin in niacin. Med vitamini je največ vitaminov kompleksa B, veliko vitamina C in D, pa seveda tudi betakarotena oziroma vitamina A. V gobah je tudi veliko mineralov: železa, bakra, kalija, kalcija, magnezija, natrija, cinka
Lisičke so poleg jurčkov najbolj priljubljene gobe pri nas, imajo izjemen protitumorski učinek, izboljšujejo imunski sistem in blažijo vnetja v telesu. Lisičke imajo 3-krat več vitamina A kot korenje. Velika posebnost lisičk pa je, da so zelo redko črvive. Razlog pa se skriva v hinomanozi, to je snov, ki jo žuželke ne prenašajo. Ta snov je za človeka neškodljiva in nima stranskih učinkov. Zaradi svojih zdravilnih učinkov se hinomanoza pogosto uporablja v veliko medicinskih preparatih.

Žal pa ima hinomanoza en velik problem. Gre namreč za toplotno zelo občutljivo snov, ki pri temperaturi med 50 in 60 stopinj Celzija v celoti propade, uničimo pa jo tudi s soljo.

Hinomanoza spodbuja tudi nastanek encima ergosterola, ki je pomemben za čiščenje jeter, in trametonolinove kisline, ki uničuje viruse hepatitisa in ima hepatoprotektivni učinek.

Zaradi naštetega so najboljše posušene lisičke. Ko so lisičke posušene, jih zmeljite v prah in dovolj je, da žličko lisičk v prahu pomešate s kozarcem vode. Tako mešanico popijte zjutraj in zvečer.

Upoštevajte pa še nekaj: lisičke so težke za želodec, zato se gobam zvečer raje izogibajte, še posebej, če imate težave z želodcem in prebavili.

klavir

Mimogrede, nekaj dni bom v Ljubljani, pa morda kakšna ideja, kam bi bilo za iti po gobe... Sam poznam nekaj terenov okoli Murgel in ob Gradaščici, kjer najdem panjevke. Mogoče pa bi našel kakšne (vrbove) loke ob Ljubljanici na Barju tudi lahko, kaj pa vem... Hm, vsaka ideja je dobrodošla, če ne drugo, pa za izlet...

:)

klavir

#21
Gobe takšnega kalibra pa najraje ocvremo ali, kot se reče po domače, spohamo...

:D



In potem...



Odlično... Da malo lušte naredim, kot se reče...hehe. Še enkrat se je pokazalo, da v suhem obdobju vremena nabrane gobe niso tako premočene pa so zato boljše... Ne glede na sobotno popoldansko ploho...

robert11

pozdravljeni

bravo klavir. misllim da bom ta teden tekaški trening naredil ob dravi in poskušal kaj nabrat.
včeraj skoraj nisem mogel verjet, ko sem obrezoval vinsko trto, da vidim na trti bezgovo uhljevko.
je to možno? ali je to katera druga vrsta?

lp
robert

klavir

Se zgodi... 99% raste na bezgu, izjemoma pa še na drugih listavcih.

klavir

V takem pa panjevke najraje rastejo... Bolj kot je blatno, več jih je... Brez škornjev za v vodo ob Ledavskem jezeru ne opraviš nič...


Žal tokrat slike samo iz telefona:(


Mimogrede, če se kdo sprašuje, ali že rastejo marčnice na Goričkem... Ker je to jezero tam, sem mimogrede preveril rastišče, kjer poznam, da rastejo najzgodnejše marčne polževke (lani sem jih našel 14. februarja). Čisto nobene še ni bilo. Januar je bil očitno premrzel. Bodo pa marca, saj je bolje, da narava ne prehiteva...

lp

anica


Moje prve marčevke letos!!!!

Klavir vam pa čestitke za zimske podvige.

LP A.

rotor

#26
Moja prva letošnja na našem koncu...


gorenc

Citat od: robert11 dne 07 Februar 2017, 21:03
pozdravljeni
klavir res bravo. jaz nimam toliko volje da bi gobaril v tem času, sem pa vseeno malo pogledal po drevesih ob dravi.
našel sem pa nekaj uhljekv in eno deblo s polno malimi. če bodo kaj zrasli bo pa lepo.
lp
robert
pozdravljeni gobarji
Jaz sem lansko leto vložil bezgovo uhljevko in vam moram reči da je izvrstna.
lp
gorenc

blaz3k







NA, PA SE JE ZAČNELO

bertoolin

Pozdrav iz Primorske.... ;D
[img]