Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Pozdrav z Madžarske! (no, zdaj sem že nazaj... :))

Za gobarjenja v tem prelepem prazničnem času si rad vzamem kakšne bolj poredko videne lokacije, zato smo se včeraj odpravili gobarit nekam, kjer še nismo bili, k porabskim Slovencem v okolico Monoštra k reki Rabi na Madžarskem. Pravzaprav kakšnih 10 km naprej od Monoštra, za krajem Črejtnik (Csörötnek), kjer so nekdaj živeli tudi Slovenci, sedaj pa ne več. Tja rad zahajam, ker mogoče nobena slovenska reka ni tako ohranjena kot je Raba na Madžarskem v svojem srednjem in začetnem spodnjem toku na večini mest. Vijuga v nešteto meandrih, včasih naredi tudi nov prekop, ob njej so loke z močvarami, niti poplavnih nasipov ni.





V lokah nešteto utrjenih živalskih potk, ki so proti dravskim kot avtoceste, posmukani so tudi praktično vsi rastlinski vršički in manjši poganjki. Posledice dejavnosti bobra pa so itak vidne na vsakem koraku. Prava divjina! Ob jezercih in reki nešteto zimskih panjevk (nekatere tudi posmukane, a zavržene, očitno živalim ne teknejo najbolj), malo manj tudi bezgovih uhljevk. Lepo... 



Stari panji lahko bogato obrodijo...



Začuda je zrasla tudi že prva škrlatna čašica...



In za konec tudi dovolj bukovih ostrigarjev, da so bili danes panirani za kosilo. Sam kar nekako ne morem več brez ocvrtih ostrigarjev vsakega toliko časa, tako se mi zdijo okusni prav na tak način, za zdaj imam kar srečo, saj jih vsak teden nekaj najdem.



Za konec pa večerja v čardi v Reneku (Rönök), kjer je prava meka za nas gobarje...



lp

Ta Pravi Gobar

Klavir vsaka čast, tvoji prispevki pa so za pogledat - res lepo, bravo.  Profi  !

Sam sem danes hodil po poti med Miklavžem in Rogozo ob potoku - rastejo kar pošteno Panjevke, zelo lepe, mlade, srednje, pa tudi stare sem videl ...

Drugače pa še nisem v živo videl Bukovega ostrigarja - pa vidim da tvoji niso na Bukvi - rasejo menda na Topoli ali na Hrastu - glede na skorjo ni bukev ?

Bravo še enkrat  !

Lep pozdrav vsem - pa v akcijo, zdaj je pa ja namočeno dovolj, danes ravno super toplo - pa Vesel Božič   :angel:

klavir

#812
Letos bo tretje leto, odkar sem prvič gobaril v Murski šumi, to je čudovitem prepletu gozdov, lok, polj, travnikov in mrtvic med rekama Muro in Ledavo jugovzhodno od Lendave, blizu Pinc takoj za krajem Benica. Ta malo znan, a zato nič manj lep ostanek divjine v Prekmurju sem doslej kot gobar obiskal že tretjič, sicer še večkrat, zmeraj izberem čas med božičem in novim letom. Že skoraj priložnost za majhen jubilej...



V osrčju Murske šume priložnost za nekaj krajinskih motivov:

fotografije: Rasta Vrečko






Čudoviti so bili tudi rastlinski mikrokozmosi...









Za z ivjem pokritimi srebrnkastimi travniki ter polji...



...je pričakal temnejši in skrivnostnejši gozd...



Še miniaturen pejsaž igrivo ledenih skulptur...



...in že so tu bile obrežne loke reke Mure. Žal se takoj za vstopom z obdelanih površin Muriše v gozdove ob reki Muri prične eden izmed hrvaških teritorialnih žepov na levem bregu Mure, hrvaški kataster. Želel bi si, da ne bi bilo tako, da bi lahko vsak, ne glede na kataster, občudoval lepote vse do reke Mure in se pri tem ne bi počutil kot begunec pri ilegalnem prestopu zunanje šentgenske meje. Treba bo še počakati na vstop naše južne sosede v šentgensko območje. Je pa res, da se je Mura od 18. stoletja, ko so nastali katastri, zaradi glavne smeri svojega toka proti jugovzhodu selila v glavnem nekoliko južneje pa je prišlo do tega pojava. Zato je v tako imenovanem hrvaškem katastru gliv pravzaprav več kot v slovenskem, saj gre za območja nekdanjih Murinih strug, kjer je teren marsikje depresiven, izredno mokroten in zato več kot primeren za specifične glivne organizme pa seveda tudi rastline in živali, po slovenskem katastru pa reka Mura nikoli ni tekla, zato je osrednje območje Murske šume bolj dvignjeno, suho, rasejo tudi druge drevesne vrste, vrstna pestrost gliv pa je posledično manjša.

V obrežnih lokah Mure pa na debelih dolgih podrtih drevesih krasne zimske panjevke...





...pa bezgove uhljevke.



Bukovi ostrigarji pa se vsako leto nekoliko bolj razrastejo, zdi se tudi, da so nekako zmeraj večji ali pa vsaj bolj debeli...





Tale ostrigar pa se je zmotil v smeri rasti...



Še en fotogeničen ostrigar se je nastavil objektivu z majceno uhljevko ali dvema v ozadju:



Človek je seveda vesel, ko zagleda novo ponjavo ostrigarjev...



Vmes pogled na reko Muro v čarobnem poznopopoldanskem soncu.



Pa košarica bukovih ostrigarjev s tega dela pohoda, takšne fotogenične košare se dobi samo v reneški čardi pri Monoštru na Madžarskem, se zdi...



Na zadnjem rastišču ostrigarjev se je bilo treba nekoliko bolj potruditi, saj so rasli na še živem drevesu, na katerega se je bilo treba povzpeti. Letos so ga še bolj obrasli...



Treba se je bilo vrniti. Nazaj je bilo še daleč, pa je bil že mrak. Najbolje, da prepustimo divjino obrežij reke Mure zopet naravi!

Ta Pravi Gobar

Klavir  Bravo - kaj to si ti na fotkah  ??

Sem glih gledal na Youtube  člana  PILZWELTEN kako je včeraj nabiral na tisoče lijastih lisičk -  NEVERJETNO, ali ne  ?

Vsem lep pozdrav - kaj drugi tudi kaj najdete  ?


klavir

#815
Ta pravi gobar, jaz sem, jaz... Tokrat sem imel srečo, da je z mano šla navdušena gobarka, sicer pa profesionalna fotografinja, vidi se razlika med profiči in ostalimi. Je pa res, da v treh urcah tam ne moreš pregledati nič kaj terena, rabil bi vsaj duplo časa, pa saj lahko še grem.

Drugače pa, če boš še enkrat objavil, da rasejo še lijaste lisičke, se ne bom mogel upreti in bom moral pogledati na Goričko, kjer so bogata rastišča, in to kljub temu, da je o tem v tem času razmišljati neumno, da jih sploh ne rabim in da sem jih iskal že novembra...hahah

Drugače pa tako lepih panjevk kot danes ob perniškem jezeru ne vem, kdaj sem nazadnje videl, nekaj sem jih pobral, nato pa sem jih nehal nabirati, ker jih je nenormalno zdaj po tem dežju, in rasejo tudi iz tal na takih dolgih belih pecljih z majhnimi belkastimi klobučki kot gojene enokitake. Če jih nucaš, so še tam ;D

Ta Pravi Gobar

Klavir bom probal it tja k Perniškem jezeru me res zanima.   Sam sem včeraj hodil od Podlesnika dol do Miklavža pa ni niti ene gobe.

Evo ta filmček sem mislil - krasne sveže Lijaste lisičke v masah - bo treba spremeniti čas rasti: -VI-VII-VIII-IX-X-XI- v teh klimatskih spremembah še  XII - I ...

Nabrane  1. 1.  2018  :

https://www.youtube.com/watch?v=aQ_tn40FFls

klavir

Počakaj na dež, bodo zrasle nove panjevke, zaradi te otoplitve so se v par dneh vse postarale in ni praktično niti ene mlade. Pa bodo spet...

S tem zaključujem temo Gobarjenje 2017.