Gobarjenje 2017

Začel/a klavir, 01 Januar 2017, 00:44

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

Odpiram novo temo za gobarjenje v letu 2017. Vsem želim obilo užitkov v gozdu...

klavir

Pozdravljeni!

Novo leto, nova tema - Gobarjenje 2017! Za vse, ki želite, ali bolje, ki želimo deliti nekatere svojih utrinkov v gozdu (ali izven njega - gobe namreč rastejo res vsepovsod...) z drugimi, povprašati za mnenje, se kaj novega naučiti - saj smo že vajeni, vemo, kako to gre...

Dovolite mi, da pričnem kar sam. Po mesecu dni brez padavin (ja, isto je bilo že lani, zdaj že nekaj ur predlani decembra - kako se ponavlja; upajmo, da je vse skupaj čim manj povezano s podnebnimi spremembami...) je nekaj dni nazaj ponekod vendarle padlo nekaj padavin, ravno toliko, da je naredilo željo iti po slabem mesecu dni ponovno pogledat za gobami. Ker je zima, so edina možnost gobarjenja obrečne loke in podobna zemljišča, kjer najdemo od užitnih vrst zimsko panjevko, bezgovo uhljevko in predvsem bukovega ostrigarja. Ker sem sam ljubitelj ostrigarjev, štejem to za glavno gobarsko trofejo v zimskem času, zelo se jih razveselim tudi v drugih delih leta. Žal so bolj redki, a ker se nanje specializiram, mi je uspelo najti nekaj terenov, kjer so celo pogostejši od zimskih panjevk - tudi dobre in zelo pogoste gobe. - To je v Prekmurju - Murska šuma. Tam sem bil na silvestrovo že prejšnjega decembra (tokrat tridesetega), takrat sem tudi sestavil interaktivni zemljevid za vse, ki ne veste, kje je to. Če koga zanima, ga lahko najde tukaj. Tokrat nismo šli vse tiste dolge ture kot takrat, raje sem podrobneje pregledal teren, kjer je bilo že prejšnjič največ ostrigarjev (na zemljevidu je to pri črkah I,J,K ter še naprej ob Muri pod rumeno črto do zavoja Mure navzgor). Spet sem naredil nekaj fotografij, ki bi jih želel na tem mestu deliti z vami.


Tukaj okoli podturnskega broda, ki je sicer privezan na desni, hrvaški strani, je Mura res naraven, ohranjen vodotok. O tem priča tudi množica trdno zasidranega vejevja v vodi... Bo pa divjine kmalu konec, če bo tukaj res zgrajena cesta Podturen - Kerkaszentkiraly z mostom čez Muro, ki bo prečila Mursko Šumo... Pogled na hrvaško stran pri Podturnu...


Nižje spodaj brzice...


Prve zimske panjevke...


Pa še malo...


Čarobna Mura nekje v nadaljevanju...


Ostrigarji so rasli na podrtih kladah in deblih zlasti ob poteh, tile pa so zrasli dva in celo tri metre visoko! K sreči je spodaj ležala tudi dovolj dolga veja pripravne dolžine za podaljšek... Nato pa v nadaljevanju še celi šopi... Za najdbo večine ostrigarjev se tako moram zahvaliti skupini lovcev v zasedi na divje svinje, ki so me nekoliko slabovoljni napodili nazaj na pot, ob kateri je nato raslo tole... Tako lepo po prekmursko so gučili: "Ka te vi delate tukaj? Vidim, ka nekaj stikavlete. Tu nemrete dalje, ker nas ima puno, pa vas nedejo videli. Tu mate brv pa ite na pout!" :)). 


Zaradi suše, ki tam še kar traja, so včasih suhi, a nič ne de, če so le še mladi. Pred čiščenjem se jih namoči za deset minut v vodo, pa se napnejo. Seveda je treba potem pri termični obdelavi gledati, da odvečna voda izhlapi, saj vlačne gobe niso dobre.


Ob Muri so spet bobri! Na tej in naslednjih nekaj slikah lahko občudujemo njihove rezbarije, ki mejijo na prava umetniška dela z dleto...















Košarica ostrigarjev in... Ja, res je, vse to je bilo nabrano na hrvaškem katastru; čeprav meja še ni dokončno določena, se šteje hrvaški kataster za del hrvaške države. Škoda, da ni Mura meja... Kakor bi že rad ta čudovita območja Murske šume pokazal še komu (sploh kakšnim prekmurskim gobarjem, ki jih ali jih bom poznal - ker gre pač za Prekmurje), ne morem, saj nekateri, tudi najlepši predeli ležijo južneje od nekdanjega toka reke Mure, se pravi, da strogo gledano niso naši - nasproti Podturna so nam ostala zgolj še travniki in polja brez pripadajočih obrežnih logov. Dejansko do njih ne moreš - ali je ovira Mura ali pa državna meja. Vse to bo rešil šele morebiten vstop Hrvaške v šentgensko območje, če ne bomo do takrat postavili še bodeče žice, kot so jo Madžari ponekod ob Muri in Dravi. To me žalosti... Jaz sam enkrat letno lahko tvegam, ne bi pa nikomur svetoval, da hodi tja gobarit ali zgolj sprehajat se ob Muri, razen če se prej nauči kataster na pamet... Kogar zalotijo, lahko obtožijo ilegalnega prestopa državne meje, kar pa ni več hec... 


Da pa ne končam preveč turobno, še drobna ideja, kaj se lahko vse pripravi iz enih najboljših gob sploh, bukovih ostrigarjev; na primer tako kot mi na silvestrovo. Lahko jih seveda tudi kupimo, a pravijo, da imajo naravni intenzivnejšo aromo... Spečemo jih v pekaču skupaj z... vsem, kar želimo. Lahko z oblicami krompirja, na kose narezanim paradižnikom, čebulo, papriko, bučkami, zeleno, korenjem ali s kar vsem po vrsti, mi smo dodali celo koromač. Izvrstno!

Dovolj bo... Sedaj pa kar v lov za... čemerkoli že, kar ponuja narava v tem času. In tega ni malo...

:)
Ivan

mak

Vsem kolegom zelim najbolj uspesno gobarsko leto 2017,poleg ostalega,zdravja,dobre volje,blaginje itd.!
Ivan,prelepe slike,tudi jaz sem vceraj pripravil "dodatek" iz maslenk,crnih trobent in kostanjevk,brez nepotrebnih umetnih dodatkov.
Zasencile so vse drugo.
Pa na zdravje !

LP
Mak

brankogobar

srečnega pa zdravega v novem letu 2017 predvsem pa uspešno gobarjenje v letošnji sezoni vam želim.

marjeta

Tudi jaz vam vsem skupaj želim eno lepo, v vseh pogledih prijazno leto.
Klavir, tebi pa hvala za lepe fotografije. Bobri so res pravi rezbarji. Imam tak občutek, da lahko kakšno drevo mimogrede na glavo dobiš...

Martin


:) :)
Vsem zdravja in uspeha v novi gobarski sezoni

MARTIN

klavir

Še so zimske panjevke... Danes sem šel v Duplek, našel par sto panjevk (to so drobčkane gobice), vse ledene ali suhe, na sliki pa so že pripravljene za kuho. Kakorkoli, dokler bo taki suhi mraz z vetrom, raje ne grem več, to se vse zanohta, ko vlečeš take drobne gobe ven izpod lubja, sem si roke skoraj uro v topli vodi namakal...:( Itak pa imajo te gobe rajši mokro odjugo, ko se na njih topi kakšen južni sneg...čeprav so zdaj tudi - čakajo na boljše čase (tako kot mi:))


klavir


Martin

 ;)
KLAVIR lepe fotke ni kaj

Sam že komaj čakam gobarsko sezono,da se prične seveda sem jo vsako leto komaj čakal .A letos še posebej kajti že od lanskega poletja živim  na posesti ,ki sem jo lansko spomlad kupil...........skratka sem sedaj praktično obdan z gozdovi in mi ni treba več vedno v avto in vozit nevem kolk kilometrov,da preverim kaj se dogaja po šumi. Zdaj grem vsak dan peš kajti gozd je oddaljen par metrov katerega je nekaj tud v moji lasti.......Lansko jesen nisem imel veliko časa saj sem se ukvarjal z obnovo hiše celotne posesti ....A vseeno sem uspel mal preverit če dogaja kaj v tem gozdu in seveda različne gobe poletni gobsni ,lisičke ,brezovi dedi, golobice ter zelo dosti marel,ki mi rastejo po celi posesti.Vse to sem malo nabral za juhice.....no seveda sem šel enih 5krat tud na pohorje po svojih terenih tud letos bom šel po pohorske gobane....ampak bolj se bom posvetil svojem gozdu .Rast je kar nekaj bora, smreke, bukev ,hrast ter kar dost kostanja-- ja tud kostanj imam zdaj praktično na dvorišču....

No kot prve mislim da bodo zdaj pognale snežke ali se motim ...čakam tud mavrahe

Lp
Martin

Martin

 ;) ;) ;) ;)
evo se nekaj fotk


Čuvajmo naravo ker je samo ena :police:

lp
Martin


klavir

Martin, ko bo čas, bodo najprej pognale marčnice, kjer pač uspevajo... Morda tudi na vaših koncih... Snežke so pa poznojesenske gobe... Sicer pa res lepa narava na slikah! :)

Martin

 ;)
Klavir
Hvala zamešal sem ja marčnice sem ravno mislil ja ....a se jih ,da tud vlagat mislim da ja ...............

Martin

klavir

Marčnice se kajpada da tudi vlagati, saj so ene najokusnejših gob, kar jih poznam...

klavir

Gobe so na veliko veselje v tej odjugi pričele z močno rastjo! Ena košarica je bila danes za različne gobje jedi tu in tam v prihodnjem tednu ali dveh... Kaže, da bo še bolje po tem dežju in/ali snegu v prihodnjih dneh. - Sicer dvomim, da je vse to uspelo zrasti v treh dneh odjuge, verjetno je že od prej, zdi pa se, da se v dneh strupenega mraza gobe tako pokrčijo, da jih skoraj ne opaziš. Tudi takrat sem skoraj vedno kaj našel, vendar ne tako veliko, zato sklepam, da sem nekaj zaradi mraza in snega spregledal... Zdaj pa so, kot nove...!








Ponekod ob Dravi je bilo vse oranžno... Že zelo dolgo niso tako obilno rasle. Takih prizorov se spomnim izpred kakih desetih let v Stražunu, tokrat pa so me ob reki ponovno razveselili. Sem že mislil, da so postale redkejše, pa se samo selijo. Po nekaj letih seveda izrabijo substrat, zato jih na istih mestih ne najdeš več, obstajajo celi drevesni sestoji, kjer jih je nekoč bilo malo morje, sedaj pa nobene - na primer širše območje Dogoš (je pa seveda tudi obratno!), vsaj po mojem je razlog v tem, da sestoji ponekod trenutno niso v pravi fazi rasti - ali so drevesa premlada ali preveč strohnela. No, danes se pa je vse poklopilo...






klavir

Še nekaj slik bajne najdbe ostrigarjev danes... Gosto so prerasli hlod dolžine kakšnih štirih metrov...

To mi delaj ;D!







Zimskih panjevk, kolikor hočeš, a sem te kar pustil... Je bilo toliko ostrigarjev.




Za konec sem bil v eni izmed gramoznih jam v občini Kidričevo, ki so jo spremenili v učilnico v naravi. Poleg gob sem našel notri še tole hišo, ki je lani še ni bilo... Zgleda kot kakšen etno senik... Postavljena je na kolih, zaradi mogoče visoke podtalnice. Mogoče kdo od vas kaj ve, kaj nameravajo s tem...



Zdaj pa gremo cvret ostrigarje...

Njam
:o