žolte lisičke

Začel/a klavir, 10 September 2016, 22:39

Prejšnja tema - Naslednja tema

klavir

A mogoče letos že kje rastejo žolte lisičke, po novem trobente (ne lijaste!) tako kot na spodnji sliki izpred dveh let? Bi bil zelo hvaležen za informacijo...:)


Lemedis

klavir že rastejo ja. Sam jih najdem na nekoliko vlažnejših področjih, letos sem prve našel že v juliju. Je pa ta rast manjšega obsega, če sprašuješ za rast kot je na tvoji sliki je še malce hitro.

LP, Luka
Prepustimo se naravi, učimo se od nje!

Belokranc

Sumim, da je ta slika iz mojih krajev =) Pred kakšnim mesecem sem opazil, da so pri nas pognale, ampak potem je sledila suša in zavrla rast kot že velikokrat prej........Mam še 2 glaža posušenih od lanskega leta, kot dodatek k jedem. Lahko pa vam dam točen info kje rastejo.......tu pri nam jim pravimo tudi "rudniške trobente" saj rastejo v enormnih količinah v okolici zaprtega rudnika Kanižarica, človek ne bi verjel kakšne količine gob so to, velikokrat se je zgodilo, da enostavno nisi mogel normalno hodit po gozdu, ker si se jim izogibal, da jih ne bi pohodil. Bi pa moral it preverit, če še rastejo.....predvsem v vlažnih predelih okoli potoka, ampak nekako ni časa.

klavir

Ta slika je z Goričkega... Sam prav obožujem žolte lisičke, zato sem tudi vprašal, ker na Goričkem včeraj nič ni bilo, niti ene gobe v gozdu. Bil v desetih minutah fertik, škoda bilo bencina... Sahara... - Te gobe so sicer zanimive: so leta, ko ni niti ene ali pa jih zrase za tovornjak s prikolico. Sam jih poznam že kakih 11 let, pa so doslej rasle le dvakrat: leta 2009 in predlani. Mora biti hladno in mokro poletje ter zelo vlažen september, po mojih izkušnjah se pojavijo najočitneje med 10. in 20. septembrom, zato sem vprašal, sem si pa kar mislil, da jih ne bo, ker ni pravo leto. Za te gobe bi lahko veljal pregovor, da se pojavijo enkrat na sedem let... Belokranjec, sem pa bil na začetku septembra 3 dni v Beli Krajini, od gob nič posebnega, čeprav so rasle, mislil sem pač, da bom našel par vrst z Rdečega seznama, pa so bile v glavnem golobice. Čudovita pa je bila Kolpa v Damlju... Res krasno. Škoda, da so tako slabe cestne povezave. Iz Ljubljane še nekako gre, iz mb pa, čeprav ni dosti dlje, tako tako... Če pa bo še naprej tako suho in vroče vreme, bodo gobe itak nehale rasti, pa pridemo rajši k vam...

Zdaj pa na Pohorje, baje je ogromno lijastih lisičk, čeprav te niso tako dobre kot žolte žal...

lp

Belokranc

Sem se hecal glede slike zato, ker je gozd pri meni, kjer jih nabiram zelo podoben. Po tem ko sem videl vašo sliko sem se odpravil na svoje terene in je videt znake premikanja, pognale so, je pa res da bo še nekaj časa trajalo, da zrastejo (zdej so komaj vidne, par mm). Sem pa skor prepričan, da bi jih našel za kako košaro, če bi šel globje v guščavo, kjer je več vlage..... Pri nam rastejo čisto vsako leto, če je le vsaj krajše deževno obdobje........zadnjih 10let jih naberam vsako leto. So pa tudi lep biznis za Rome, vsako leto jih vidim z polnimi jupolskimi kantami. Tukaj je trenutno dokaj mokro in bodo pognale, sploh v resicah/stelji in bolj gostih predelih gozda pa seveda ob potoku. Ravno v tem času ko ste bili tukaj je bil vrhunec booma jurčkov, našli so se pa tudi karžlji recimo, seveda v glavnem zbrcani......Žolto lisičko sem našel samo še na enem mestu v BK, pa še to je blo lokalizirano na 100m2, sem včasih veliko menjal mesta za gobarit tako, da bi jih moral opazit. Je pa tudi ogromno mrtvaških trobent (zdej še ne).

enastajerka

Ze rastejo na Pohorju....dva dni nazaj sem jih nekaj nabrala...

Lojze07

enaštajerka, te množićno rastejo, ja; a menda niso žolte trobente, ampak lijaste lisičke, kot je že klavir napisal.

Jaz jih rad naberem, ko ni skoraj nič drugega za drugega dat v košaro... :) Pa tudi dobre so mi, okusne; res pa, da niso izdatne...

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

enastajerka

#7
Hmmm res je da jih ze od nekdaj ne locim...:)) sem ze stokrat gledla slike tu v opisih gob,pajih ne locim nekak...kaj pa na spodnji slki? Mislim da ze skoz obojne nabiram, ker tak vem da so obojne uzitne in se ne obremenjujem katere so..
eh ocitno ne gre s shrani.si nalozit


enastajerka

#9
http://shrani.najdi.si/?n/Z8/4zYLLtog/20160908213632.jpg
kaj mi lahko kdo pove zakaj mi na shrani.si napise, da moj brskalnik ne omogoca shranjevanja v odlozisce in mi tistega linka noce skopirat, da bi tu prilepila? Slo je samo tako, da sem direktno link slike prilepila ali pa ce si na mail posljem vse linke...

klavir

Za štajerko: Ne vem, meni deluje shrani.si. Izbereš datoteko, daš dodatne možnosti, izbereš 800X600 (za večjo sliko) in naložiš. Ne gre pa, če je velikost datoteke slike večja od 5MB. To se pa reši s preprostim postopkom "resize image" (največkrat na 800X600), npr.v Microsoft Office Picture Managerju...

Če se vrnemo na vsebino: vse tiste slike zgoraj so lijaste lisičke, kot vidim, pa tudi vijoličaste bledivke, vse ok. Res je, da dosti ljudi ne loči med lijastimi in žoltimi lisičkami (zdaj trobentami), celo v gobarskih knjigah sem že videl napake. Pa je čisto preprosto: najočitnejša razlika je, da imajo lijaste lisičke pod klobučkom žilice, žolte pa gube... Slednje so tudi naravno redkejše na Pohorju, saj raje rasejo v nižinah, kjer pa nekako ni zadosti vlage.

Za g. Belokranjca pa lahko zapišem, da morda v nedeljo in ponedeljek spet pridemo v Damelj (ne vem sicer, če to že spada pod Belo Krajino ali se ta začne šele na ravninskem delu malo pred Vinico). Pa ne po gobe, ampak na kopanje, ker kot kaže bo še toplo. Bomo videli, odvisno od službe, darežljivosti denarnice itd... ;D

Sem pa včeraj na Pohorju nabral skledo lijastih lisičk, tudi zelo dobre, vzamem nazaj, da ne bi bile tako dobre kot žolte...

celjanka

Glede mojih "trobent",ki jih naj nebi poznala in zamenjala z že čim,tudi v knjigi gob se jim tako reče.Črna trobenta ali mrtvaška trobenta.

klavir

Črna trobenta je druga goba.

klavir

Končno sem našel žolte lisičke za ozimnico (sušenje); omenjam, ker sem sam odprl to temo... Treba pa je bilo daleč po njih. Kljub zanje poznemu datumu in neugodnemu letu so kar precej močno zrasle skupaj z lijastimi lisičkami v gozdovih občine Loški Potok. Za kakšne tri košarice vse skupaj, ampak brez skrbi, nimajo nobene teže... :D

No, sedaj se bom raje vrnil k domačim logom (pa morda Goričko, že od junija nisem bil, ker ni bilo neko leto), saj je na krasu veter v štirih dneh, odkar sem bil zadnjič tam, uspel po travnikih skoraj vse posušiti kljub vlagi v tleh...pa tudi počitnice se bodo končale (no, ne še čisto takoj ;D)