Pravi dežniki ali ne

Začel/a jurejure, 27 Oktober 2015, 17:55

Prejšnja tema - Naslednja tema

jurejure

Zdravo,

Danes sem nabiral marele in me zanima, če so prave, ker me bega njihova velikost...so zelo majhne, dišijo kot prave in tudi obroček se premika gor in dol, pri nekaterih pa ranjeni klobuk malo pordeči.

Koliko sem zasledil, so tudi te, ki pordečijo užitne?







Hvala že vnaprej.

l.p.

Ta Pravi Gobar

JureJure ...

Vse OK, kar pripravi, jaz sem si jih zadnjič tudi.  Pravijo, da so rdečeči celo bolj okusni.   Ni straha ...

Lep pozdrav   :)

slavko

jurejure, pordečijo rdečeče zelenolistke (Chlorophyllum rachodes), ki smo jim včasih rekli rdečeči dežniki in so užitne.

Vendar je pri rdečečih vrstah potrebna previdnost, saj je podobna vrtna zelenolistka (Chlorophyllum brunneum), ki je strupena, ima pa tudi premikajoč obroč. Razlikuje se po kratkem in debelem betu, ki ima v dnišču velik gomolj s stopničastim robom. Praviloma raste v urbanem okolju.

Druge vrste dežnikov na posnetku, ki imajo premikajoč obroček, so neproblematične.

Lep pozdrav,
Slavko

trust

Po pokošeni travi sem našel nekaj dežnikaric (zaenkrat so še tam), majhne, in zelo podobne večjim, obroček se premika, so užitne.

slavko

Glede na to, da dežniki še rastejo, prosim da naredite nekaj posnetkov. Bo lažje določiti vrsto.

Lep pozdrav,
Slavko