Shiitake cepljenje hlodov

Začel/a Gregor, 23 Januar 2006, 15:32

Prejšnja tema - Naslednja tema

Gregor

Kozarec z mozniki poraščenimi z micelijem Shiitake (Lentinula edodes):



Kozarec stresem, da se mozniki separirajo:


Mozniki:


V les se zvrtajo luknje:


Globina luknje je kak centimeter globlje kot je dolg moznik:


Luknje naj bodo enakomerno razporejene po oboku:


V luknje se vtaknejo mozniki in zabijejo s kladivom:


Tudi na čelo:


En drugi hlod:


Luknje se potem zamažejo s vinarskim voskom, da se prepreči izušitev:



Končani hlodi:



anita

Zelo koristen opis. In slikovit  :) Hvala!
A je potem hlode treba pokriti s folijo, da je vlažno?

Gregor

Jaz jih dam v globoko senco in jih zalijem od časa do časa, če je vreme suho. Nekateri jih tudi pokrijejo z folijo, a v tem primeru jih dež ne namoči.

anita

Pri nas imamo veliko število štorov, ki bi jih rada uporabila za gojenje gob. Problem je, da niso v senci. A vseeno lahko poskusim morda s pokrivanjem?

Gregor

Lahko bi naredila "streho" iz nekaj palic in lepenke(pakirnega kartona). Če so direktno na soncu, se bodo zagotovo prehitro izsušili.
Z "streho" pa je tudi problem, ker dež ne pride več zraven....:(

anita

Hm, dobra ideja. Kaj pa če naredim streho iz zelenih vej? Potem bi tudi dež lahko prišel skoz.

slavko

Zelo zvito. Prepričan sem, da bo gojenje gob za Vas "mala malica".

Vabim Vas, da se včlanite v naše društvo. V programu imamo med drugim tudi predavanje o gojenju ;) gob. Predavanje bo imel kolega Gregor. Tako boste o gojenju gob izvedeli največ, hkrati pa boste dobili informacije iz "prve roke".

Lep pozdrav,
Slavko

anita

Slavko,
hvala za vabilo in za kompliment  :). Oboje me je kar presenetilo, saj moram priznati, da o gobah ne vem veliko, se nikoli nisem z njimi ukvarjala, ne gojila in ne nabirala. Poznam jih le nekaj, ki jih pri nas največ nabiramo. Gobariti sem šla le nekajkrat, o gojenju pa do zdaj še slišala nisem. Na vašo spletno stran me je pripeljalo zanimivo naključje. Na naši parceli se je namreč "pojavilo" veliko število štorov, ki bi jih bilo potrebno odstraniti. Sredi iskanja načina, kako bi to izpeljala in kaj bi počela s temi štori, se je zgodilo to zanimivo naključje, da sem izvedela za gojenje gob na deblih. Ideja se mi je zdela zanimiva v vseh pogledih, pa sem malo pobrskala po opisih, kako se to sploh naredi. Sem si naredila nekako predstavo, da bi gobe čez čas uničile štore in če bi lepo rasle, bi jih morda lahko kaj prodala. Tako ne bi imela s tem preveč stroškov, oziroma bi se do neke mere lahko povrnili. Zdaj bom najbrž kot prvo morala nabaviti nekaj micelija.

Kar se tiče društva, hm, bom premislila, vendar ne verjamem, da bom postala strastna gobarica, vsaj zaenkrat ne, bi se morala še veliko naučiti o teh stvareh. Me pa seveda zanima predavanje. Je že znano kdaj bo in kje? Kje pa deluje društvo, v Mariboru?

Gregor

#8
Gojenje na štorih je enostavneje kot na deblih. Pogoj je, da je štor zvež (od te zime). Potem se lahko, ko bo sneg skopnel (marec-april) nanese plast (ca. 1cm) micelija (na žagovinskem substratu) na celotno zgornjo površino štora, in pokrije z kartonom ali plasično folijo(v kateri se naredi nekaj lukinjic).

Micelij se potem tokom 1-2 mesecev vraste v štor in potem tam nadaljuje rast, odvisno od velikosti štora, naslednjih 4-5 let.
Ko so pogoji ugodni, odvisno od vrste gobe pomlad ali jesen, se pojavijo gobe.

Za štore listavcev so verjetno najbolj primerni ostrigarji (Pleurotus  ostreatus in Pleurotus pulmonarius), na smrekovih štorih pa rastejo  Flammulina velutipes (Zimska panjevka).

Tukaj je dokument (angleško) o gojenju ostrigarjev na deblih (podobno velja tudi za štore):
http://www.mushworld.com/service/handbook/english/eng-book1/chapter07-01_p.135.pdf

slavko

Gobarsko društvo Lisička je v Mariboru, na Preardovičevi 1. Običajno se dobivamo enkrat mesečno. Vsak mesec je tudi gobarjenje. Začne se v marcu, konča pa v novembru. Vmes je nekaj predavanj o gobah - letos pa bo kolega Gregor imel tudi predavanje o gojenju gob. Termin zaenkrat še ni znan.

LP, Slavko

andrej

zdravo!!!

gregor!!!

zanima me kako vzgojiti bukovega ostrigarja??

kako prerastem moznike z micelji-kupim micelje in jih dam v kozarec in??

vinski vosek je navaden parfin???


kaj potem te hlode pustim zaunaj ali jih dam kam v vlažen prostror??

kaj se vam zdi najbolje??

iščem pa hlode z čim večjo beljavo???

lp,andrej

Gregor

>zanima me kako vzgojiti bukovega ostrigarja??

Principielne na enak nacin kod shiitake.

>kako prerastem moznike z micelji-kupim micelje in jih dam v kozarec in??

Micelij na agarju se pod sgterilnimi pogoji prenese na sterilizirano zito in potem se to zito pod sterilimi pogoji prenese na mkoznike.

>vinski vosek je navaden parfin???
Vinarski vosek je neke vrste parafin, samo je zelo mehek.


>kaj potem te hlode pustim zaunaj ali jih dam kam v vlažen prostror??
Oboje je mogoce.

>iščem pa hlode z čim večjo beljavo???
Hlodi morajo biti 2-4 tedne posekani, najbolje zgodaj spomladi.

0.o

Prebral sem, da bi lahko nekdo s hosto dobro zaslužil z gojenjem teh gob. Sam imam hosto 1 hektar veliko. Edino kar je problem je to, da sedaj ne živim v bližini in bi imel težave nadzirati oziroma zalivati teh hlodov. Sicer pa je zelo primeren prostor, saj preko te hoste teče majhen potok. Se pravi, da z vodo ne bi bilo težav. Zanima me kako pogosto pa naj bi se zalivalo te gobe? 

Andrej Banko

Jaz sem tudi prejšnji mesec za hec kupil te lesene čepke z miceliji šitak in jih "posadil" v bukova debla.
Sedaj v kleti lepo čakajo, da se zadeva preraste. Jeseni bom pa debla postavil ven ...
Dva z micelijem lepo preraščena čepka sem pa prihranil in odnesel v službo, kjer sem predhodno v avtoklavu
steriliziral kozarec novih ( in prej prekuhanih ) čepkov. Preraščena čepka sem pod sterilnimi pogoji prenesel v
kozarec, večkrat dobo pretresel, zdaj pa čakam in upam, da se bo zadeva "prijela".  ;)

Andrej Banko

#14
Tako, kot kaže, mi je uspelo uspešno precepiti micelij šitak na nove moznike: