Determiniranje 2015

Začel/a Lemedis, 01 Januar 2015, 11:53

Prejšnja tema - Naslednja tema

robert11

pozdravljeni
prosim za pomoč pri determinaciji.
lp
robert

slavko

Zgoraj je oljkov livkar (Omphalotus olearius), spodaj pa svetlikava pološčenka (Ganoderma lucidum), ki je zaščitena.

Lep pozdrav,
Slavko

LoneWolf

Prosim za determinacijo.

Hvala in lep pozdrav

Ta Pravi Gobar

#288
Lonewolf ...

Prvi dve Fotki je Sirovka, drugi dve rumeni Ježek  - mi smo rekli  Prosenjaki - precej trda neokusna goba včasih veljale kot gobe za reveže.  Zadnje jasno Jurček, bolj bogi - zgleda plesniva kapa ali pa samo bel - bled zaradi pomanjkanja svetlobe ?  Pa malo od miši poglodan  ?  Drugače vseh 5 Fotk kaže uporabne gobe ...

Lep pozdrav  :)

slavko

Lonewolf, od zgoraj navzdol:
- na prvih dveh posnetkih je užitna sirovka (Lactarius deliciosus), užitna
- sledijo rumeni ježki (Hydnum repandum), užitni
- na koncu je jesenski goban (Boletus edulis)

Lep pozdrav,
Slavko

LoneWolf

Hvala za odgovore  :)

gregas

#291
Zanima me kateri goban je tole. Na sliki je bet manj rumen kot v resnici. Na dotik in ob prerezu ne pomodri. V bližini so rasli tudi gobani z rdečim betom, mislim da leponogi.
Ali je to grenki, fechtnerjev ali kak drug goban, zanima me predvsem, ali je užiten?

Hvala za odgovor

BubikolRamios

Russula badia ? Klobuk črn, kot v okvirčku, šele posvetlitev v programu prinese vijolično.
30 sec. res nisem preiskušal, kvečjemu malo okusa po redkvici, na koncu jezika.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=dd120c2617b44a99b753f60229e32d7b

slavko

Če meso golobice ni bilo pekoče, bi lahko bila azurna golobica (Russula azurea).

Lep pozdrav,
Slavko

slavko

gregas, glede na to, da je bet rumene barve, bi lahko bil rumeni goban (Boletus appendiculatus), ki je užiten. Prevereite, če greni. Rumeni goban ne bi smel greniti.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

Citat od: slavko dne 03 Oktober 2015, 21:11
Če meso golobice ni bilo pekoče, bi lahko bila azurna golobica (Russula azurea).

Lep pozdrav,
Slavko

Tale tule ima malo rdečkast bet: https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Russula_azurea_G2.1.jpg
Pri moji je bolj (povsem) rdečkast (je bil pa bet znotraj že povsem črviv). Ne najdem nekega opisa ki bi to potrdil za r.a.
+ Ni slike na netu ki bi kazala rumeno trosovnico za r.a.

lisjak

#296
To so gobe, ki sem jih včeraj prinesel na razstavo v Pomarančo na Ptuju. Nabrane so bile v četrtek v okolici Polenšaka. Morda bo iz teh fotografij lažje določiti vrsto gob, saj so te na razstavi bile že nekoliko prestare. Mislim, da sem gobo "A" sedaj našel prvič. Kaj pa slika "B", je morda Galerina autumnalis, jesenska kučmica



A1


A2


A3


A4



B1


B2


slavko

A - najverjetneje malce starejša in od suše prizadeta Tricholomopsis rutilans.
B - morda je res Galerina autumnalis. Bi morali preveriti pod mikroskopom. Je pa nedvomno ena od Galerin.

Lep pozdrav,
Slavko

BubikolRamios

#298
Tole po moje ni Stereum hirsutum ? Na prepereli veji listavca, klobuk precej mesnat in mehak.
http://agrozoo.net/jsp/Galery_one_image.jsp?id_galery_obfuscated=1e177ade853e4ce1aa56339c3379994e

lisjak

#299
Ja, na Tricholomopsis rutilans pa nisem pomislil, čeprav jo poznam. Iskal sem med kolobarnicami, pa nisem našel nič podobnega. Res jo je zdelala suša.
Morda me je zmotilo to, da v bližini ni bilo nobenega štora ali vej, verjetno je rasla iz korenin.