Sirovke

Začel/a Lojze07, 10 Oktober 2013, 20:08

Prejšnja tema - Naslednja tema

Lojze07

Vem, da nekateri zelo hvalijo sirovke; jaz jih do danes nisem pobiral.

Zanima me, kako pripravljate in konzervirate ter kako - za kakšne jedi jih uporabljate? Je uporaben tudi bet, ali samo klobuk?

Za vse odgovore že vnaprej hvala.

LP

P.s.

Upam seveda, da so tole sirovke...  :angel:

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

Ta Pravi Gobar

LOJZE07

Sirovke so seveda ta prave, mi smo jim zmeraj rekli florjani - nabiram jih 30 let + ...

Ko odrežem kapo od beta, mora ven teči oranžno - če belo, so strupene - pa zelo podobne !!!

Priprava ?

Mešano z drugimi gobami pražene za rižoto ali jajca etc. ne same sirovke - ne preveč okusno ...
Vložene lahko samo sirovke - za marsikoga bolje od jurčkov. Vlagam kot ostale gobe :
Gobe v hladno vodo, precej solim, počakam da zavreje, obenem zavrejem še kis za vlaganje in vodo razmerje 1 proti 3 ali 1 proti 2,5 ...
Ko so gobice 2 minuti vrele, precedim gobice, v steklene kozarce dam malo celega popra, preko nekaj gobi, spet malo popra, en lovorov list, en česen ali eno malo čebulico, spet preko gobice, malo pod vrh kozarca, nato prelijem z vrelo mešanico vode in kisa, da je tekočina en milimeter pod pokrovom, dam preko pokrov, zategnem, pa takoj pokrijem z neko coto - krpo, da se počasi preko noči hladi. Ta vročina zategne - vakuumizira kozarec. Uporabno najmanj leto dni, tako pripravljeno ...

Sirovke lahko tudi cele - na glavo obrnjen klobuk na vroči svinjski masti popečete, malo posolite, pa malo suhega česna preko, ko je pečeno, pa takoj pojest - perfektno.
Pecel ni uporaben, samo klobuki ...

Lp  :)

Lojze07

Ta Pravi Gobar

Hvala za odgovor.

Me pa zanima še nekaj: ko jih nabiraš, se oziraš samo na barvo mlečka, ali še na kaj drugega? Jo tudi poizkusiš?

Pri enih sem prebral, da niso primerne za zamrzovanje? Kako je s tem-i?

LP

Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

nebivedu

Jaz se oziram samo na barvo mlečka.
Me pa tudi zanima zakaj niso primerne za zamrzovanje?

Ta Pravi Gobar

SIROVKE

Zakaj ne bi bile sirovke za zamrzniti ?  Sami jih leta zamrzujemo, surove na kose narezane, porabiti pač nekje v 3 mesecih, potem niso več tako dobre - kot vse zamrznjene gobe ...

Na zelo male kose narezane, prvo čebula na olju malo rumena, pa te sirovke gor, ko so pripravljene, pa preko krompir kuhan - kot za pražen krompir, samo z gobicami - Suuuper !!!

Poskusite !!!

Lp  :)

Lojze07

Hvala - vsekakor bom poizkusil.  :-*

LP
Le hodi po gobe, dokler je čas;
kajti pride čas, ko ne bo več čas;
in ta čas bo vsak čas:
šel boš po gobe.

GregorK

Klobuke sirovk lahko tudi spaniraš po dunajsko in ocvreš... So odlične ;)

Andrej Banko

Tudi jaz moram enkrat poiskusiti te sirovke !

Zanima me pa še tole pri vlaganju v kis, ali postanejo zelo sluzaste in mehke ?

Ta Pravi Gobar

Andrej Banko ...

Sirovke nabiram  30 let menda ...

Za vlaganje so super - okus kot ostalo - jurčki, štorovke ...

Samo malo manj jih povri prej - pol časa, so bolj trdne, niso nič mehke pa čisto nič sluzave.  Meni zelo dobre - ampak samo vložene, ali pa ono ko kapo na glavo obrnem, dam na vročo ploščo ali v ponev, malo posolim ali minimalno vegete, in to je kot priloga ali pa samo z belim kruhom - njam  !!!

Kolega to dela tako, da na malo porumenelo čebulo v olju da čisto na drobne kockice narezane sirovke, to malo popeče, pa gor narezan kuhan krompir - torej na tak način pražen krompir - prva liga.

Martin ...

Se strinjamo, kaj pa ...

Samo rast morajo začet, po moje sezona čez 10 dni, prej nič kaj ...


Andrej Banko

Super !
Najlepša hvala za izčrpen odgovor !

ROGLA

Citat od: Andrej Banko dne 02 September 2015, 21:18
Tudi jaz moram enkrat poiskusiti te sirovke !

Zanima me pa še tole pri vlaganju v kis, ali postanejo zelo sluzaste in mehke ?

Mi smo jih eno leto,ko jih je bilo v izobilju vlozili  v slanico.
Gobe ocistili ne da bi jh oprali,nalagali po plast soli in plast sirovk.
Tako vse do vrha steklenega kozarca,zakljucili z soljo.

Ce pa ne maras  sluzastih vlozenih gob, poskusi z rumenimi jezki,po moznosti z bolj mladimi,ker starejsi grenijo

BarbaraKočevar

Jaz sem pa sprobala receot iz gobarskega vodnika:

Sirovke očistite, operete, dobro posušite in nasolite. V ponvi raztopite maslo in sirovke popecite iz obeh strani da niso več oranžno rumene temveč bolj rjavo/oker (ne zažgat :))
Dodate zaćimbe (jaz sem že v maslo ko sem grela dodala česen v prahu), poper, majaron in malo sladke paprike. Ko so pečene potresete gor malo kumine v prahu in dodate žlico kisle smetane... meni je bil okus božanski, pa načeloma sovražim kumino :) No, za sprobat je, še sploh zdaj ko jih je toliko v gozdu